BRATISLAVA. Hrachovej polievke s klobásou, bravčovému pečenému s kôprovou omáčkou či pareným buchtám aj hodinu pred polnocou je v parlamente koniec.
Kuchári, kuchárky, ďalší zamestnanci parlamentnej jedálne, ale aj všetci ostatní pracovníci parlamentu, sa stali pre opozíciu ďalším argumentom, prečo by vládna väčšina mala skončiť s nočnými rokovaniami pléna, ktoré na tento a budúci týždeň zaviedla.
Zasadnutia do polnoci sú reakciou koalície na opozičnú zdržiavaciu taktiku, ktorá sa snaží spomaliť vládou navrhované expresné rušenie špeciálnej prokuratúry. Poslanci PS, KDH, SaS a strany Slovensko sa hromadne hlásia do diskusií, ktoré tak trvajú výrazne dlhšie, než zvyčajne.
Ponocovanie poslancov sprevádza aj nočná práca desiatok z približne 400 štátnych zamestnancov Národnej rady. Opozícia pre zamestnancov žiadala, aby im parlament v súlade so zákonom poskytol príplatky za prácu v noci.
Vedenie parlamentu, ktorému predsedá Peter Pellegrini z Hlasu, napokon nechalo parlamentný bufet zatvárať už o ôsmej večer.
Otváracie hodiny bufetu doteraz aspoň približne kopírovali zasadnutia pléna vrátane celonočných rokovaní. "Býval otvorený nonstop - pamätám sa napríklad na nočné odvolávanie predsedu parlamentu Pavla Pašku," spomína Alojz Hlina z klubu SaS na jeseň 2014, keď bol poslancom OĽaNO.
"Samozrejme," hovorí však jedna zo zamestnankýň, či ju rozhodnutie zatvárať bufet potešilo. Ide však len o zlomok pracovníkov s takouto úľavou. Mnohí ďalší zabezpečujú plénu servis pri rokovaní, bez ktorého nie je možné zasadať.
"Časť chodí práce už na piatu hodinu ráno, do polnoci to potom majú ďaleko. Ľutujem ich," tvrdí jedna z pracovníčok v parlamente.
Pracovné podmienky zamestnancov parlamentu sa vo štvrtok večer stali na chvíľu ústrednou témou rokovania.
Kto komu nezvýšil platy a kde si poslanci kúpia vodu?
Keď Pellegrini po stredajšom rokovaní do polnoci rovnaký režim presadil aj na štvrtok a vopred aj na pondelok, opozícia za obete "politiky arogancie a pomsty" označila zamestnancov parlamentu.
Kde sa stravujú poslanci
Parlamentná jedáleň:
- Tzv. parlamentný bufet prešiel v roku 2018 rekonštrukciou a stal sa plnohodnotnou jedálňou.
- Priestor je na najnižšom poschodí budovy Národnej Rady. Od rokovacej sály je vzdialený približne 120 krokov.
- Prevádzkový čas je počas schôdzí parlamentu štandardne do 19. hodiny.
- Počas nočných rokovaní sa otvárací čas v minulosti predlžoval.
- Od stredy už jedáleň zatvárajú o 20. hodine aj v prípade nočných rokovaní.
Parlamentný salónik:
- nachádza sa bezprostredne za rokovacou sálou, za najvyššou radou sedadiel pre radových poslancov.
- na rozdiel od jedálne je prístupný výhradne pre poslancov, členov vlády a niektorých zamestnancov parlamentu.
- neponúka teplé jedlá. V minulosti ponúkal rožky a tresku. V salóniku predávajú kávu, čaj, minerálku, či sladkosti,
- ide o zázemie pre poslancov s vyhradenou časťou pre fajčiarov
- viacerí poslanci pre SME povedali, že si nepamätajú situáciu, kedy by bol salónik počas rokovania v pléne zatvorený.
- Od stredy je salónik počas nočných rokovaní zatvorený
"Včera tu mnohí zamestnanci museli byť od rána do polnoci len preto, že vy ste si zmysleli, že chcete silou mocou a proti všetkým pravidlám presadiť návrhy, ktoré ožobračujú ľudí na Slovensku," ozvala sa ako prvá Veronika Remišová z klubu strany Slovensko Igora Matoviča.
Remišová argumentovala aj tým, že priemerné platy zamestnancov v parlamente sú "necelých tisíc eur".
Pellegrini, ktorý v tom čase viedol schôdzu, kontroval, že bývalá vládna koalícia OĽaNO mala tri a pol roka na to, aby platy zamestnancov zvýšili.
"Môžem vás uistiť, že všetci zamestnanci, ktorí sa budú podieľať na týchto predĺžených rokovaniach, budú spravodlivo a štedro odmenení tak, ako si to zaslúžia," hovoril Pellegrini.
Témy sa chopili aj ďalší poslanci opozície. "Navrhneme, aby sem prišiel inšpektorát práce skontrolovať, ako sa správate k zamestnancom. Či sú im preplácané všetky tie nadčasy alebo namiesto toho dostávajú jeden gastráč," pohrozil Juraj Krúpa z SaS.
Poslanci opozície upozorňovali, že Pellegrini neurobil počas nočného rokovania jedinú hygienickú prestávku. "Prepáčte, ja nebudem piť vodu na záchode,“ sťažoval sa približne hodinu pred polnocou Hlina.
Pellegrini mu odkázal, že SaS si za štátny príspevok za voľby môže dovoliť kúpiť vodu pre svojich poslancov a nie sú vraj preto odkázaní ani na bufet.
"Na klube si môžete ísť dať vodičku. Nemusíte si kupovať v bufete. Keby ste boli pracovník za pásom vo fabrike, tak by som ešte chápal požiadavku na prestávku,“ odvetil Pellegrini.
Poslanci môžu aj počas rokovania sálu opustiť, mohli by však zmeškať svoje vystúpenie, a prišli by o prejavy ostatných poslancov.
Možnosť občerstviť sa neskončila len v jedálni na najnižšom poschodí parlamentu pod sálou, ale aj v poslaneckom salóniku, bezprostredne za rokovacou miestnosťou.
"Nepamätám si, že by bol ten salónik niekedy zatvorený, keď rokovala Národná rada," hovorí poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS, ktorý je s prestávkou v parlamente od roku 2010.
Národná rada do uzávierky neodpovedala na otázky, koľko zamestnancov zabezpečuje nočné rokovanie, čo konkrétne musia pre plénum robiť a či im priznávajú príplatky za prácu v noci.