BRATISLAVA. Nielen polícia, Súdna rada, národné parky či štátne podniky. Vláda vymieňa ľudí vo veľkom aj na ministerstvách. Desiatky šéfov sekcií a odborov museli skončiť bez toho, aby im oznámili dôvod.
Ministri využívajú sporný paragraf v zákone, ktorý pred dvoma rokmi presadilo OĽaNO (dnes hnutie Slovensko) a ktorý Hlas so Smerom vtedy tvrdo kritizovali.
Dovtedy boli pravidlá prepúšťania úradníkov vo vedúcich funkciách pomerne prísne. Mohol za to tlak Európskej komisie, OECD či Rady EÚ, ktorý sa prejavil v zákone o štátnej službe z roku 2017.
Plán bol, že riaditeľmi sekcií a odborov ministerstiev majú byť kariérni úradníci a odborníci a nie politickí nominanti, ktorých vymenia po každých voľbách.
„Rolu malo zohrávať to, kto má aké skúsenosti a schopnosti, nie politické preferencie,“ hovorí šéfka Inštitútu pre spravovanú spoločnosť Veronika Jursová Prachárová.
Odvolať vedúceho zamestnanca bolo pomerne náročné a muselo tomu predchádzať zlé služobné hodnotenie. Vtedajšia kritika znela, že úradníci sú vo funkciách zabetónovaní.

V októbri 2021 sa OĽaNO rozhodlo zákon zmeniť, pretože sa chcelo zbaviť konkrétnych ľudí na okresných úradoch, čím sa predkladatelia Peter Kremský či Jozef Pročko ani netajili. Cez pozmeňovací návrh do zákona presadili, že vedúceho zamestnanca je možné kedykoľvek prepustiť aj bez udania dôvodu.
Úprava zákona sa stretla s kritikou odborníkov, prezidentky, ale aj vtedajšej opozície. Peter Pellegrini to nazval „krágľovacím zákonom“.
„Vracia Slovensko o roky dozadu a umožňuje bez uvedenia dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov a dosadzovať si namiesto nich svojich ľudí,“ napísal vtedy Hlas v stanovisku.
Dnes je Hlas pri moci a prepúšťanie bez dôvodu mu neprekáža. „Bývalé vládne strany zmenili množstvo zákonov len preto, aby dostali do funkcií svojich ľudí,“ povedala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
Vláda podľa nej nevylučuje do budúcnosti zmenu zákonov, no odmieta „akúkoľvek kritiku za súčasné legislatívne nastavenie“.
Paragraf sa využíva viac
Návrh OĽaNO kritizoval z opozície aj šéf Smeru Robert Fico. Prekážal mu najmä spôsob, ako sa zmena presadzovala.
„Vláda je taká zbabelá, že to ani nebola schopná predložiť ako vládny návrh zákona,“ hovoril Fico. Dnes Smer ruší špeciálnu prokuratúru poslaneckým návrhom zákona v skrátenom konaní.
Denník SME niekoľko mesiacov po prijatí úpravy zisťoval, či koalícia zákon zneužívala na čistky. Na ministerstvách sa sporný paragraf nevyužíval vôbec, no na okresných úradoch prepustili za dva a pol mesiaca 16 vedúcich zamestnancov. Na 72 okresných úradoch sú celkovo stovky vedúcich zamestnancov.
Tentoraz SME odpovede poskytlo 11 zo 14 ministerstiev. Ministerstvo vnútra tvrdí, že údaje o prepustených nemá, ministerstvo financií, že vybavenie žiadosti sa omylom oneskorilo a ministerstvo zdravotníctva nereagovalo vôbec.
Z poskytnutých odpovedí vyplýva, že od 26. októbra do 5. decembra na jedenástich ministerstvách odvolali 37 vedúcich zamestnancov. Štyria museli skončiť po tzv. zmene organizačnej štruktúry a ďalších 24 vedúcich zamestnancov odišlo samo, alebo ich preradili na iné miesto, prípadne ukončili pracovný pomer dohodou.
Dá sa predpokladať, že prepúšťanie bude pokračovať aj v ďalších týždňoch.
Započítaní nie sú štátni tajomníci a šéfovia služobných úradov, čo sú po ministrovi najdôležitejšie funkcie na ministerstve. Odvoláva ich vláda a v odborných kruhoch sa považujú za politickú funkciu.
Rovnako sme nezapočítali podriadené organizácie ministerstiev či okresné úrady.
Krok do minulosti
„Výmena takého počtu vysokopostavených ľudí v ústrednej štátnej správe a ešte v takom krátkom časovom období po voľbách budí dojem, že sa rozhodovalo najmä podľa politických preferencií,“ hovorí Jursová Prachárová. Postupy nových ministrov považuje jednoznačne za krok do minulosti.
Najviac vedúcich zamestnancov (po sedem) skončilo bez udania dôvodu na ministerstve životného prostredia a ministerstve investícií.
Na ministerstve, ktoré vedie Tomáš Taraba za SNS, je osem sekcií, ktoré nejako súvisia s ochranou životného prostredia (ďalšie tri sú skôr organizačné). Z ôsmich riaditeľov týchto sekcií bolo až päť odvolaných bez udania dôvodu.
Na ministerstve obrany a spravodlivosti museli skončiť bez udania dôvodu piati ľudia. Ministerstvo práce odvolalo troch bez udania dôvodu a ďalších troch po zmene organizačnej štruktúry, čo býva často využívaný trik, ako sa zbaviť ľudí.
Ministerstvá podľa Jursovej Prachárovej čistkami strácajú niečo, čomu sa v odborných kruhoch hovorí „inštitucionálna pamäť“.
Aj na úradníkov, ktorí zostanú, to môže pôsobiť demotivačne. „Prečo by sa napríklad púšťali do väčších strategických úloh, ak nevedia, ako rýchlo budú vymenení,“ upozorňuje Jursová Prachárová, ktorá sa dlhodobo venuje téme profesionalizácie štátnej správy.

Beata
Balogová
