Andrej Danko varoval Petra Pellegriniho pred prehrou v prezidentských voľbách, ak sa s SNS nedohodne na podpore. Národniari za to po voľbách žiadajú ministerstvo hospodárstva a spomína sa aj post predsedu parlamentu, ktorý by Pellegrini po zvolení uvoľnil. Šéf SNS tlačí na predsedu Hlasu aj cez súkromie. Pellegrini odmieta otvárať koaličnú zmluvu a pristúpiť na Dankove podmienky.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Danko útočí na Pellegriniho. Má odhaliť svoje súkromie a začať už kampaňovať za prezidenta
- Výmeny v polícii pokračujú: nový policajný prezident Solák potichu vymenil šiestich z ôsmich krajských šéfov
- Patriot, Kinžal, Neptun. Nad Európou prebieha bitka rakiet, vo veľkom nakupuje aj NATO
- Poliaci môžu mať bezplatné hypotéky. Nová vláda im sľubuje masívne dotácie
- Škriniar? Očakávali sme silného obrancu, ale zatiaľ to tak nie je, tvrdí expert
- Vedci očakávali, že 2023 bude najteplejší, aj tak ich prekvapil. Nový rok možno bude ešte teplejší
Ak si dnes kúpite denník SME, nájdete v ňom vložený biznisový časopis INDEX. Dozviete sa, čo najviac vábilo investorov v minulom roku, ako sa darilo dôchodkovým fondom v druhom pilieri a v seriáli magnáti vás čaká príbeh Milana Dubeca, ktorého do prvej ligy dostal Pokec. SME na celý víkend spolu s časopisom Index stojí len 1,95 eur.
Danko útočí na Pellegriniho. Má odhaliť svoje súkromie a začať už kampaňovať za prezidenta

Ešte pred dva a pol mesiacom si Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko s úsmevom podali ruky, keď po septembrových parlamentných voľbách podpisovali spoločnú koaličnú zmluvu.
Danko však už štvrtý deň nového roka v rozhovore pre portál Pluska nezvyčajne priamo povedal, že Pellegrini je alibistom, zatiaľ čo Fica nazval „silným žralokom“.
Varoval Pellegriniho pred prehrou v prezidentských voľbách, ak sa s SNS nedohodne na svojej podpore. Zatiaľ čo Smer už Pellegrinimu prisľúbil podporu, SNS svoju podporu podmienila dohodou, že po zvolení Pellegriniho za prezidenta získa SNS od Hlasu ministerstvo hospodárstva.
Danko sa k takémuto barteru snaží Pellegriniho dotlačiť aj vyhrážkou, že inak bude v prvom kole za SNS kandidovať sám, prípadne podporí Štefana Harabina. Predseda SNS už oznámil, že na svoju kandidatúru vyzbieral 10-tisíc podpisov. Potrebuje ich aspoň 15-tisíc.
- Danko je zasa hladný: Žralokom ako on je málo všetko a vždy a navyše sa po novom musí deliť s konkurenciou v osobe Tomáša Tarabu. Vyšlo mu teda, že musí niečo robiť – a toto je niečo. A keď ho Taraba potľapká po pleci, ako mu to ide, ešte v tom rozbehu do steny pridá, píše Peter Tkačenko.
Výmeny v polícii pokračujú: nový policajný prezident Solák potichu vymenil šiestich z ôsmich krajských šéfov

Po vedení Policajného zboru, vyšetrovateľoch z NAKA či príslušníkoch policajnej inšpekcie prichádzajú na rad krajskí policajní riaditelia. Podľa informácií denníka SME policajný prezident Ľubomír Solák už stihol vymeniť šiestich z nich.
Viacerých zavolal na stretnutie, kde im oznámil, že s nimi chce ukončiť spoluprácu a má iných kandidátov. Policajti dostali možnosť nájsť si iné miesto a na vlastnú žiadosť sa dať preradiť na iný útvar.
Ak by neustúpili dobrovoľne, tak by ich minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mohol preložiť aj bez uvedenia dôvodu. Spravil tak napríklad v prípade policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorého preradil do Popradu len tri dni pred jeho plánovaným odchodom z polície.
Niektorí z riaditeľov v polícii napriek tomu ostanú, iní počkajú len na to, kým si odslúžia služobné roky a následne odídu zo zboru. Peter Benko z Prešova a Roman Zvoda z Nitry už žiadosť do civilu podali. Na svojej pozícii nechal policajný prezident iba bratislavského riaditeľa Viliama Adamca a banskobystrického riaditeľa Jozefa Levčíka.
V krátkosti z domova:
- Fico si kúpil byt: Premiér Robert Fico kúpil byt, ktorý si doteraz prenajímal od poslanca Smeru Dušana Muňka, píšu Hospodárske noviny. Za koľko byt pri bratislavskom Horskom parku kúpil a z čoho kúpu financoval, nie je známe.
- Nové firmy z kauzy Glance House: Stíhanie bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku v kauze Glance House uzavreli. Vyšetrovanie potvrdilo, že Trnka konal na pokyn Mariana Kočnera. V konkurze sa však objavili firmy, ktoré vyšetruje polícia v inej podobnej kauze.
- Čo robiť po zrážke na svahu: Lyžiarske strediská sú preplnené a s tým súvisí aj zvýšený počet úrazov. Denník SME hľadal odpovede na otázky, čo treba po úraze na lyžiach robiť, ako sa zachovať v teréne mimo zjazdovky, kedy si výjazd horskej záchrannej služby musí lyžiar preplatiť a čo má robiť, ak nemá mobilný signál.
Patriot, Kinžal, Neptun. Nad Európou prebieha bitka rakiet, vo veľkom nakupuje aj NATO

Ruské drony a rakety lietajú na ukrajinské mestá v bezprecedentnom počte. Ukrajinská obrana ich tiež v nebývalom množstve zostreľuje západnými raketami a občas nejaká ruská raketa zablúdi aj inam, ako sa o tom minulý týždeň presvedčili Poliaci.
A v Červenom mori Husíovia sporadickými raketovými útokmi na lode blokujú nákladnú lodnú dopravu, ktorá je vo väčšine európska.
Do toho všetkého prišli zaujímavé správy z Luxemburska, kde sídli NSAP, agentúra NATO, ktorá sa zaoberá spoločnými vojenskými nákupmi členov Aliancie. Tá oznámila rekordne vysokú spoločnú objednávku. Niekoľko európskych krajín v Aliancii nakúpi až tisíc rakiet pre systém Patriot za 5,5 miliardy dolárov.
Európa, ktorá sa počas uplynulých dvoch rokov vojny na Ukrajine starala o dodávky tankov, obrnených vozidiel, diel a delostreleckej munície, zrejme vstúpila do obdobia, v ktorom budú zohrávať kľúčovú úlohu práve rakety.
Patrioty zostreľujú Putinovu „superzbraň“: Ruský prezident Vladimir Putin si zrejme musí nájsť inú „superzbraň“, o ktorej bude do sveta vyhlasovať, že je „nezastaviteľná a nezničiteľná“, tak ako o balistických strelách Kinžal. Aj napriek najnovším útokom na ukrajinské mestá obrancovia hlásia, že sa im darí ničiť túto pýchu ruského vodcu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rusko eskaluje vzdušné útoky: Rusko podniká nálety na Ukrajinu od začiatku svojej invázie vo februári 2022. Posledná séria ruských vzdušných úderov na ukrajinské územie však predstavuje ich smrtiacu eskaláciu. Od začiatku ruskej invázie Ukrajina nezažila takéto silné útoky ako teraz a rozdiel nie je len v rozsahu úderov, ale aj v taktike.
- Míňajúce sa obranné prostriedky: Ukrajinské mobilné systémy protivzdušnej obrany majú dostatok munície na to, aby odolali ešte niekoľkým masívnym útokom Ruska, potom však budú potrebovať pomoc západných krajín. Kyjev vyzval Západ, aby urýchlil dodávky protivzdušnej obrany, útočných dronov a rakiet dlhého doletu.
- Ukrajinci sa stránia televíznych správ: Televízny program zvaný „Telemaratón, Jednotné noviny“ je zásadným nástrojom ukrajinskej informačnej vojny a vládni predstavitelia, ktorí v ňom pravidelne vystupujú, ho chvália za jeho úlohu v boji proti ruským dezinformáciám a pri udržiavaní morálky. Vládou schválená relácia sa však stáva terčom kritiky za to, že predkladá ružový obraz vojny.
- Zničenie veliteľského strediska: Ukrajina tvrdí, že v Sevastopole na Ruskom okupovanom polostrove Krym zničila veliteľské stredisko ruských vojsk, uviedol úrad strategickej komunikácie ukrajinského generálneho štábu. Ruské ministerstvo obrany predtým informovalo o zostrelení desiatich ukrajinských rakiet nad Krymom, o škodách sa nevyjadrilo.
- Ruská maskovacia taktika: Rusko podľa analytikov Inštitútu pre štúdium vojny súhlasilo s najnovšou výmenou zajatcov, najväčšou od začiatku vojny, pravdepodobne preto, aby ukázalo, že má záujem konať v medziach medzinárodného práva a noriem. Podľa ISW tým možno chce Moskva prekryť informácie o neľudskom zaobchádzaní so zajatými Ukrajincami.
Zo zahraničných webov:
- Financial Times: Čo musia západní spojenci urobiť pre Ukrajinu – a pre seba
- Fortune: „Papagájovanie Putinovej propagandy“: Podnikateľský exodus pre Ukrajinu nebol žiadnou ruskou bonanzou
- Foreign Policy: Je večná vojna budúcnosťou Ruska?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Poliaci môžu mať bezplatné hypotéky. Nová vláda im sľubuje masívne dotácie

V Poľsku po nástupe novej vlády Donalda Tuska pokračujú veľkolepé dotačné schémy, ktoré majú rodinám uľahčiť kúpu prvej nehnuteľnosti.
Na rozdiel od plošných dotácií vlády Roberta Fica, ktoré majú čiastočne znížiť splátky existujúcich hypoték, cielia v Poľsku na zlepšenie dostupnosti bývania pre mladých ľudí, ktorí by inak na úver nedosiahli.
Poľská vláda na to vyčlenila na tento rok 500 miliónov zlotých (115 miliónov eur), čo je takmer dvakrát viac ako slovenská vláda. Na druhej strane, Poľsko má sedemnásobne viac obyvateľov.
Nová schéma má začať platiť v polovici roka a nahrádza program predošlej vlády strany Právo a spravodlivosť, ktorá od polovice minulého roka dotovala hypotekárne úvery s úrokom dve percentá.
V krátkosti z ekonomiky:
- Banky čaká ešte vlna zdražovania: Od novembra je situácia s úrokmi stabilizovaná. Na prvý pohľad sa zdá, že sme na vrchole úrokového cyklu, za ktorým bude nasledovať zlacňovanie hypoték. Skutočnosť je komplikovanejšia, a to najmä v dôsledku zásahov Ficovej vlády.
- Strešné izolácie zo Štúrova: V Štúrove sa v minulosti fabriky skôr zatvárali. Najznámejšia skrachovaná firma bola veľká papiereň Smurfit Kappa, ktorá neprežila finančnú a hospodársku krízu po roku 2008. Teraz ide v meste rozšíriť výrobu strešných izolácií firma Monarflex, počet zamestnancov zvýši o 50.
- Brusel chce predbehnúť Budapešť: Európska únia chce presadiť daňovú reformu ešte predtým, než rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie prevezme v druhej polovici roka 2024 Maďarsko. To nesúhlasilo s úpravou súčasného rozpočtu tak, aby Ukrajina mohla dostať balík pomoci vo výške 50 miliárd eur.
Škriniar? Očakávali sme silného obrancu, ale zatiaľ to tak nie je, tvrdí expert

Na jeho hrudi púta pozornosť možno kontroverzné tetovanie, kde diabol s Ježišom zvádzajú vzájomný súboj, pretláčajú sa. Aj Milan Škriniar neustále zvádza ostré súboje na ihrisku. Tak ako aj naposledy. Po zápase oslavoval. Na krku sa mu hojdala zlatá medaila a následne zdvihol aj víťazný pohár.
Futbalisti Paríža St. Germain získali francúzsky Superpohár po tom, ako zdolali na ich domovskom štadióne FC Toulouse 2:0. Škriniar však zápas nedohral, v 71. minúte musel pre zranenie opustiť trávnik. Údajne mu hrozí predčasný koniec sezóny, ktorý by ho mohol pripraviť aj o majstrovstvá Európy v Nemecku.
Špecializovaný server Sofascore ocenil Škriniarov výkon proti Toulouse číslom 7.6, čo je pomerne vysoká známka. Jeho úspešnosť prihrávok bola až 96 percent. Nakoľko napĺňa slovenský obranca v PSG očakávania?
„Očakávali sme silného, pevného obrancu, ktorý vyžaruje sebavedomie, ale zatiaľ to tak nie je,“ opisuje v rozhovore pre Sportnet redaktor Adrien Chantegrelet z denníka Le Parisien.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vedci očakávali, že 2023 bude najteplejší, aj tak ich prekvapil. Nový rok možno bude ešte teplejší

Ešte pred koncom prekvapivo teplého roku 2023 bolo isté, že padne rekordná priemerná ročná teplota. Niektorí vedci už teraz špekulujú, že rok 2024 by mohol byť ešte teplejší. Koniec koncov, rozsiahle oceánske oblasti boli takmer celý minulý rok rekordne teplé a bude trvať dlho, kým toto teplo uvoľnia.
Intenzívna epizóda klimatického javu El Niño, ktorý otepľuje planétu, sa blíži k svojmu vrcholu. V roku 2016, keď sa objavil naposledy, sa planéta rekordne oteplila.
Aj to naznačuje, že v blízkej budúcnosti sa nespomalí nárast globálneho tepla, ktoré predznamenalo desaťročia trvajúci trend spojený s emisiami fosílnych palív.
Podľa britských meteorológov by to mohlo stačiť na to, aby sa priemerná teplota na planéte po prvýkrát v ročnom meradle vyšplhala o viac ako 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnu úroveň z 19. storočia.
V posledných mesiacoch roka 2023 sa planéta priblížila k tejto obávanej hranici viac ako kedykoľvek predtým a ľudia tak zakúsili svet, v ktorom by trvalo udržateľná úroveň tohto tepla mohla podnietiť nové extrémy počasia.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Vesmírne misie v roku 2024: Pristátia na Mesiaci, misie do hlbokého vesmíru aj test dlhoočakávanej rakety. Tento rok bude pre prieskum vesmíru opäť zaujímavý. V začiatku roka sa SpaceX pokúsi opäť otestovať svoju výkonnú raketu a v závere sa možno Američanom podarí dostať ľudí späť k Mesiacu.
- Webb skúmal neúspešné hviezdy: V poslednom mesiaci roka 2023 sa najvýkonnejší vesmírny teleskop zameral aj na objekty, ktoré už astronómovia dobre poznajú. Napriek tomu dokázal Webbov ďalekohľad v známej supernove odhaliť nové štruktúry a Urán ukázať v najväčšom detaile.
- Ako si vybrať nenáročnú rastlinu: Väčšina rozhovorov o dĺžke života izbových rastlín sa točí okolo snahy o to, aby neumreli. Mnohé rastliny však pri správnej starostlivosti dokážu prežiť svojich ľudských majiteľov. Ak hľadáte izbovú rastlinu s potenciálom žiť desiatky rokov, tu je niekoľko dobrých návrhov.
Rozhovory ZKH

Ako si trénovať kritické myslenie? Ako v deťoch budovať zvedavosť a záujem o vedu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s teoretickým fyzikom Samuelom "Vedátorom" Kováčikom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Hľadá sa náhradná babička! Ako jedna iniciatíva prepája generácie v Bratislave
- Index: Rok 2023? Priniesol ekonomickú neistotu, divoko bolo aj na politickej scéne
- Ľudskosť: Ako kult krásy a mladosti komplikuje ženám život
Karikatúra

Recept dňa

Sladké, slané, s mäsom aj vegetariánske. Vyberte si z našich receptov na nákypy.
Dnes očakávame
- Americký prezident Joe Biden vystúpi s prejavom zameraným na výročie útoku na Kapitol
- V saudskoarabskom Al Ula štartuje prestížna Rely Dakar, jej 46. ročník bude opäť aj za účasti slovenských jazdcov
Dnes v histórii

V parížskom Théâtre de Babylone mala 5. januára 1953 svetovú premiéru divadelná hra Samuela Becketta Čakanie na Godota.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
