BRATISLAVA. Žiadne pravidlá ani poradovník. Len zhluk pacientov okolo dverí, keď sa otvoria na ambulancii. Kto je priebojnejší a dokáže sa predrať k dverám, ten ide prvý na vyšetrenie, opisuje Katarína Pekárová z Veľkého Zálužia situáciu na chirurgickom urgentnom príjme vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Chaos na ňom podľa nej trvá už niekoľko rokov a nikto to vraj nerieši.
Napísala preto v stredu otvorený list riaditeľovi nitrianskej nemocnice Michalovi Fajinovi. Uviedla v ňom, že okrem neexistujúcich pravidiel na urgente naň musia chodiť pacienti aj na kontrolu, čo považuje za ďalšiu anomáliu.
Na svoj otvorený list zatiaľ Pekárová nedostala od nemocnice žiadnu odpoveď.
Nitrianska nemocnica tvrdí, že na chirurgickom urgente nemá priestory na vybudovanie pracoviska na triedenie pacientov. Pomohlo by jej vraj vybudovanie urgentu druhého typu. Ide o vyššiu úroveň a lepšie vybavenie urgentného príjmu.
V článku sa dočítate
- čo nefunguje na urgente nitrianskej fakultnej nemocnice
- prečo sú na urgente spolu akútni pacienti s tými, ktorí idú na kontrolu
- prečo na urgentom príjme nefunguje triedenie pacientov
Vyhrávajú širšie lakte
"Sedela som tam raz so synovým prepichnutým bruchom a nikto nás neriešil," spomína si Pekárová na jednu z návštev nitrianskeho chirurgického urgentu. Chodí naň už vyše desať rokov, lebo má vraj živšieho syna, takže pomery tam pozná celkom dobre.
Obyvateľka Veľkého Zálužia vraví, že na urgentnom príjme bola už aj v situácii, keď nevedela, aký zdravotný problém mal jej syn. "Bola som v strese, nevedela som, či mi dieťa prežije, nevedela som, čo sa bude diať, a nebol tam nikto, kto by nás riešil," opisuje svoje psychické rozpoloženie počas jednej z návštev nitrianskej nemocnice.

Na urgente je síce podľa Pekárovej tabuľa s farbami triáže, ale "nikto nerieši, aká ste farba".
Triáž je proces triedenia pacientov do farebných skupín, ktoré zodpovedajú závažnosti zdravotného stavu pacienta a naliehavosti ošetrenia na urgentnom príjme. Pacienti by mali byť na základe triáže rozdelení do piatich farebných skupín.
Čo nefunguje na urgente v Nitre
- nemocnica nemá pre nedostatok priestoru pracovisko na triedenie pacientov
- na urgente však nefunguje ani bežný poradovník
- pre nedostatok priestoru slúži úrazová ambulancia pre akútnych pacientov aj tých, ktorí idú na kontrolu.
Najťažší pacienti sú v červenej skupine. Na ošetrenie idú hneď bez čakania, lebo majú napríklad vážny úraz a zvyčajne ich dovezie sanitka. V poslednej modrej skupine sú ľudia bez ohrozenia života, ktorí môžu ísť aj na pohotovosť. Táto skupina ľudí môže na vyšetrenie čakať aj štyri hodiny.
Na nitrianskom chirurgickom urgente však nie je žiadne triedenie pacientov ani recepcia, kde by bola zodpovedná osoba a zaraďovala príchodzích do farebných skupín. Dokonca neexistuje ani číselný poradovník.
"Len slušnejší sa pri príchode opýtajú, kto je posledný," vraví obyvateľka obce pri Nitre. Ale nič im to podľa nej nie je platné, lebo priebojnejší pacienti sa dostanú na rad skôr ako oni. "Tichší a poslušnejší si sadnú a čakajú celé hodiny," vraví.
Keďže na urgente neexistuje triedenie pacientov podľa závažnosti ich zdravotného stavu, dochádza k paradoxnej situácii.
"Tí, ktorí prichádzajú s čerstvými zraneniami, tam sedia medzi ľuďmi, ktorí si idú dať dolu sadru. Úplný nezmysel," vraví Pekárová. "A to nehovorím o tom, že na tento príjem, na ktorý vozia sanitky pacientov, sa objednávajú pacienti na kontrolu," dodáva.
"Je to obrovská hanba na to, že žijeme v treťom tisícročí. Všetko je to pritom len otázka organizácie práce.... ničoho iného," uzatvára hodnotenie situácie na nitrianskom urgente Pekárová.
Nemocnica: Nemáme priestory
"Starostlivosť o pacientov s úrazmi bola a aj je doposiaľ poskytovaná v priestoroch prízemia pavilónu chirurgických disciplín, kde však z priestorových dôvodov nie je možné vybudovať samostatný triážny pult pre úrazovú ambulanciu," reaguje na sťažnosti obyvateľky Veľkého Zálužia hovorkyňa nitrianskej fakultnej nemocnice Tatiana Kubinec.

Triážny pult je v podstate prijímacia recepcia, na ktorej zvyčajne zdravotná sestra zaraďuje prichádzajúcich pacientov do spomínaných farebných skupín podľa závažnosti ich zdravotného stavu. Na tomto mieste pacienti zvyknú dostať aj poradové číslo, na základe ktorého potom vstupujú do príslušnej ambulancie v rámci urgentného príjmu.
Spomínaná úrazová ambulancia musí podľa hovorkyne nitrianskej fakultnej nemocnice riešiť z dôvodu nedostatku priestoru nielen akútne stavy pacientov "od bežných nezávažných poranení až po ťažké úrazy dovezené sanitkami Rýchlej lekárskej pomoci, ale aj vykonávať kontrolné vyšetrenia pacientov".
"Ako riešenie vidíme jednoznačne vybudovanie plnohodnotného urgentu 2. typu," vysvetľuje Kubinecová, čo by nitrianskej nemocnici pomohlo, aby v nej mohol štandardne fungovať chirurgický urgentný príjem. Hovorkyňa však nešpecifikuje, aké sú šance, že sa zdravotníckemu zariadeniu pod Zoborom podarí takýto urgent vybudovať.

Beata
Balogová
