BRATISLAVA. Priviazať psa možno. Nie však nadlho. Platia aj výnimky.
Zmena zákona, ktorá zakazuje uväzovanie psov vo dvoroch, je účinná už dva roky. Väčšiny ich majiteľov sa dotkne od januára 2024. Doteraz totiž plynulo prechodné obdobie, aby sa chovatelia mohli na zmenu pripraviť.
Ako sa schválil zákon
V decembri 2019 agentúra Focus urobila prieskum, podľa ktorého si zákaz držania psov na reťazi želalo 61,8 percenta ľudí na Slovensku.
Novelu zákona prijal parlament v júni 2021, teda za vlády Eduarda Hegera. Predchádzala tomu kampaň Slobody zvierat s názvom Nie reťaziam. Súčasťou kampane bola petícia, ktorú podpísalo vyše 97-tisíc ľudí.
Kampaň upozorňovala na to, že reťaz je pre psa prakticky väzením. Psovi môže brániť v prístupe k potrave a vode. Alebo v snahe skryť sa pred páliacim slnkom či naopak mrazom.
Návrh do parlamentu predložila skupina poslancov v zložení Anna Zemanová, Jarmila Halgašová (obe SaS), Alexandra Pivková (Za ľudí), Tomáš Šudík, Monika Kozelová, Jaromír Šíbl, Ján Szőllős, Ján Herák (všetci OĽaNO) a Jaroslav Karahuta (Sme rodina).
Podporilo ho 96 zo 117 prítomných poslancov a poslankýň naprieč politickým spektrom. Vyslovene proti boli traja - Štefan Kuffa (nezaradený) - dnes štátny tajomník na ministerstve životného prostredia, Martin Čepček (OĽaNO) a Dušan Muňko (Smer) - známy skôr ako chovateľ papagájov.
Ako neprítomných vykázal hlasovací systém všetkých zástupcov ĽSNS. Neprítomný bol aj súčasný premiér Robert Fico (Smer). Terajší šéf parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) nehlasoval.
V spolupráci s iniciatívou Zvierací ombudsman pripravilo SME prehľad odpovedí na osem základných otázok o tom, aký režim bude od januára pre psy a ich majiteľov platiť z právneho hľadiska.
1. Novela vstúpila do účinnosti pred dvoma rokmi. Prečo zákaz platí až od januára 2024?
Zmena sa týka zákona o veterinárnej starostlivosti. Od januára 2022 platili nové pravidlá pre majiteľov psov, ktoré sa narodili až po tomto dátume. Kto si zaobstaral novonarodeného psa alebo fenu, musel mu pripraviť také podmienky, aby sa mohol pohybovať voľne.
Prechodné obdobie pre majiteľov starších psov malo slúžiť na to, aby dostali primeraný čas napríklad na vybudovanie vhodného oplotenia. Alebo na zabezpečenie priestorov, do ktorých pes nemá mať prístup.
"Bolo to najmä pre ľudí na dedinách, kde je pomerne významná konzervatívne ladená časť spoločnosti, ktorá tým mohla byť dotknutá," vysvetľuje právnička z iniciatívy Zvierací ombudsman Zuzana Stanová.
2. V zákone sa uvádza, že zákaz platí pre domácnosti. Čo si má človek pod tým pojmom predstaviť?
Zákon zakazuje držať uviazaného psa v domácnostiach a chovných zariadeniach. Môže to byť byt, dom, dvor alebo akékoľvek iné miesto, kde ľudia zviera dočasne alebo trvalo chovajú.
"Chovné zariadenie je priestor, kde sa chovajú spoločenské zvieratá, napríklad koterec, nejaký prístrešok a podobne," dodáva právnička.
Zákon však pozná aj výnimky. Zákaz sa nevzťahuje na chov nebezpečného psa, ktorý v minulosti napadol človeka. Výnimku z tejto výnimky majú suky v poslednej tretine gravidity, dojčiace suky, choré psy alebo šteňatá mladšie ako šesť mesiacov.
Krátkodobo možno uviazať psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia alebo pri ošetrovaní.
3. Zákaz sa nevzťahuje na služobné psy. Ako je definovaný služobný pes?
Uviazať je podľa zákona povolené služobného psa alebo psa určeného na osobitný účel počas stráženia alebo inej pracovnej činnosti, na ktorú je tento pes určený, prípadne počas výcviku.
“V prípade neuhradenia pokuty alebo opakovaného konania môže byť uložený aj zákaz chovu. Zviera sa môže zhabať a stane sa majetkom štátu.
„
"Zákon priamo nedefinuje, čo je služobný pes. Odkazuje na iné predpisy, ktoré umožňujú použiť služobného psa napríklad pri nejakých zákrokoch. Týka sa to najmä bezpečnostných zložiek," konštatuje Stanová.
Služobným psom sa teda rozumie taký, ktorý slúži polícii, armáde, colníkom alebo justičnej stráži. Psa na osobitný účel využívajú napríklad záchranári, horská služba, pastieri, poľovníci, pracovníci SBS.
4. Vzťahuje sa zákaz len na reťaze alebo napríklad aj na povraz?
Zákon hovorí, že nie je možné držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie. Je teda jedno, či ide o reťaz, povraz, lano, alebo hocičo iné. Zakázané je akékoľvek priväzovanie.
5. Kto bude dodržiavanie zákona kontrolovať a čo hrozí za porušenie zákazu?
Regionálna veterinárna a potravinová správa. V jej pôsobnosti je prejednávanie priestupkov a správnych deliktov podľa veterinárneho zákona.
Pokuty sa podľa závažnosti môžu rádovo pohybovať v stovkách eur. "V prípade neuhradenia pokuty alebo opakovaného konania môže byť uložený aj zákaz chovu. Zviera sa môže zhabať a stane sa majetkom štátu."
Do úvahy prichádza aj postih za trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia.
6. Ako sa preukazuje majiteľ psa, ktorý je za chov zodpovedný, ak pes nie je čipovaný?
Nečipovaný pes podľa odborníčky v tomto prípade spadá do právnej kategórie "vec nikoho". Rozhodujúce môže byť, či sa pes nachádza na niekoho pozemku a či sa k nemu majiteľ pozemku hlási.