BRATISLAVA. Sú radi, že im novela Trestného zákona zníži drakonické tresty za to, že pestovali konope, ale aj tak si o nej myslia, že je účelová. Nie všetkým konopným väzňom sa po prijatí Trestného zákona výrazne zníži trest. Jozefovi Šipošovi stále hrozí sedem až desať rokov väzenia.
„Keď už chceme ísť európskou cestou, tak to teda tak robme, a nie len že niektoré zločiny budeme účelovo zosúlaďovať s európskym právom,“ hovorí muž, ktorého verejnosť pozná pod prezývkou Mastičkár.
Obhajoval sa tým, že z konope vyrábal masti pre chorých ľudí. Marihuanu pestoval pri rieke Váh, polícia mu jej doma našla jedenásť kilogramov. Hoci mu predaj za peniaze nedokázali, pôvodne mu hrozilo až 25 rokov väzenia.

Šipoša prepustil súd na slobodu v auguste, vo väzbe strávil takmer tisíc dní. Na slobode sa musí každé tri týždne hlásiť úradníkovi.
„Vyzerá to hnusne, aj vo mne sa to tak bije, že na jednu stranu mi pomáhajú i keď len o malinký krôčik, ale na druhú stranu vnímam, čo sa tu deje,“ vysvetľuje.
V článku sa dočítate:
- kde vzniká nerovnosť trestov,
- prečo je niektoré tresty ťažké odhadnúť,
- ako vyzerajú Vianoce vo väzení.
Aj tresty podľa návrhu Smeru sa mu zdajú privysoké. „Tak to vnímam, že aby sa nepovedalo, tak niečo spravili, aby sa na to mohli odvolávať. Ale keď už vykrikujú, že sa chceme zosúladiť s európskym právom, tak tam sú tresty 10 rokov za medzinárodný obchod s drogami.“
Trest si už odsedel
V úplne inej situácii by sa po schválení novely ocitol farmár Miroslav Weizer. Za vypestovanie troch rastlín by nedostal trest vôbec, alebo by vyviazol s podmienkou. Dnes je neprávoplatne odsúdený na 16 rokov, podľa novely mu vychádzajú najviac dva roky. On si však už odsedel takmer tri.
Z väzby ho prepustili v marci, ďalšie pojednávanie ho čaká v januári. Keď novelu koalícia najskôr v januári schváli, a on bude poznať svoj rozsudok, požiada o odškodné za posledný rok vo väzbe.
Weizer tvrdí, že si z rastlín chcel vyrobiť Fénixove slzy, pretože CBD kvapky pozitívne vplývali na jeho ochorenie pľúc. Semená, ktoré zasadil, údajne našiel na okolitých poliach a myslel si, že ide o technické konope.

Nerovnosť trestov vznikla v tom, že zatiaľ čo Šipoš konope usušil a vážilo sa na kilogramy, Weizerovi zaistili rastliny živé a po novom by sa tak rátali na kusy. Zatiaľ čo za dva gramy konope hrozí sadzba dva roky, za dva kusy rastlín jeden. Hoci sa z dvoch rastlín dá usušiť rádovo viac gramov sušiny.
Obom mal zároveň prepadnúť majetok. Po novom to už nebude možné, pretože páchateľ by musel získať trestnou činnosťou prospech prinajmenšom 700-tisíc eur, aby mu súd mohol siahnuť na majetok.
Keď Ústavný súd začiatkom októbra konštatoval, že zhabanie majetku v niektorým prípadoch je neprimerané, časť bola Weizerovi odblokovaná. Ide o farmu v Potônskych Lúkach, kde s manželkou býva, dom v Bernolákove má však stále zablokovaný, a tak ho nemôže predať ani prenajať.
Niektoré tresty je ťažké odhadnúť
Sú aj prípady, kde ani advokáti nevedia výšku trestu odhadnúť. Napríklad Tomášovi Poórovi, ktorého v utorok bratislavský krajský súd prepustil z väzby, policajti zaistili aj sušinu, aj živé rastliny.
„Tam sa bude musieť zistiť, čoho bolo viac a podľa toho sa určí, či to bolo pestovanie, alebo išlo o prechovávanie. Ak máte viac sušiny, budete mať aj niekoľkonásobne vyšší trest,“ hovorí advokát Igor Ribár.
Poór sa dostal na slobodu po viac ako 17 mesiacoch vo väzbe. Aby ho sú prepustil so sledovacím náramkom, musel sa za neho zaručiť známy. Mimo domu sa môže zdržiavať od 9.30 do 18.30 h a nesmie užívať drogy.
Za desať kilogramov konope, z ktorej väčšinu mal v Česku, mu súd v júli vymeral 15-ročný trest a prepadnutie majetku. Na rozdiel od Weizera so Šipošom mu dokázali v jednom prípade aj predaj za peniaze, v druhom konope vymenil za zeleninu.
Prvé Vianoce na slobode
Pre trojicu konopných väzňov budú tohtoročné Vianoce prvé na slobode po niekoľkých rokoch. „Vianoce vo väzení sú dosť deprimujúce až samovražedné, väčšinu času sa tam snaží človek prespať, nevnímať svet,“ spomína Weizer.
Keďže je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin, aj väzba je ešte o čosi prísnejšia. Z cely o veľkosti tri krát šesť metrov za tri roky prakticky nevyšiel. Štedrý deň nebol v ničom iný. Väzni sa snažili spríjemniť si ho tým, že si nakúpili jedlo v bufete. V cele si vyrobili ozdoby a večer si sadli spoločne k stolu.