BRATISLAVA. Klimatická zmena spôsobila v jednej z najviac navštevovaných jaskýň na Slovensku, Demänovskej ľadovej jaskyni, výrazný úbytok ľadu a takmer úplne ju pripravila o skoršiu ľadovú výzdobu.
Oveľa lepšie je na tom druhá verejnosť prístupná ľadová jaskyňa v krajine pri Dobšinej vo východnej časti Slovenska a v národnom parku Slovenský raj, ktorá už predtým mala výrazne väčšiu zásobu ľadu a ktorá patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne svojho druhu na svete, povedal vedúci úseku Ochrany jaskýň Správy slovenských jaskýň (SSJ) Pavel Bella.
V jaskyniach ubúda ľadu
Správa slovenských jaskýň spravuje v krajine viac ako desiatku sprístupnených jaskýň, vrátane dvoch spomínaných ľadových, a zabezpečuje ochranu všetkých jaskýň.
Práve zmenené klimatické podmienky v posledných rokoch prispeli podľa odborníka k tomu, že v Demänovskej ľadovej jaskyni zostal len zlomok z asi 1000 metrov kubických ľadu, ktorý tam bol ešte pred dvoma desiatkami rokov. Očakáva sa, že jaskyňa môže o ľadovú zásobu úplne prísť, ak bude doterajší vývoj klímy pokračovať.
"Zaľadnená jaskyňa tvarom podzemných priestorov vytvorí akoby pascu pre studený vzduch, ktorý v podzemí stagnuje. Keď je tuhšia zima, steny jaskyne viac premrznú a padajúca voda presakujúca cez strop jaskyne, najmä na jar z topiaceho sa snehu nad jaskyňou, zamrzne, "povedal Bella.
Dodal, že v slovenských podmienkach by mali byť čo najtuhšie zimy, mal by napadnúť sneh, ktorý by sa potom na jar roztopil pomaly a v lete sa nemali vyskytovať intenzívne dažde; voda z nich totiž vo veľkom množstve preniká do jaskyne a rozpúšťa ľad.
Klimatická zmena však spôsobila, že vhodné podmienky Demänovská ľadová jaskyňa v posledných rokoch nemá, podobne je to v mnohých ďalších zamrznutých jaskyniach vo svete.
Návštevníci tejto Slovenskej jaskyne, ktorá sa nachádza pri Liptovskom Mikuláši a pri ceste vedúcej do známeho lyžiarskeho strediska Jasná, tak podľa odborníka Správy slovenských jaskýň môžu byť sklamaní, hlavne pri porovnaní rozsahu terajšej ľadovej výzdoby so stavom v minulosti. "Nepochybne by bolo atraktívnejšie pre návštevníkov, ak by tam ľad ďalej bol," uviedol Bella.
Problémy majú aj iné krajiny
Oveľa väčšiu zásobu ľadu má na Slovensku Dobšinská ľadová jaskyňa, kde bolo v prvej polovici 90. rokov vyše 110-tisíc metrov kubických ľadu. Táto jaskyňa je zapísaná na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
"Je tam zaľadnený väčší priestor a k uchovaniu ľadu pomáha aj stabilnejšia mikroklíma v spodnej časti jaskyne. V Hornej časti jaskyne však tiež dochádza k úbytku ľadu," povedal Bella.
Dodal, že strate ľadovej výzdoby nečelí len jaskyňa na Slovensku, ale aj jaskyne podobného typu v iných regiónoch, najmä v miernom pásme.