BRATISLAVA. Nie dôchodcovia, ale deti žijúce s jedným rodičom sú dnes najviac ohrozené chudobou. Ony a mladí ľudia sa často cítia nepochopení a šikanovaní, a preto dnes už nie je nič výnimočné, keď si siahnu na život. Všetci preto potrebujeme viac láskavosti a porozumenia vo vzájomnom kontakte, a to aj keď spolu nesúhlasíme.
Novoročný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorý predniesla 1. januára 2024 pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky, má silný ľudský rozmer.

Okrem empatie k núdznym sa prezidentka v prejave v náznakoch stavia aj na ochranu Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú chce štvrtá vláda Roberta Fica (Smer) čo najrýchlejšie zrušiť. Vyzdvihuje mimovládne organizácie, ktoré pomáhajú k solidarite v spoločnosti. Práve ich chcela tá istá vláda obrať o dve percentá z dane. A nakoniec poukazuje na dôležitosť slobodných médií.
Na Nový rok predniesla Čaputová ako prezidentka svoj posledný prejav. V tohtoročných prezidentských voľbách už nebude kandidovať.
V článku sa dočítate
- čo považuje prezidentka za najväčšie problémy spoločnosti
- aké vidí riešenia
- na čo by sme sa ako spoločnosť mali zamerať
Spravodlivosť prezlečená za pomstu
"Všetci potrebujeme viac láskavosti a porozumenia v komunikácii, v interakciách, a to aj keď spolu nesúhlasíme. Vlastne, najmä vtedy. Lebo stále oproti nám stojí človek, lebo všetci patríme do spoločnej ľudskej rodiny," vyzýva v prejave prezidentka.
Vzájomnú ústretovosť potrebujeme podľa nej najmä v náročných časoch, ktoré posledné roky žijeme. "Zažili sme v nich až príliš veľa kríz, ktoré boli zdrojom neistoty a ktoré mnohých postavili do zložitých životných situácií," nepriamo poukazuje na dvojročnú pandémiu covidu, vojnu na Ukrajine a s tým spojenú ekonomickú a energetickú krízu.
A do toho všetkého sme za toto obdobie podľa Čaputovej zažili množstvo politických konfliktov, ktoré viedli až k predčasným parlamentným voľbám.