Mechanické preberanie nižších trestov z iných krajín nebude nikdy fungovať rovnako, ako ani zrazu nezačnú rásť banány pod Tatrami, hovorí prokurátor špeciálnej prokuratúry JÁN ŠANTA.
Napríklad Fíni môžu mať za poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie trest maximálne do štyroch rokov preto, lebo tam riešia jediný takýto prípad. Na Slovensku je takýchto prípadov aktuálne asi 150.
Rovnako zlyhávajú aj argumenty za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorým chýbajú konkrétnosti a skĺzavajú ku klamstvu.
V rozhovore sa dočítate
- Aké boli počiatky fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry.
- Prečo je úrad stále potrebný.
- Aké dezinformácie používajú politici pri špeciálnej prokuratúre.
- Ako nové trestné kódexy ovplyvnia Mariana Kočnera.
- Čo sa zmenilo, že prokurátori už nemlčia a ako vnímajú podporu ľudí na demonštráciách.
- Kde vidí Ján Šanta svoju budúcnosť.
Na Úrade špeciálnej prokuratúry ste od jeho vzniku v septembri 2004. Prečo ste sa tak rozhodli? Na Krajskej prokuratúre Prešov ste mali pevnú pozíciu, boli ste vedúcim trestného oddelenia.
Neváhal som ani sekundu. A rovnako ani moji rodinní príslušníci. Jednoznačne sme sa zhodli na tom, že ide o najúžasnejší inštitucionálny projekt v oblasti práva. A myslím si to dodnes.
Toto nadšenie ma viedlo k tomu, že som sa stal jedným zo siedmich zakladajúcich prokurátorov úradu. Momentálne sme ostali už len traja, pričom jeden z nás v týchto dňoch odchádza do dôchodku (Jaroslav Palkovič, pozn. red.).

Čo ste si sľubovali od prechodu na špeciálnu prokuratúru?
Ešte pred pôsobením v Prešove som do roku 1997 pôsobil na Krajskej prokuratúre Košice, kde sme vykonávali dozor vo vtedy najzávažnejších trestných veciach, prvé organizované skupiny, najzávažnejšia ekonomická trestná činnosť a, samozrejme, aj vraždy, drogy a ďalšie veci. Vnímal som to tak, že v Pezinku budeme dozorovať práve takéto obdobné a navyše aj korupčné veci, a to na ešte vyššej či sofistikovanejšej úrovni.
Naplnili sa tieto očakávania? Aké boli začiatky na úrade?