Návrh zdôvodňuje vytvorením priestoru pre zlepšenie turistického ruchu a možnosti vykonávať stavebné zásahy v obciach, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v piatom stupni ochrany.
Riaditeľ odboru cestovného ruchu MH SR Gabriel Kuliffay informoval dnes novinárov, že v praxi by to napríklad znamenalo, že intravilán mesta Vysoké Tatry, ktorý je v súčasnosti v piatom stupni ochrany prírody, by sa presunul do druhého. Samospráva žiada do druhého stupňa ochrany zaradiť aj priľahlé športové zariadenia a zjazdovky.
Intravilán mesta Vysoké Tatry má spolu viac než tri milióny štvorcových metrov, podľa návrhu MH by sa do druhého stupňa malo vyňať približne 7,7 milióna štvorcových metrov. Územie by malo zahŕňať aj Cestu slobody a tatranskú električku, ale tiež územia priľahlé zjazdovkám. "Sme nútení to tak urobiť, lebo ak zjazdovka prechádza len päť metrov cez katastrálne územie, musíme ho vyňať celé," povedal hovorca mesta Vysoké Tatry Peter Chudý. Napriek tomu, že sa na viacerých územiach znížia stupne ochrany, nemala by tam v budúcnosti prebiehať výstavba. "Tie územia stále budú v národnom parku a tam platia špeciálne ustanovenia. Všetka výstavba musí byť posúdená z hľadiska vplyvov na životné prostredie," dodal Chudý.
Podľa návrhu všetky zastavané plochy skončia v druhom stupni ochrany prírody, samotné zjazdovky v treťom. V prípade, že sa priamo na vyňatých územiach nachádza významný biotop, mal by byť zaradený do štvrtého či piateho stupňa.
Projekt počíta s úpravami na celom území Slovenska, najmä však v turistických destináciach akými sú Vysoké Tatry, Terchová, Makov, Štrba, Ždiar, Snina či Zuberec.
Medzirezortná pracovná komisia zložená zo zástupcov samosprávy, MH, ministerstva životného prostredia a mimovládnych organizácií, ktorá návrh vypracovávala, navrhla presunúť 98 území. Najviac sa ich nachádza v Košickom, Prešovskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Návrh v súčasnosti posudzuje ministerstvo životného prostredia, no jeho predkladatelia dúfajú, že zásadné zmeny sa už neobjavia.