BRATISLAVA. "Ako študent práva som bol tiež múdry ako gate Šalamúna. Ale vedel som, kde je moje miesto," napísal premiér Robert Fico zo Smeru v statuse na facebooku, kde zaútočil proti študentovi Právnickej fakulty UK Marekovi Janigovi.
Ficovi prekážalo, že sa Janiga kriticky vyjadroval na adresu dekana Eduarda Burdu v diskusii o plánovanom rušení špeciálnej prokuratúry Ficovou vládou.
Burda návrh podporil. Bez dôkazov naznačoval, že v špeciálnej prokuratúre môže pôsobiť zločinecká skupina. Proti jeho výrokom sa ohradila Študentská rada vysokých škôl.
Člena rady Janigu označil Fico za "absolútne nepodstatného študenta" bez akýchkoľvek znalostí práva a životných skúseností. "Ak má mať študent s pubertálnymi vyrážkami na nose prednosť pred dekanom právnickej fakulty a určovať, čo je pravda a čo nie, Boh ochraňuj túto krajinu!" napísal šéf Smeru.
K výzve, aby sa študentovi ospravedlnil, sa prihlásili desiatky zástupcov verejného sektora. Neurobil tak.
Denník SME sa v štyroch bodoch pozrel na známe momenty z minulosti, ktoré zachytávajú Ficov vzťah k študentom.
Aktívny zväzák
Ficovo tvrdenie, že ako študent vedel, kde je jeho miesto, dokresľuje historický fakt. Právo študoval na rovnakej fakulte ako dnes Janiga. Štúdium však ukončil v roku 1986, teda tri roky pred pádom socializmu.
Dňa 16. apríla 1984 si Fico ešte ako študent podal prihlášku do komunistickej strany. Doklady si denník SME v roku 2014 vyžiadal z Národného archívu v Prahe, ktorý vedie databázu členov KSČ. Do strany Fica prijali o dva roky neskôr.
V prihláške Fico písal, že už na gymnáziu v Topoľčanoch bol predsedom základnej organizácie Socialistického zväzu mládeže. Na vysokej škole robil študijného referenta vo fakultnom výbore SZM.
„Po prijatí za kandidáta KSČ bolo mojou kandidátskou úlohou skvalitnenie mojej mimoškolskej činnosti. Myslím, že som pre splnenie tejto úlohy vykonal všetko,“ napísal.
Kandidatúru podporili v posudkoch traja členovia KSČ z jeho okolia. Mená boli v archívnych dokumentoch vybielené. Jeden z nich opísal Fica ako „seriózneho a najmä politike našej strany oddaného a presvedčeného súdruha“.
Študent Kaliňák
Po skončení školy sa Fico zamestnal v Právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti, kde bol až do roku 1995.
V lete roku 1993 sa mu vraj stala príhoda, ktorá zásadne ovplyvnila celú jeho ďalšiu politickú kariéru.
Keďže sa Ficovi pokazilo auto, vybral sa ráno z domu do práce hromadnou dopravou. Čakal na zastávke na Dlhých dieloch, kde býval. Zrazu ho náhodou míňal na svojej favoritke vtedajší študent práva a začínajúci podnikateľ Robert Kaliňák. Zastavil a spýtal sa Fica, či sa nechce odviezť. Ponuku prijal.

Takto Robert Kaliňák opísal zoznámenie s Ficom v roku 2013. V čase stretnutia s mladým politikom pracoval ako študent na ročníkovej práci Dialóg s knihou Roberta Fica Trest smrti. Budúcemu štvornásobnému premiérovi v nej vyčítal, že sa nedostatočne postavil na stranu trestu smrti.
Najbližší rok sa ešte párkrát stretli. Keď Fico o šesť rokov zakladal Smer, Kaliňák bol pri tom a tak je to doteraz. Spolu zažívali všetky víťazstvá a pády strany. Aj kauzy ako Hedviga Malinová, policajná bitka Rómov v Moldave nad Bodvou či únos Vietnamca, aj neskôr zrušené obvinenie zo založenia zločineckej skupiny, pre ktoré strávil Kaliňák vlani tri týždne vo väzbe.
V strane je Kaliňák považovaný za zástupcu oligarchu Jozefa Brhela.
Študenti do Smeru
Pred voľbami v roku 2002 Smer vyhlásil nezvyčajnú súťaž. Oslovil študentov vysokých škôl, aby napísali esej. Autora najlepšieho diela potom strana umiestnila na zvoliteľné miesto kandidátky.
Súťaž mala názov Skutočná šanca pre nové tváre. Súčasťou výhry bola aj finančná prémia 70-tisíc korún.

Ako víťazku Smer v roku 2001 vybral 21-ročnú študentku Ekonomickej univerzity Editu Angyalovú z Košíc.
"Vstala som a išla som si prevziať cenu. Sústredila som sa vtedy na to, aby som kráčala rovno. Vedela som, že je podstatné, čo poviem. Bolo to pre mňa prekvapenie, zmes pocitov," opisovala vtedy, ako ocenenie prežívala.
V roku 2002 v súťaži zvíťazil študent práva na UK v Bratislave Robert Madej zo Zvolena. Mal vtedy takisto 21 rokov. Neskôr niektoré médiá informovali, že v tom čase bol vo vzťahu s Ficovou sestrou.
Madej bol vždy považovaný za obľúbenca predsedu Smeru, ktorý ho v minulosti nazval svojím benjamínkom.

Angyalová z politiky odišla v roku 2007 do súkromnej sféry. Madej pri Ficovi vydržal do roku 2019, keď už nebol na volebnej kandidátke. V predchádzajúcom volebnom období musel vysvetľovať fotografiu, na ktorej sa objímal s neskôr odsúdeným talianskym mafiánom Antoninom Vadalom.
V súčasnosti má Madej advokátsku kanceláriu.
Fico a deň študentov
Známy je Ficov výrok, že 17. november si v roku 1989 nevšimol. Dátum symbolického začiatku pádu socialistického režimu v bývalom Československu Fico nikdy neoslavoval ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
V novembri 2013 ako vtedajší premiér Fico vyhlásil, že 17. november treba vnímať najmä ako deň študentov. "Či už išlo o rok 1939, alebo o rok 1989. V oboch prípadoch študenti zohrali nenahraditeľnú úlohu."
V minulosti ako premiér Fico na 17. novembra pozýval vybraných študentov a študentky na slávnostný obed a diskutoval s nimi.
"Je pre mňa ťažká predstava, že by som si ako 25-ročný človek mal zobrať hypotekárny úver na 30 rokov. My sme boli od týchto vecí v minulosti oslobodení, ale je to vaša realita a je našou povinnosťou o nej spoločne hovoriť," tvrdil pred desiatimi rokmi.
Pre študentov Fico vtedy rozbehol aj projekt S premiérom na cestách. Vybraní študenti boli zaradení do delegácie počas jeho oficiálnych pracovných ciest v zahraničí.
Prví dvaja študenti z Ekonomickej univerzity v Bratislave ho sprevádzali na jednodňovej, biznisovo orientovanej ceste do Turecka. Fico vysvetľoval, že sa nedostanú na najosobnejšie stretnutia na úrovni premiérov. Majú však možnosť na úrovni člena delegácie na vlastné oči odsledovať priebeh návštevy.
"Kto sa bojí, nech nejde do hory. Kto sa nebojí, bude vítaný na ďalších pripravovaných zahraničných cestách," vyzýval študentov Fico.

Beata
Balogová
