BRUSEL. Ukrajina si zaslúži európsku perspektívu, ale štvrtkové rozhodnutie Európskej rady začať prístupové rokovania s Kyjevom je preceňované, vyhlásil po dvojdňovom summite EÚ v Bruseli v piatok slovenský premiér Robert Fico.
Podľa neho ide o politické gesto, ktoré nezmení situáciu na bojisku. Ukrajina teraz bude musieť ukázať pripravenosť vstúpiť do EÚ a ak ju nepreukáže, EÚ bude podľa Fica môcť prístupový proces spomaliť alebo aj zastaviť.

Fico podľa vlastných slov nerozumie "posadnutosti" Európskej únie Ukrajinou, otvorenie prístupového procesu však podporil. Slovensko na summite neblokovalo ani revíziu dlhodobého rozpočtu EÚ, na ktorej sa lídri nakoniec nedohodli.
Fico sa stretne s ukrajinským premiérom
Fico ďalej oznámil, že sa v januári stretne "na hraniciach" s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Mali by rokovať o humanitárnej a civilnej pomoci Slovenska Ukrajine.
Fico chce tiež ponúknuť Ukrajine skúsenosti Slovenska z prístupového procesu do EÚ.

Fico vyjadril poľutovanie nad tým, že rovnako európski lídri nerozhodli aj o Bosne a Hercegovine.
Ako vo štvrtok uviedol predseda Európskej rady Charles Michel, s ňou Únia plánuje začať rozhovory, „keď sa dosiahne potrebný stupeň súladu s kritériami členstva“. Prístupové rozhovory vo štvrtok oznámila EÚ aj s Moldavskom a Gruzínsko dostalo štatút kandidátskej krajiny.
Obhajoba Orbána
Predseda slovenskej vlády sa vyjadril aj na margo revízie viacročného finančného rámca EÚ, ktorá bola podľa jeho slov navrhnutá predovšetkým preto, aby mohol euroblok poskytnúť Ukrajine peniaze.
Toto opatrenie, ktoré zahŕňalo 50 miliárd eur pre Ukrajinu, vetoval maďarský premiér Viktor Orbán. To má podľa Fica logiku, keďže nechce platiť za niečo, z čoho nič nemá. Slovensko revíziu podporilo, pretože mu vyhovovala.
"Trochu ma vyrušuje tá posadnutosť Ukrajinou, aj som to povedal v mojom vystúpení, že posadnutí máme byť našimi problémami v EÚ," povedal premiér.
Podľa jeho slov lídri bez akejkoľvek kritiky a vnútornej analýzy odobrili otvorenie prístupového procesu pre Ukrajinu a Moldavsko. Zároveň poskytli štatút kandidátskej krajiny Gruzínsku a dohodli sa, že aj Bosna a Hercegovina bude mať v dohľadnom čase možnosť otvárať prístupové kapitoly.
"Zatvárame si oči nad javmi, ktoré na Ukrajine sú, ale povedal som, že krajina si zaslúži európsku perspektívu. Toto politické gesto, ktoré sme prijali, je však preceňované. Snáď si nemyslíme, že tým sa zmenia pomery na bojisku," odkázal Fico.
"Želám Ukrajine v európskej perspektíve všetko dobré," poznamenal Fico.
Rozdiely v názoroch na Izrael
Fico sa dotkol aj ďalšieho ozbrojeného konfliktu, a to vojny v Pásme Gazy, pričom skritizoval EÚ. V tejto otázke je podľa neho Únia rozdelená natoľko, že „nie je schopná sa dohodnúť na písomnom stanovisku, pokiaľ ide o Izrael, názory sú také rozdielne“.
Podľa premiéra má Izrael právo použiť primeranú silu v reakcii na teroristický útok palestínskeho militantného hnutia Hamas, ale každá odveta má svoje pravidlá stanovené medzinárodným a humanitárnym právom.
Je podľa neho pokrytecké, že za dva mesiace vojny, EÚ nebola schopná nahlas hovoriť o humanitárnej kríze v Pásme Gazy a nepripomína Izraelu, že hoci má právo sa brániť a eliminovať teroristické štruktúry Hamasu, má na to limity.
"Tento útok sme všetci odsúdili, ale každé použitie sily, každá odveta, má svoje pravidlá stanovené medzinárodným a humanitárnym právom," vysvetlil Fico.
Podľa jeho slov najhoršia je "pokrytecká tvár EÚ", ktorá – ako tvrdí – nie je schopná povedať, že za dva mesiace izraelského bombardovania v Gaze zomrelo viac detí ako za celý rok 2023 vo všetkých vojnových konfliktoch na svete, že v tejto palestínskej enkláve je už 20 000 obetí a vládne tam katastrofálna humanitárna situácia.
"Hovorme o tom, že Izrael má právo tvrdo reagovať a eliminovať teroristické štruktúry Hamasu. O tom nikto nepochybuje. Nechápem ale, prečo nemôžeme povedať to, že štát Izrael má právo si urobiť poriadok, ale aj to má nejaké limity, ktoré musia byť rešpektované," povedal premiér.
Rokovania o situácii v Izraeli a Pásme Gazy neboli pôvodne v pláne summitu, presadilo si ich však viacero členských krajín.
Fico pripomenul, že predseda Európskej rady Charles Michel iba vydá vyhlásenie, že tejto téme sa konala vážna diskusia, tá však neviedla ku konsenzu a spoločným záverom.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine