BRATISLAVA. Obáva sa, že sa už nedožije toho, aby sa jej syn dostal na slobodu. Za konope ho odsúdili na osem rokov, odsedel si zatiaľ dva. Vo väzbe mu zistili, že má rakovinu pľúc, podstúpil aj operáciu, no choroba stále postupuje.
Pri stretnutí na dôchodkyni Edite Laczkó (73) vidno obavy, ťažko sa jej o synovi rozpráva. „Keby som mala na dobrého právnika, zmenilo by sa niečo?“ pýta sa.
Po tom, ako jej syna Jaroslava Gajdošíka (49) prezidentka odmietla omilostiť, nevidela iné východisko, ako prípad medializovať.

„Myslela som si, že pri stopercentnej invalidite mu dajú milosť alebo aspoň prerušia trest,“ hovorí. So synom trávila každý deň, odlúčenie znáša ťažko. Keď si preňho v októbri 2021 prišli kukláči, začala odpadávať a nevládala chodiť.
Gajdošíkovi hrozilo za vypestovanie 15 rastlín konope na záhrade pôvodne 15 rokov väzenia. Trojčlenný senát Krajského súdu v Nitre mu vzhľadom na jeho zdravotný stav mimoriadne znížil trest, vo februári dostal osem rokov.
"Použitie základnej zákonnej trestnej sadzby by bolo pre páchateľa neprimerane prísne a na zabezpečenie ochrany spoločnosti a prevýchovu páchateľa postačuje aj trest kratšieho trvania," píše sa v rozhodnutí krajského súdu.

Súd upustil aj od prepadnutia majetku, ktoré by z chorého odsúdeného po prepustení "učinilo bezdomovca, ktorého opateru by musel z pohľadu nákladov prevziať štát".
V laboratóriu z jeho pätnástich rastlín spravili viac ako štyri kilogramy sušiny. Smer v rámci novely trestného zákona teraz navrhuje zmenu, aby sa živé rastliny v laboratóriách nedosušovali a nerátali na gramy, ale na kusy.
V článku sa dočítate:
- ako zistili, že má rakovinu,
- aké majú vo väzení podmienky onkologickí pacienti,
- prečo prezidentka odmietla Gajdošíka omilostiť,
- čo v súdnom rozhodnutí nesedí.
Množstvo zaistených konopí by podľa novely spadlo zo "značného" do "väčšieho" množstva. Predtým rastliny prepočítavali na sumu, za ktorú by ich díler predal, čo v tomto prípade bolo viac ako 43-tisíc eur. Po novom by vznikol paragraf o neoprávnenom pestovaní rastlín a húb.
Doteraz všetkých pestovateľov konope súdili ako obzvlášť závažných zločincov a pestovanie sa nedalo od predaja oddeliť. Je však otázne, či by sa súd priklonil k pestovaniu, alebo predaju, ktorý Gajdošíkovi v štyroch prípadoch dokázali.
Horná sadzba by v oboch prípadoch bola desať a už nie pätnásť rokov. Súd by tak mohol Gajdošíkovi mimoriadne znížiť trest aj pod päť rokov. Ani to by mu však podľa matky nepomohlo. „Každý má čas, ale môj syn nemá,“ hovorí.
Vo väzení zistili, že je vážne chorý
Matka odsúdeného hovorí, že keď jej syna zadržiavali, pri zásahu mu zlomili rebro. Pri vyšetrení potom zistili, že na pľúcach má nádor.
"Ťažká forma rakoviny pľúc, pre ktorú obžalovaný podstúpil počas výkonu väzby aj operáciu pravej strany pľúc s nutnosťou jej odobratia, obžalovaný podstúpil radiačné ožarovanie, chemoterapiu," píše v rozhodnutí Okresný súd v Nitre s tým, že väčšinu času strávil vo väzenskej nemocnici v Trenčíne.
Okrem toho sa Gajdošík lieči na vysoký tlak a cukrovku. Práve pre tú si vraj začal konope zadovažovať. Podľa matky z neho vyrábal čaje a masti, ktoré aj jej pomáhali na boľavý chrbát.

"Posledný rok si nepichal inzulín, on si to vedel tak nadávkovať, že si absolútne nepotreboval pichať injekcie," tvrdí. Keď však vypukla pandémia covidu, rozhodol sa, že si semená z Česka zasadí v matkinom fóliovníku. Úrodu vraj ani nestihol zozbierať, kým si po ňu v októbri 2021 neprišli kukláči.
Z predaja konopí ho usvedčujú štyria svedkovia, pred súdom ho priznal a oľutoval.
"Vyrastené rastliny prechovával s cieľom ich po vysušení predávať, čo aj učinil v rôznych množstvách a za rôznu finančnú hotovosť alebo výmenou za iné veci," píše sa v rozhodnutí, bez spresnenia, aké množstvá a za koľko peňazí.
Matka hovorí, že jej syn konope vymieňal aj za konzervy pre mačky. „Mal dve mačky a s tým ma už naozaj nechcel zaťažovať,“ tvrdí. Gajdošík pre choroby nemohol pracovať a od štátu dostával 75 eur mesačne.
Odvolaciemu súdu povedal, že zomrie vo väznici, ak dostane viac ako päť rokov. "Uvedomoval si, že žil nezákonne. Navrhol prepustiť ho na náramok, aby mohol zomrieť v kruhu svojich blízkych," píše sa v rozhodnutí.
Každý deň sa bojí, že zomrie
Edita Laczkó celý život pracovala v zdravotníctve. Každý deň má obavu, že jej syn vo väzení prechladne, pretože musí byť pri otvorenom okne a po chemoterapii má oslabenú imunitu. V cele je s ďalšími ôsmimi ľuďmi, z ktorých niektorí fajčia.
Je presvedčená, že by svojmu synovi na slobode poskytla lepšiu starostlivosť. Z dôchodku sa mu snaží posielať vitamíny a ovocie.
Väzenská stráž tvrdí, že všetci väzni majú zdravotnú starostlivosť rovnakú ako na slobode, v súlade s aktuálnymi poznatkami lekárskej vedy. Vykonáva sa vo väzenskej nemocnici v Trenčíne, alebo v civilnom zdravotníckom zariadení.

"Obvineným a odsúdeným sa len obmedzuje slobodný výber lekára a zdravotníckeho zariadenia," povedala jej hovorkyňa Monika Kacvinská.
Potvrdila, že je možné na jednu celu umiestniť človeka s rakovinou pľúc a fajčiarov, ak s tým pacient súhlasí. Je to podľa nej len jeho zodpovednosť.
Prezidentka milosť odmietla
Matka odsúdeného požiadala v júni prezidentku Zuzanu Čaputovú o milosť. Kancelária prezidentky si vyžiadala podklady aj od väzenskej stráže o jeho zdravotnom stave. V októbri žiadosti nevyhovela.
"Odsúdený marihuanu pestoval dlhší čas v značnom rozsahu, a to nielen pre vlastnú spotrebu, ale aj na účely jej predaja," odôvodnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

V čase prezidentkinho rozhodovania bol zdravotný stav odsúdeného podľa Strižinca stabilizovaný.
Matka napísala pred pár týždňami ďalšiu žiadosť o milosť, s tým, že jej synovi sa priťažilo. Strižinec hovorí, že ju preverujú.
Gajdošík môže podľa prezidentskej kancelárie požiadať súd, aby upustil od výkonu zvyšku trestu. Robí sa to v prípade, ak odsúdený ochorel na nevyliečiteľnú životu nebezpečnú chorobu alebo nevyliečiteľnú duševnú chorobu. Matka o tejto možnosti dosiaľ nevedela.
Oprávnenie by mu nepomohlo
V rozhodnutí súd viackrát upozorňuje na fakt, že Gajdošík si semená kanabisu zadovážil a vypestoval bez povolenia ministerstva zdravotníctva.
Na Slovensku je však možné s povolením ministerstva pestovať iba technické konope, iné odrody s vyšším obsahom THC len na priemyselné a vedecké účely, nie na vlastnú spotrebu.
Splniť treba navyše prísne podmienky a nie je možné, aby konope pestovateľ užíval alebo fajčil. Povolené je vypestovať len semienka alebo vlákna, zvyšok, a teda aj šišky, ktoré by sa dali fajčiť, sa musí odborne zneškodniť.

Jediná možnosť teda je, že pacient bude pestovať technické konope s nižším podielom THC ako dve percentá. Na trhu sú pritom dostupné semená s rôznym obsahom THC, aj s takým, aké zákon po dopestovaní považuje za trestné.
"Trestného činu sa dopustíte, už keď ich zasadíte a potom zozbierate," tvrdí registrovaný pestovateľ technickej konopy Aleš Kurfürst.
Konope sa na Slovensku nepredpisuje ani lekár, na rozdiel od niektorých krajín Európy. Dostupné sú lieky s obsahom tetrahydrokanabinolu, čo je účinná látka, ktorá vyvoláva relaxáciu a eufóriu.
Kanabis sa nedávno dostal na európsky liekopis. "Neviem, ako sa bude teraz polícia stavať k českým pacientom, ktorí prídu na Slovensko a majú od lekára potvrdenie," hovorí Kurfürst.

Beata
Balogová
