Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Zuzana Beneková.
Zdravotníctvo je v kolapse. Slovensku hrozí žaloba z Únie, lebo nemocnice neplatia faktúry, a čakajú ho aj náročné rozhodnutia o ich reforme. Kolabuje ambulantný sektor a vyzerá to, že lepšie to najbližšie roky nebude ani s o miliardu vyšším rozpočtom v zdravotníctve, ktorý predstavila táto vláda.
"Zdá sa, že odchod lekárov sa už zastabilizoval. Dlhodobý priemer absolventov, ktorí sa po dokončení štúdia registrujú v komore, je približne osem z desiatich. To, že sa registrujú v komore, však ešte neznamená, že po dvoch rokoch neodídu do zahraničia," hovorí analytik MARTIN SMATANA.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo nám hrozí pokuta od Európskej komisie.
- Aké boli alternatívy ministerstva financií a zdravotníctva.
- Ako to vyzerá so študentmi medicíny na Slovensku.
Boli posledné takmer štyri roky bývalej vlády stratenými štyrmi rokmi pre pacienta?
Viem, že som sa opakovane k tomu obdobiu vyjadroval trochu negatívne, ale určite neboli stratené. Kategorizoval by som ho do troch periód. Prvé obdobie bolo ministra Mareka Krajčího (OĽaNO), sprevádzané pomerne veľkou dávkou chaosu, čo bolo spôsobené nastupujúcou vlnou covidu. Priniesol aj pomerne veľké personálne čistky na ministerstve a to prispelo k tomu, že rozhodnutia boli často pomerne nepredvídateľné a chaotické.
Druhé obdobie bolo ministra Lengvarského (OĽaNO), poznačené jeho veľmi špecifickým vzťahom s vtedy ministrom financií Igorom Matovičom. Ten bol prakticky na nulovej úrovni, čo spôsobovalo to, že viaceré projekty a reformy sa naťahovali. Zbytočne sa medializovali veci, ktoré neboli nevyhnutné. Stále platí, že za tohto obdobia sa podarilo pretlačiť viaceré veľmi dobré reformy ako napríklad novelizácia zákona o lieku.
A tretia fáza bola, keď nastúpila úradnícka vláda, kde bol ministrom Palkovič. Na to, koľko mal času a aké mal kompetencie, sa v princípe sústredil na to, aby hasil najväčšie ohne. Napríklad krízu s pediatrami alebo situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
Podľa rozpočtu má ísť do verejného zdravotníctva a zdravotného poistenia 4,5 percenta za poistenca. V 2025 by to malo stúpnuť na päť percent. V Česku je táto platba roky oveľa vyššia. Stále zaostávame?
Čo sa týka platby za poistencov štátu, dlhodobo sme sa pohybovali v mesačnej platbe za poistenca štátu okolo 31 až 35 eur. Poistencov je na Slovensku okolo 2,9 milióna. Tento rok sme výrazne skočili, lebo sme potrebovali zdroje pre zvyšovanie miezd zdravotníkov. Čo bolo spôsobené štrajkom, ktorý kulminoval koncom minulého roka.