BRATISLAVA. Nie je ich takmer 30, ani 27, ako hovoria politici vládnej koalície.
Ústavný súd vydal za dva roky len päť nálezov, ktoré hovoria, že Úrad špeciálnej prokuratúry porušil ľudské práva.
Špeciálna prokuratúra pochybila v 1,83 percente prípadov, ktoré posudzovali ústavní sudcovia. Za dva roky dostali až 272 sťažností.
Vytváranie dojmu, že špeciálna prokuratúra masívne porušuje ľudské práva, slúži vládnym politikom ako hlavný argument, prečo ju treba zrušiť. O rovnaké tvrdenie opierajú aj to, prečo zmeny musia prijať v zrýchlenom konaní.

"Je tu hrozba ďalšieho porušovania ľudských práv. Málokedy pri skrátených konaniach máme také čisté argumenty na skrátené konanie, ako v tomto prípade,“ tvrdí premiér Robert Fico zo Smeru.
Rovnako argumentujú aj jeho minister spravodlivosti Boris Susko, či poslanec Smeru Tibor Gašpar, ktorý dokonca sľúbil, že všetky nálezy so zlyhaniami špeciálnej prokuratúry zverejní.
"Dostanete ich na tanieri," sľuboval Gašpar pred desiatimi dňami v RTVS.
Reagoval tým na pochybnosti bývalej ministerky spravodlivosti za SaS Márie Kolíkovej, či údajných 30 rozhodnutí Ústavného súdu o pochybeniach špeciálnej prokuratúry vôbec existuje.
Gašpar ani nikto zo Smeru, Hlasu či SNS však žiaden zoznam rozhodnutí, ktoré spomínajú, nezverejnili.
Pochybnosti o ňom v pondelok vyjadrila už aj prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí so Suskom.
"Požiadala som pána ministra, aby mi doručil rozhodnutia Ústavného súdu, na ktoré sa v rámci skráteného legislatívneho konania odvolávajú a takisto aby tieto rozhodnutia poskytol aj verejnosti," povedala Čaputová.
Denník SME analyzoval všetky nálezy Ústavného súdu za roky 2022 a 2023, ktoré sa týkali agendy špeciálnej prokuratúry, a v ktorých sťažovateľom vyhovel. Týkali sa často aj známych mien, ako sú bývalý partner spoločnosti Penta Jaroslav Haščák, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, spomínaný Gašpar či bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská.
Aj päť nálezov, ktoré hovoria o porušení práv v kauzách pod dozorom špeciálnej prokuratúry, pritom nejde len na jej vrub, ale aj na vrub súdov.
Okrem prehľadu týchto rozhodnutí prináša SME aj sumár zvyšných rozhodnutí Ústavného súdu o porušení práv, tie však už priamo hovoria o vine súdov, nie o pričinení špeciálnej prokuratúry.