SME

Kuciakovci a Kušnírovci sa zastali študentov: Vy ste budúcnosť, nie tí, čo vás zosmiešňujú

Fico sa študentovi Janigovi dosiaľ neospravedlnil.

Rodičia zavraždených: zľava Jozef Kuciak, Jana Kuciaková a Zlatica Kušnírová.Rodičia zavraždených: zľava Jozef Kuciak, Jana Kuciaková a Zlatica Kušnírová. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Rodiny zavraždeného novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bytostne vedia, čo to znamená, keď sa z mladých ľudí stanú terče. Vedia aj to, aké to je, keď sa tak stane v čase, keď je pri moci Robert Fico.

Štvornásobný premiér pred týždňom zneužil svoju popularitu, keď slovne zaútočil na poslucháča Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mareka Janigu za jeho občiansky postoj, v ktorom spolu s ostatnými študentmi kritizoval dekana fakulty Eduarda Burdu za nedostatočné vyargumentovanú podporu rušenia špeciálnej prokuratúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fico o Janigovi hovoril ako o „študentovi s pubertálnymi vyrážkami na nose“ a tvrdil, že nemôže mať prednosť pred názorom dekana. Premiérovo pohoršenie zmobilizovalo jeho sympatizantov a Janiga už čelil vyhrážkam smrti.

Deje sa tak v čase, keď útočník v Prahe zavraždil 13 študentov Filozofickej fakulty Karlovej univerzity a ďalších 25 zranil.

Kuciakovci a Kušnírovci v reakcii adresujú poďakovanie študentom slovenských vysokých škôl.

„Predovšetkým Vám ďakujeme za jasný, slušný a pre nás zrozumiteľný postoj, tak prepotrebný v dobe, keď začínajú opäť víťaziť tí najhlučnejší a najagresívnejší,“ píšu v liste, ktorým zároveň poukazujú na to, že sa k moci vrátili ľudia z obdobia vraždy ich detí.

Fico sa Janigovi ani po výzvach Študentskej rady vysokých škôl, mnohých osobností a organizácií neospravedlnil.

SkryťVypnúť reklamu

Kušnírovci a Kuciakovci: Krajina je pre nich korisť

Fico o Janigovi tvrdil, že je nepodstatný, Janiga výstižne reagoval, že je taký nepodstatný, až mu predseda vlády venuje status na facebooku. Janigu sa pritom zastal aj dekan Burda.

„Prosím všetkých ľudí na Slovensku, ktorí cítia potrebu negatívne sa vyjadrovať k študentovi Marekovi Janigovi, aby s tým okamžite skončili,“ napísal Burda na stránke univerzity s tým, že útoky odsudzuje.

Študenti Burdu vyzvali, aby svoj postoj odborne vyargumentoval, čo dosiaľ podľa nich dostatočne neurobil.

„Robíte týmto skúšku z občianskej odvahy a hlavne tú najväčšiu službu nášmu drahému Slovensku,“ tvrdia Kuciakovci a Kušnírovci. „Sme presvedčení, že budúcnosť tejto krajiny ste Vy a určite nie tí, ktorí Vás podceňujú a zosmiešňujú,“ pokračujú.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Študentovi, na ktorého zaútočil Fico, sa vyhrážajú smrťou. Dajte Marekovi pokoj, odkazuje dekan Burda Čítajte 

Premiéra Fica, jeho spolustraníkov a ani samotnú stranu Smer v liste priamo nemenujú, nepriamo však o ich predstaviteľoch hovoria, že „našu spoločnú vlasť považujú iba za korisť, ktorú je možné donekonečna žmýkať“.

Rodiny Jána a Martiny tak rozširujú pomerne rozsiahlu kritickú reakciu vobčianskej verejnosti na Ficov útok na študenta. Vyše 50 zástupcov občianskeho sektora premiéra vyzvalo, aby sa ospravedlnil.

Fico podľa nich prekročil rubikon a urobil chybu, ktorej by sa nemal dopustiť žiadny politik, a už vôbec nie premiér členskej krajiny Európskej únie.

„V demokratickej krajine je neprípustné, aby premiér útočil na študentov či obyčajných ľudí a váhu svojej funkcie zneužíval na zásah do diskusie, ktorá prebieha na akademickej pôde,“ napísali autori výzvy.

SkryťVypnúť reklamu

Keď premiéri mobilizujú proti svojim terčom

Keď Fico zvykne menovite útočiť na konkrétnych novinárov, niekoľko dní sú vystavení intenzívnym urážkam aj vyhrážkam Ficových priaznivcov.

Bežní ľudia sú v konfrontácii s politikmi so spoločenským vplyvom a popularitou ešte vo výraznejšej nevýhode, ak sa stanú predmetom ich kritiky. Na rozdiel od sporov politikov majú len obmedzené možnosti, ako sa brániť pred verejným tlakom, ktorému sú od sympatizantov politika vystavení.

Súvisiaci článok S jedným to ťahá dodnes. Krátka história Ficovho vzťahu k študentom Čítajte 

V minulosti takýto terč z bežného človeka spravil aj premiér Igor Matovič na začiatku pandémie. Na tlačovej konferencii v apríli 2020 spomínal konkrétneho pendlera z Prievidze, ktorý býva v Bratislave, robí poštára v Rakúsku a nakazil šesť ľudí zo svojej rodiny.

Okrem toho, že ho tým vystavil verejnému tlaku, hoci jeho meno nevyslovil, informácia, ktorú Matovič mal, nebola pravdivá. Covidom ho totiž zrejme nakazili doma v rodine a chorobu si nepriviezol z Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič si však následne s pendlerom zavolal a ospravedlnil sa mu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 664
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 678
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 262
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 213
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu