BRATISLAVA. Hoci väčšina veľkých miest vrátane Bratislavy od silvestrovského ohňostroja upustila, v hlavnom meste na nábreží Dunaja delostrelci ozbrojených síl aj tento rok 1. januára odpália 21 sálv.
Deje sa tak každoročne, od roku 1993, keď vznikla samostatná Slovenská republika. Akciu organizujú ozbrojené sily, no rozkaz podpisuje prezidentka Zuzana Čaputová ako ich hlavná veliteľka.
„Pokiaľ nie je rozkaz vydaný, že ho jednoducho prezidentka nepodpíše, tak vtedy by sme nemali za základe čoho tie salvy vypáliť,“ vysvetľuje hovorca ozbrojených síl Štefan Zemanovič. Diskusia, že by od tradície upustili, podľa neho na stole nikdy nebola.

Denník SME sa pýtal prezidentky, či do budúcna neplánuje od tradície upustiť. Jej hovorca Martin Strižinec zasa odkázal, že prehodnotiť akciu môže iba ministerstvo obrany alebo Ozbrojené sily. Prezidentka podľa jeho slov iba „formálne podpisuje rozkaz“. Ministerstvo obrany na otázky SME nereagovalo.
Hluk odpaľovania húfnic nemusí byť príjemný starším ľuďom, zvieratám a v neposlednom rade Ukrajincom, ktorým v rodnej zemi zúri vojna. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď sa počas svojho pôsobenia odpaľovania nezúčastňoval, uvažoval, či by sa nedalo spojiť s Dňom ozbrojených síl.
V článku sa dočítate:
- Ako novoročná tradícia vplýva na zvieratá.
- Čo im pomôže pri hluku.
- Ako oslavujú Silvester a nový rok v iných krajských mestách.
„Niektorí ľudia mi celý rok písali, keď som bol minister, že sa nevedia dočkať, iní to vyslovene nemali radi, sťažovali sa, že je to kontroverzné aj kvôli vojne,“ hovorí Naď.
Tento rok spomedzi krajských miest novoročný ohňostroj organizuje len Banská Bystrica. Od druhého januára bude navyše platiť zákaz petárd, a teda pyrotechniky, ktorá vydáva zvuk bez svetelného efektu. Hlučné odpaľovanie z dela však ostáva.