BRATISLAVA. Od začiatku budúceho roka sa zavedie nový príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Dávku budú vyplácať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vyplýva to zo zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Pomoc pri úveroch
V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa podľa ministerstva práce zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čo môže vážne ohroziť platobnú schopnosť obyvateľov splácať úvery na bývanie. Vláda preto zavádza novú štátnu sociálnu dávku, ktorou bude štát občanom finančne prispievať na zvýšenú úhradu splátky úveru vzhľadom na refixáciu úveru na bývanie.
Výška príspevku dosiahne 75 percent zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac 150 eur mesačne. Vláda bude môcť v zákone o štátnom rozpočte stanoviť odlišnú výšku príspevku na príslušný rozpočtový rok.
Maximálna hranica výšky priemerného príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka s nárokom na príspevok bude najviac 1,6-násobkom priemernej mzdy na Slovensku za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem. Na budúci rok ide o sumu 2 086,40 eura, v prípade dvoch spoludlžníkov, napríklad manželov, je to suma 4 172,80 eura.
Poslanci schválili pozmeňujúci návrh, ktorým upravili posudzovanie príjmu. Pôjde o prípady, ak priemerný príjem oprávnenej osoby a spoludlžníka za kalendárny rok prekročí stanovenú hranicu príjmu potrebnú na vznik nároku. Zákon umožní poskytovanie príspevku aj oprávnenej osobe, ktorej sa zhoršili príjmové pomery až v období posledných šiestich mesiacov pred podaním žiadosti o príspevok. Príjem oprávnenej osoby a spoludlžníka sa bude pravidelne prehodnocovať, a to vždy v januári kalendárneho roka na obdobie do konca kalendárneho roka.
Posudzovať sa má v prvom rade príjem dlžníkov za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa prehodnocuje príjem. Ak takto zistený príjem prekročí hranicu príjmu ustanovenú pre vznik nároku na príspevok, bude sa prehodnocovať príjem oprávnenej osoby a spoludlžníka za predchádzajúci kalendárny rok.
„Vzhľadom na to, že tento príjem v čase prehodnocovania nie je možné objektívne zistiť z údajov o príjme, ktoré poskytuje Finančné riaditeľstvo, úrad práce a sociálnych vecí vyzve oprávnenú osobu na predloženie dokladov preukazujúcich jej príjem a príjem spoludlžníka za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa prehodnocovanie príjmu vykonáva," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.
Poslanci tiež rozšírili okruh osôb, ktoré môžu užívať nehnuteľnosť, na ktorú banka poskytla úver na bývanie, o manžela, dieťa a rodiča oprávnenej osoby.
„Uvedené sa navrhuje z dôvodu, aby nárok na príspevok mohol vzniknúť aj oprávneným osobám, ktoré danú nehnuteľnosť síce neužívajú na vlastné trvalé bývanie, ale táto nehnuteľnosť je v užívaní ich blízkych rodinných príslušníkov," objasnili poslanci.
Predĺženie povolenia
Podanie žiadosti o zosúladenie povolenia na vypúšťanie odpadových vôd sa predĺži. Vlastník malej čistiarne odpadových vôd do 50 obyvateľov bude o to môcť požiadať orgán štátnej vodnej správy do 31. decembra 2032, pôvodný návrh rátal s termínom 31. decembra 2028.
Vyplýva to z vládnej novely vodného zákona, ktorú v utorok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
Nová právna úprava ustanovuje nové povinnosti pre vlastníkov malých ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov. Vzhľadom na náročnosť zosúladenia existujúceho stavu malých ČOV s prijatou právnou úpravou a povinnosťami pre ich vlastníkov bolo podľa envirorezortu potrebné lehotu predĺžiť.
Ak by sa lehota nepredĺžila, malé ČOV, ktoré majú dnes právoplatné povolenia na šesť alebo desať rokov, by sa nemohli prevádzkovať. Inak by im hrozila sankcia, skonštatovalo ministerstvo životného prostredia.