BRATISLAVA. Po nástupe Smeru k moci "všetko pôjde do pi..", hovoril na jeseň 2021 Robert Kaliňák na poľovníckej chate v Čifároch straníckemu šéfovi Robertovi Ficovi a nitrianskemu oligarchovi Miroslavovi Bödörovi.
Myslel tým stíhania ľudí blízkych Smeru. "Špecializovaný súd, všetko pôjde do pi.. a nikto sa nebude nad tým ani zamýšľať a nikto nebude ani protestovať," očakával hladký priebeh zásahov do právneho štátu.
Na jeseň 2023 koalícia Smeru, Hlasu a SNS dva mesiace po voľbách vyvoláva čoraz väčší opozičný aj občiansky odpor proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a ďalším zásahom novej vlády do trestnej politiky štátu.

K asi päťtisícovému protestu opozície v Bratislave spred dvoch týždňov sa pred siedmimi dňami pripojilo spolu vyše desaťtisíc odporcov vládnych zmien v niekoľkých najväčších mestách. Najnovšie opozícia organizuje pokračovanie zhromaždení už aj v menších okresných mestách.
Kde budú protivládne protesty:
- Bratislava,
- Prešov,
- Košice,
- Žilina,
- Banská Bystrica,
- Nitra,
- Trnava,
- Trenčín,
- Považská Bystrica,
- Spišská Nová Ves,
- Liptovský Mikuláš
- Poprad.
Rušenie špeciálnej prokuratúry, znižovanie trestných sadzieb za korupciu, rušenie ochrany oznamovateľov korupcie pre policajtov, podriadenie riaditeľa Protimonopolného úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vláde - návrhy vlády presadzované navyše v skrátenom konaní už vyprovokovali na odpor aj Európsku komisiu a najnovšie aj Európsku prokuratúru. Slovensku hrozia žaloby a pozastavenie eurofondov.
Hlavná európska prokurátorka Laura Codruta Kövesi o rušení špeciálnej prokuratúry napísala list Európskej komisii. Upozornila ju, že na Slovensku môže prísť k narušeniu právneho štátu a k ohrozeniu vyšetrovania podvodov s eurofondmi.

Keďže opozícia k vládnym návrhom úspešne predlžuje rozpravu v parlamente, čím sa snaží ich schválenie aspoň oddialiť, vládna väčšina napriek čoraz intenzívnejšiemu domácemu aj medzinárodnému tlaku presadila v utorok celonočné rokovanie parlamentu.
Koalícia sa tak snaží docieliť, aby plénum stihlo do Vianoc schváliť aspoň návrh štátneho rozpočtu na rok 2024. Inak by poslanci museli rokovať aj medzi Vianocami a Novým rokom, aby Slovensko nezačalo nový rok v rozpočtovom provizóriu.
V článku sa dočítate:
- Ako chce Šimečka stihnúť byť na proteste aj v parlamente,
- čo prekáža európskej komisárke na kompetenčnom zákone,
- aké výhrady má európska prokurátorka voči novele trestného zákona.
Situáciu koalícii komplikujú aj záujmy jednotlivých koaličných strán. Aktuálne parlament rokuje o kompetenčnom zákone, cez ktorý chce od Nového roka zriadiť nové ministerstvo športu a cestovného ruchu pre SNS.
Aj preto tento bod rokovania nemôžu nateraz prerušiť a začať diskutovať o rozpočte, ako neúspešne navrhovala opozícia. Strana Andreja Danka na rýchlom schválení nového ministerstva trvá.
Smer preto už priznáva, že nestihne špeciálnu prokuratúru zrušiť do 15. januára, ako plánoval.
Líder Hlasu a parlamentu Peter Pellegrini zas bude musieť začať predpokladanú kampaň ku kandidatúre za prezidenta v čase, keď už mala byť polarizujúca téma špeciálnej prokuratúry uzavretá.
Šimečka na tribúne, Šimečka v noci v parlamente
"Či sme pripravení? Samozrejme, že sme pripravení," hovorí líder opozície Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska o prvom celonočnom rokovaní.
"Aj keby to dali cez sviatky, ako povedal môj kolega, máme zásoby pitnej vody, teplo, môžeme tu byť koľko treba,“ hovorí.
Opozičné strany PS, SaS a KDH musia skĺbiť, ako sa zúčastniť neprerušovaného rokovania parlamentu a zároveň vystúpiť o 18. hodine na protivládnych protestoch. Časť poslancov opozície preto zostane v parlamente.

Plénum od minulého týždňa diskutuje o kompetenčnom zákone, ktorý by okrem vzniku nového ministerstva zvýšil aj právomoci ministrovi obrany Kaliňákovi pri obchodovaní štátu so zbraňami a rušil nezávislosť vedenia Protimonopolného úradu a ďalších inštitúcií.
Eurokomisárka Margrethe Vestager k plánovanému zásahu do nezávislosti šéfa Protimonopolného úradu poslala premiérovi a predsedovi parlamentu list. Upozorňuje na porušenia povinností vyplývajúcich zo smernice Európskej únie a hrozí žalobou na Slovensko.
V utorok ráno by k tomuto bodu malo vystúpiť ešte 21 poslancov, ďalší sa môžu prihlásiť ústne. Aj napriek celonočnému rokovaniu by rozprava mohla podľa výpočtov SME trvať do stredy popoludnia.

Koalícii tak zostane dva a pol dňa na prerokovanie návrhu rozpočtu. Ak opozícia opäť zaprace rozpravu vystúpeniami, koalícia bude musieť presadiť rokovania aj medzi Vianocami a Novým rokom.
Na špeciálnu prokuratúru dôjde až v januári
Proti expresnému rušeniu špeciálnej prokuratúry sa už vyslovili slovenská Rada prokurátorov, predseda špecializovaného trestného súdu, opozícia, Európska komisia a najnovšie aj Európska prokuratúra.
Hlavná európska prokurátorka Laura Codruta Kövesi sa obáva, že podozrenia z podvodov pri čerpaní eurofondov sa dostanú k menej skúseným prokurátorom a na nižšie súdy.
Upozorňuje tiež na znižovanie sadzieb za korupčné trestné činy. „Predstavujú faktickú amnestiu v podstatnom počte aktívnych vyšetrovaní podvodov,“ tvrdí.