SME

Želinská: Premýšľam, kde vznikol pocit, že deti žijú v kine a vidia iba to, čo im ukážeme

Ak tlačíme pred sebou konflikt, naberá na sile, hovorí.

Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.

Cez sviatky sa mnohí ocitnú v domácnostiach, kde je násilie, zlá nálada, agresia alebo aj osamelosť. Sociálna poradkyňa IDA ŽELINSKÁ hovorí o tom, aké to pre tieto rodiny vrátane detí je a čo robiť napríklad aj pri polarizujúcich témach.

„Je veľmi ťažké povedať ľuďom, ktorí nesú témy, ktoré sa nám môžu zdať zvonku ako banálne, nech sa o tom teraz nerozprávajú. Pre nich je to kľúčová vec, na ktorej stojí alebo padá ich vzťah, a preto ju potrebujú riešiť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Aké ťažké sú sviatky pre rodiny, kde je násilie?

Extrémne ťažké. Zrazu sú veľmi dlhý čas spolu. Nedá sa nikam ujsť. Sú doma deti aj partneri. Hracia plocha pre konflikty, ktoré môžu prerásť do násilia, sa stáva uzavretou. Ľudia sú v oveľa ťažšej situácii než v bežný pondelok v roku.

Sviatky so sebou tiež nesú étos niečoho, čo má byť spoločné. Spoločné rituály prinášajú množstvo konfliktov. Čo budeme jesť? Ako bude vyzerať stôl? Ty si zničil stromček! Alkohol je zrazu voľne prístupný. Televízny program. Čokoľvek môže byť zámienkou na násilie. Rozbuškou, ktorá opätovne spustí niečo zlé.

Takto to funguje nielen na Vianoce, ale aj v iných častiach roka, napríklad cez sviatky či prázdniny.

Aj po pandémii je množstvo rodín, ktoré majú zásadné rozpory v hodnotách, napríklad očkovanie, politická situácia, polarizácia spoločnosti, a je tam nejaký typ agresie. Dajú sa proti tomu urobiť nejaké opatrenia?

SkryťVypnúť reklamu

Podľa toho, kde je naša červená čiara, čo ešte je násilie a čo už nie. Minimalizovať konflikt sa dá vtedy, keď si máme z čoho vybrať. Veľmi veľa hádok, ktoré spúšťajú násilie, je o tom, aby niekto niečo urobil tak, ako to bolo vždy alebo konkrétnym spôsobom. To sa nedá nastaviť za jedny Vianoce.

Postupne sa dá zohrávať napríklad s tým, koľko budú stáť darčeky pre deti, lebo to býva veľmi často konfliktná téma. Veľmi často to býva o jedle a o ľuďoch, ktorí prichádzajú. Príbuzní by nemali prichádzať iba z jednej časti rodiny, ale z oboch.

Ak rodina nezostane na Vianoce osamelá, ale sú tam aj ďalší, pozitívni ľudia, tak dokážu napríklad voči deťom stiahnuť veľkú časť tenzie, ktorú nesú so sebou rodičia. To sú jednoduché techniky. Niekde však budeme rozprávať o detailoch a inde o tom, aby niekto nemal v kuchyni nôž.

SkryťVypnúť reklamu

Je lepšie radšej nerozprávať o témach, v ktorých je rozpor? Niekedy je za tým však aj pocit, že je to hodnotový zápas, napríklad pri očkovaní. Ako to riešiť?

Je veľmi ťažké povedať ľuďom, ktorí nesú témy, ktoré sa nám môžu zdať zvonku ako banálne, nech sa o tom teraz nerozprávajú. Pre nich je to kľúčová vec, na ktorej stojí alebo padá ich vzťah, a preto ju potrebujú riešiť. Ak sa na tom dohodnú obaja ľudia alebo viacerí, tak sa to dá možno odtlačiť o niekoľko dní či hodín.

Zároveň ak tlačíme pred sebou konflikt, tak naberá na sile. Nabaľuje na seba ďalšie malé skrivodlivosti, nevypovedané veci, niečo, čo sa mohlo stať a nestalo. Vytvára ešte väčší potenciál ohniska.

Potom sú domácnosti, kde je, naopak, osamelosť. Mnoho detí sa tiež cíti osamelých a izolovaných. Aký veľký problém je samota, ktorú teraz zažíva časť spoločnosti?

SkryťVypnúť reklamu

Veľký problém. Nielen preto, že ľudia sú sami pri vianočných stromčekoch alebo cez sviatky, ale najmä preto, že sa vytvára tlak na to, že toto je špeciálny deň v roku, v ktorom musíme byť všetci tak trochu šťastní. Ktorý musíme prežívať nejakým spôsobom.

Ľudia, ktorí sú v tej chvíli sólo, nešťastní, chorí, rôznymi spôsobmi odizolovaní, okrem toho, že majú svoje vnútorné prežívanie, ktoré je veľmi podobné deň pred Vianocami aj deň po nich, sú navyše vtlačení do toho, že majú ešte menej než ostatní. Toto je problém.

Hovoriť o tom, že byť v tie dni sám, urobiť si ich po svojom, možno premýšľajúce a možno úplne obyčajné, je úplne legitímne. Netreba mať stromček a všetky ostatné emblémy. Môžu to byť iba príjemné sviatočné dni, keď netreba ísť do práce, keď je mesto pekné. Pozrieť sa z tohto uhla pohľadu.

SkryťVypnúť reklamu

Napísali ste knihu o rozvodoch.

Spolu s Janou H. Hoffstädterovou.

Áno. Ako vyzerajú rozvody na Slovensku? Vieme sa dôstojne rozchádzať a rozvádzať?

Vieme. Kedysi ešte ombudsmanka Jana Dubovcová robila štúdiu, ktorá skúmala poručenské spory. V nej vyšlo paradoxne obrovské číslo, z ktorého sme boli všetky poradkyne a poradcovia prekvapení. Že 80 percent ľudí končí svoje spolužitie dohodou. Vtedy sme si hovorili, že kde sú. To sú presne ľudia, ktorí k nám neprídu.

Tak, ako si povedali, že chceli žiť v nejakom čase dôstojne a férovo spolu, a potom prišlo niečo, prečo sa rozviedli, tak dokážu tú situáciu zvládnuť buď s úplne minimálnymi zásahmi zvonku, alebo dokonca aj bez nich. Dokážeme sa dôstojne rozchádzať. Lebo to nie sú iba rozvody, ale aj rozchody. Veď polovica detí sa rodí mimo manželstiev.

SkryťVypnúť reklamu

To nie sú neúplné rodiny, to sú takisto rodiny. Ľudia to dokážu, potrebujú na to techniky, možno občas nejakú barličku, aby sa nestratili v administratívnych systémoch. Viac než tri štvrtiny rozvodov a rozchodov však rodiny zvládnu.

Som presvedčená, že veľká časť ľudí, ktorí sú na pozíciách, a nemusia to byť iba politici, sú to aj inštitúcie, si neuvedomujú, čo všetko vypúšťajú tým, že jazyk nechávajú v obhrublej, vulgárnej podobe, pretože sa potom prenáša do rodín.

Čo tých 20 percent? Časť ľudí, ktorí sa rozvádzajú sa háda o deti, aj sa možno nenávidia a je to veľmi vyhrotené. Takto vyzerá tých 20 percent?

Áno. Doplňme do toho rodiny, v ktorých bolo násilie, alkohol, užívanie drog, patológia a vyjde tých 20 percent. Aj keď sa rozprávame o tom, že tí dvaja sa iba hádajú o deti, neustále hovorím aj kolegyniam na úradoch práce, ktoré zastupujú deti, že je treba ako krok jeden skúmať, či sa v rodine vyskytovalo násilie. Pretože to nemusí byť iba obyčajná hádka.

Hovorme o ženách, pretože najväčšiu časť násilia medzi blízkymi ľuďmi schytávajú ženy v rôznych formách. Hovorme o tom, že to nie je hádka, ale pokračujúce násilie. Lebo keď už na ňu nemá inú pálku, a potrebuje jej ešte naložiť, tak to najlepšie urobí cez deti. Hovoríme tomu pokračujúce násilie na deťoch.

SkryťVypnúť reklamu

To sú napríklad deti, ktoré videli násilie na matke, ako otec ťahá matku cez schody. Lenže keď vás niekto ťahá cez schody za vlasy, tak aký typ zranenia budete mať? Pár chumáčikov vlasov, možno menšia odrenina, modrina. Ak to vôbec prejde priestupkovým konaní a dostanete sa k nejakej smiešnej dvestoeurovej pokute, tak je to fajn. Deti to však videli, preto nechcú byť s tým rodičom.

Možno videli mamu, ako veľa pije a nechcú byť s ňou, kým neprejde zmenou. Deti jasne signalizujú, že nechcú byť v konflikte a napriek tomu ich tí menej tolerantní a nebezpečnejší z páru doň neustále vracajú. Vianoce sú perfektná zámienka.

Mnohí rodičia veľa riešia, aby deti mali dobré vzdelanie, čo všetko zjedia, aké vitamíny, dostatok zeleniny. Akoby si niekedy neuvedomovali, čo im vedia spôsobiť napríklad hádkami medzi sebou. Aké traumy im spôsobia napríklad nepekným rozvodom. Zabúdajú niekedy rodičia, ktorí sa nepekne rozchádzajú na to, že deti si to potom ponesú celý život?

SkryťVypnúť reklamu

Posledné roky veľmi premýšľam, kde vznikol pocit, že keď deti s nami žijú, tak žijú v kine a vidia iba to, čo im ukážeme. Nie je to tak, pretože deti majú super vyvinutý sluch, veľké oči. Vidia, ako sa k sebe dokážeme správať, ako sme na seba ofučaní, koľko dní mlčíme, koľko sa naopak hádame. Hlavne preberajú tie vzory.

Premýšľam aj, že ako málo si uvedomujeme, akých ľudí chceme z detí vychovať. Čo si myslíme, že im odovzdávame, pokiaľ v partnerstvách volíme hulvátsky alebo manipulatívny spôsob komunikácie s druhým človekom. To, čo im odovzdávame, si neskôr ponesú ako vzorec do ďalšieho života.

Minule mi hovorila jedna lektorka, ktorá bola na strednej škole, že sa rozprávala v skupine so stredoškolákmi a že povedala, že aj kontrolovanie, pozeranie si všetkých cudzích správ je časť psychického násilia. Tie deti tým vraj prekvapené, že to robia a že je to násilie. Koľko z tohto robíme preto, že nemáme poriadnu vzťahovú výchovu a že málo rozprávame o tom, aké formy násilia sú? Že to nie je len facka či monokel?

SkryťVypnúť reklamu

Už minule som hovorila, že vidím posun. Aj keď by som si ho predstavovala úplne iný, oveľa väčší. Je však fakt, že keď sa rozprávam s dvadsať či s dvadsaťpäťročnými ženami, cítim, ako sa stráca pocit hanby, keď sú v toxických vzťahoch. Ako prichádza množstvo riešení, ako majú okolo seba už vybudované ochrany.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAMJ8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský v šarvátke v zápase s Bostonom

Montreal pokračuje vo víťaznej sérii.


Sportnet, TASR
Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Fotka zo zápasu DOXXbet Vlci Žilina - HK Nitra.

Kormidelník obhajcu titulu si uvedomuje silné stránky súpera, ktorý si v základnej časti získal rešpekt.


TASR
Pozrite si, v akých dresoch nastúpi Slovensko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si prehľad dresov na MS v hokeji 2025 vo švédskom Štokholme a v dánskom Herningu.


SkryťZatvoriť reklamu