BRATISLAVA. Vysoká teplota niekoľko dní, celková slabosť či strata čuchu. V posledných týždňoch narastá nielen počet prípadov chrípky a covidu, ale aj ťažkých priebehov týchto chorôb.
Vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá počas pandémie posledné dva roky určovala, ako ukončiť práceneschopnosť po covide a aké pravidlá po nej dodržiavať, už neplatí.
Na otázku, ako teda po ťažkom priebehu tohto ochorenia zistiť, že je pacient už v poriadku a môže ísť von či do práce a ďalšie otázky, sa denník SME pokúsil nájsť odpovede v tomto texte.
Otázky o chrípke a covide
- Mám podozrenie, že mám chrípku alebo covid. Mám si urobiť test?
- Ak mám pozitívny antigénový test, mám ísť k lekárovi, aby ma vyšetril?
- Ak nepôjdem k lekárovi, ako sa dostanem k liekom?
- Aké antivirotiká sú u nás dostupné na liečbu covidu?
- Nemám už horúčku a cítim sa dobre. Môžem už ísť von alebo do práce, alebo mám ešte čakať?
- Čo mi hrozí, ak by som predčasne ukončil práceneschopnosť?
- Ako sa vyvíja chorobnosť na chrípku a covid?
Treba si pri podozrení na chrípku alebo covid urobiť test?
Áno. „Test si treba urobiť, aby človek vedel, o aké ochorenie ide,“ vysvetľuje detská lekárka Elena Prokopová z Bratislavy, ktorá sa venuje ťažkým priebehom akútnych respiračných ochorení. Je zároveň hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu.
Informácia, či má pacient chrípku, alebo covid, je podľa nej dôležitá aj pre lekára, aby vedel, aký priebeh ochorenia má očakávať a aké môže mať dôsledky. Lekárka vysvetľuje, že covid vyvoláva dlhodobejšie dôsledky v podobe zachrípnutia alebo kašľa. Po chrípke sú kratšie.
V neposlednom rade je informácia o pozitívnom antigénovom teste potrebná na predpísanie antivirotík na liečbu covidu.
Treba po pozitívnom antigénovom teste ísť k lekárovi?
Väčšina lekárov v takom prípade návštevu pacienta v ambulancii neodporúča. Covid je infekčné ochorenie a pacient môže v čakárni nakaziť ďalších. Zvlášť ohrození môžu byť v takejto situácii seniori nad 70 rokov, ľudia s oslabenou imunitou alebo s viacerými ochoreniami.
Veľa lekárov preto odporúča len telefonickú konzultáciu. Prokopová má pre takýchto pacientov vyhradený čas na konci ordinačných hodín.
Ako sa pacient dostane k liekom, ak nepôjde k lekárovi?
Na Slovensku už niekoľko rokov fungujú elektronické recepty, a tak stačí, keď lekár pacientovi oznámi, že si požadovaný liek už môže vyzdvihnúť v ktorejkoľvek lekárni.
Ak je veľmi chorý, do lekárne nemusí chodiť osobne, liek mu po predložení jeho preukazu poistenca môže vyzdvihnúť blízky človek.
Aké antivirotiká sú u nás dostupné na liečbu covidu?
Najmä Paxlovid a Veklury, ktoré schválila Európska lieková agentúra na liečbu covidu najmä pre rizikových pacientov. Sú nimi sedemdesiatnici, ľudia s oslabenou imunitou a viacerými ochoreniami.
Chorobnosť na chrípku a covid
- Akútne respiračné ochorenia (ARO) - 2512,0 na stotisíc ľudí
- Chrípka - 328,5 na stotisíc ľudí
- Covid - 1098 prípadov
Zdroj: ÚVZ SR, 18. decembra 2023
Spomenuté dva lieky majú lekárne podľa ministerstva zdravotníctva v dostatočných množstvách. Pacient ich však nemôže dostať tak ľahko ako iné lieky. Lekárne ich objednávajú na základe receptu od lekára.
Niektorí lekári pacientom predpisujú na covid aj neregistrovaný liek Lagevrio. Neznamená to, že by bol neúčinný. Ministerstvo však už nezabezpečuje jeho dovoz na Slovensko.
Ak už človek nemá horúčku a cíti sa dobre, môže už ísť von alebo do práce?
Lekárka Prokopová vysvetľuje, že človek by mal po poslednej teplote zostať v domácej liečbe ešte 48 hodín.
„Určite odporúčame, aby človek pri chrípke alebo covide zostal doma sedem až desať dní,“ vraví všeobecný lekár pre dospelých Marián Šóth z Nitry, ktorý je aj šéfom Asociácie súkromných lekárov.
Obaja lekári sa zhodujú, že skôr ako sa človek rozhodne ísť po chorobe von alebo do práce, je dobré sa o tom poradiť s ošetrujúcim lekárom.