BRATISLAVA. Študentovi práva Marekovi Janigovi začali po statuse premiéra Fica chodiť vyhrážky smrťou. Dekan Burda, ktorý najskôr nechcel reagovať, sa svojho žiaka verejne zastal. V stanovisku hovorí, že sa sám stal predmetom množstva útokov.
„Prosím všetkých ľudí na Slovensku, ktorí cítia potrebu negatívne sa vyjadrovať k študentovi Marekovi Janigovi, aby s tým okamžite skončili,“ napísal Burda na stránke univerzity s tým, že útoky odsudzuje.
„Dajte Marekovi pokoj, začína to prekračovať akékoľvek medze ľudskosti,“ odkázal.
Dekan Právnickej fakulty UK najskôr tvrdil, že sa do januára nechce k situácii vyjadrovať. Svoje predošlé stanovisko, v ktorom študentov vyzval, aby sa nezapájali do mediálnych hier, považoval za postačujúce.
Všetko sa začalo Burdovými vyjadreniami na adresu špeciálnej prokuratúry. Dekan ministerstvu spravodlivosti pomáhal s prípravou návrhu na jej zrušenie. Považuje ju za "potenciálny kriminogénny faktor" a myslí si, že špeciálnych prokurátorov je ľahké zneužiť.

Študent Janiga označil dekanove výroky v rozhovore pre Denník N za podozrivé. Pobúrilo to premiéra Roberta Fica, ktorý na Janigu verejne zaútočil.
„Ak má mať študent s pubertálnymi vyrážkami na nose prednosť pred dekanom právnickej fakulty a určovať, čo je pravda a čo nie, Boh ochraňuj túto krajinu!“ napísal Fico v utorok v noci na facebook, kde má stovky tisíc sledovateľov.
Janigu označil za nepodstatného. „Ako študent práva som bol tiež múdry ako gate Šalamúna. Ale vedel som, kde je moje miesto,“ dodal premiér.
Po verejnom poste tretieho najvyššieho ústavného činiteľa prišlo Janigovi "viacero vyhrážok, či už na život, alebo iné veci".
V článku sa dočítate:
- ako sa k útokom na študenta postavila Rada študentov vysokých škôl,
- aké stanovisko zaujala univerzita a či sa študenta zastal dekan Burda,
- koľko ľudí podpísalo výzvu adresovanú premiérovi Ficovi.
Univerzita SME odpovedala, že považuje Ficove výroky za krajne nevhodné, ale za študenta sa verejne nepostavila. Urobil tak až vo štvrtok popoludní dekan Burda.
Pedagógovi po vyjadreniach o prokuratúre študenti adresovali otvorený list. Píšu, že akékoľvek vyjadrenia akademika majú byť podložené odbornými argumentmi, ktoré im v Burdových mediálnych vyjadreniach chýbajú.
„Laická verejnosť si vaše slová stotožňuje s pozíciou celej právnickej fakulty a pravdepodobne nezamýšľane tak robíte terče aj z nás študentiek a študentov,“ píše sa v liste, ktorý už podpísalo vyše 200 výhľadových právnikov.
Dekana vyzvali na diskusiu, kde by predostrel odborné argumenty na zrušenie špeciálnej prokuratúry. Konať sa má 17. januára a pozvaný je aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Fico sa neospravedlnil
Vo štvrtok sa pred Úradom vlády zišla desiatka študentov práva aj žurnalistiky, ktorí vyzvali premiéra, aby sa Janigovi ospravedlnil. Ako prvý vystúpil Janiga, ktorý premiéra opakovane pozval na odbornú diskusiu s Burdom a Lipšicom.
„Stojím tu dnes ako Marek Janiga, podľa premiéra absolútne nepodstatný študent... Tak nepodstatný, že mu v utorok po desiatej venoval celý status na svojom facebooku,“ hovoril.

Zdôraznil, že je apolitický a svoj názor na rušenie špeciálnej prokuratúry verejne neprezentoval. Študenti podľa neho len volali po odbornej diskusii, no premiér použil jeho osobu na politický boj.
Od vedenia Univerzity Komenského dostal záruku, že jeho angažovanie sa nebude mať dosah na jeho štúdium. „Na druhej strane sa nedokázali postaviť za ich študenta, ktorý volá po tom, k čomu ho sama univerzita dlhodobo vedie,“ hovorí.
„Kým sa nebudeme sústreďovať na fakty a slušnú odbornú diskusiu, ale budeme podporovať urážky, nadávky a mocenské zhadzovanie, naša spoločnosť nie je hodná mladých ľudí, ktorí sú odhodlaní zveľaďovať občiansku spoločnosť,“ tvrdí predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl Zuzana Hozlárová.
Na Univerzitu Komenského sa obrátila s výzvou, aby odsúdila verejný útok premiéra a ukázala tak, že jej záleží na politickej nezávislosti. „Zostať ticho v takýchto zásadných chvíľach, neznamená byť apolitický, znamená to nechať šikanovať vlastného študenta zo strany predsedu vlády.“

Fico len pár minút po stretnutí študentov pred Úradom vlády oznámil, že dá vyhlásenie, nespresnil, čoho sa má týkať. Na výzvu študentov nijako nereagoval a novinárom nedal priestor na otázky.
Univerzita považuje výroky za nevhodné
Na otázky SME, či univerzita odsúdi výroky premiéra, prorektor pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk reagoval, že "s výrazmi ako odsúdenie narábajú opatrne".
Prorektorka pre vzdelávanie Eva Viglašová vraj Janigu oslovila v stredu e-mailom a telefonoval s ním aj rektor Marek Števček. „Hovorili spolu o podpore, ktorú mu on a univerzita dokážu poskytnúť,“ hovorí Masaryk.
Dekan Burda v stredu vyzval študentov a zamestnancov, aby sa „zbytočne nezapájali do mediálnych hier“ do zasadnutia akademického senátu.
„Samozrejme, platí tak ako vždy, všetci máme slobodu slova a nikto nesmie byť poškodzovaný za svoj názor, či už je to študent, alebo učiteľ, alebo iný zamestnanec,“ napísal na stránke fakulty.

Reagoval tak skôr na Janigov komentár pod Ficovým statusom. „K argumentom ad hominem sa rečník uchyľuje zväčša vtedy, keď mu tie vecné a faktické došli alebo vôbec neexistujú,“ napísal v utorok pod Ficov status Janiga.
Janiga nerozumie, o akých mediálnych hrách Burda rozpráva. Stanovisko dekana považuje za vágne, ale rešpektuje ho.
Keď sa denník SME Burdu spýtal, či sa študenta verejne zastane, odpovedal, že už sa ho zastal v stanovisku a do 17. januára už nebude odpovedať na otázky. O pár hodín vydal ďalšie, už oveľa konkrétnejšie stanovisko, kde sa študenta zastal a útoky odsúdil.