Bratislava 3. augusta (TASR) - V územnom pláne hlavného mesta Bratislavy do roku 2020 s výhľadom do roku 2030 je vytvorený priestor aj na diaľničný obchvat, ktorého súčasťou by mal byť aj šiesty most cez Dunaj pri Slovnafte.
"Nový most by mal slúžiť na odvádzanie tranzitnej dopravy predovšetkým z Rakúska, Maďarska a Česka," uviedla dnes v rozhovore pre TASR zástupkyňa generálneho riaditeľa a. s. Metro Bratislava Marta Čarnogurská.
Spoločnosť Metro je investorom piateho premostenia cez Dunaj v Bratislave - Mosta Apollo. Ten po 30 mesiacoch výstavby dnes oficiálne ukončili pracovníci firiem Doprastav, MCE Voest Linz a Hutní montáže Ostrava (HMO). Most v investičnom náklade 4,3 miliardy Sk slávnostne otvoria 4. septembra a pre verejnosť 5. septembra.
Generálny riaditeľ a. s. Doprastav Dušan Mráz pripomenul históriu výstavby štyroch mostov cez Dunaj, ktorej realizátorom boli firmy Doprastav a HMO. Most Apollo, predtým pracovný názov Most Košická, je ich štvrtým premostením Dunaja na území mesta Bratislavy. Predtým obe firmy odovzdali verejnosti do užívania Nový most (1972) a diaľnično-železničný Prístavný most (1985). Tretie premostenie Dunaja Most Lafranconi sa využíva na diaľničné spojenie oboch dunajských brehov.
Keďže sa v hlavnom meste enormne zvýšil počet vozidiel na cestných komunikáciách a na prejazd 180 000 vozidiel denne cez dunajské mosty v oboch smeroch už nestačili kapacity troch spomínaných mostov a Starého mosta, poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli o vybudovaní piateho mosta. Vyúsťuje z Košickej ulice a spája centrum mesta s Petržalkou.
Starý most pamätá ešte časy Rakúska-Uhorska a Doprastav ho nepostavil, ale iba rekonštruoval po obnovení Červenou armádou po 2. svetovej vojne. Prístavný most a Starý most sú značne opotrebované a čaká ich nevyhnutná rekonštrukcia, avizuje Čarnogurská.
Vlastníkom spomínaných mostov je, respektíve v prípade Mosta Apollo bude, magistrát hlavného mesta, spresnila jeho hovorkyňa Eva Chudinová.