BRATISLAVA. Návrh na zmenu volebného systému by do parlamentu mohol prísť ako spoločná novela strán, ktoré podporujú zmenu počtu volebných obvodov a dokázali by spolu nájsť potrebných 90 hlasov od poslancov, uviedol predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.
Do parlamentu však táto téma podľa neho nepríde skôr ako v prvej polovici roka.
Pellegrini zdôraznil, že po zmenách vo volebnom systéme nevolá iba Hlas. "Volajú po tom regióny, volá dokonca aj KDH," skonštatoval.
Viac variantov
Na voľby do NR SR tvorí v súčasnosti Slovensko jeden volebný obvod. Pellegrini pripomenul, že v predchádzajúcom volebnom období sa toto ustanovenie dostalo do Ústavy SR, preto na zmenu treba ústavnú väčšinu poslancov, to znamená 90 hlasov.

"Budeme sa uchádzať o možnosť získať týchto 90 hlasov. V prípade, že sa 90 poslancov nenájde, táto téma sa nebude dať realizovať. Nezávisí to teda už len od poslancov Hlasu, ale od väčšiny tohto parlamentu," doplnil.
Zmeny sa podľa neho väčšinou boja rôzne malé strany, ktoré nemajú dostatočné regionálne štruktúry a majú obavu, že by ich veľké "plnoorganizované" strany prevalcovali. Pripomenul, že v Českej republike je každý kraj samostatným volebným obvodom.
Variantov, ako to na Slovensku pripraviť, je podľa Pellegriniho viac. "Zmene volebného systému sa nebránime, ani sa nebojíme. Priznávame však, že to, či získame podporu 90 hlasov, je dnes otázne," dodal.
Šutaj Eštok chce poznať názor expertov
"Vieme si predstaviť, že bude 75 poslancov volených v jednom obvode a zvyšných 75 by mohlo byť volených vo viacerých obvodoch. Samozrejme, nefunguje to tak, že si luskneme prstom a zrazu to tak funguje. Určite budeme vnímať všetky pripomienky, ktoré k tomu budú. Minimálne však verím, že sa nám na túto tému podarí otvoriť diskusiu," uviedol Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra a Pellegriniho stranícky kolega.
Ako pripomenul, prvoradá je zhoda v koalícii, v ktorej vníma aj výhrady SNS.
Deklaruje, že zmeny sa budú prijímať v dialógu so samosprávami. Do témy by malo byť zapojené okrem rezortu vnútra aj ministerstvo regionálneho rozvoja. Politické strany by však do príprav nechcel zahŕňať.
"Skôr si myslím, že diskusia by mala byť čisto na expertnej a exekutívnej úrovni a mali by sme sa vyhnúť tomu, aby sme tu pustili politiku. Tá príde na rad až vtedy, ak tento návrh vznikne a dostane sa do parlamentu. Vtedy bude priestor aj pre zástupcov opozície, aby sa k tomu vyjadrili. Verím, že odborne," poznamenal.
Vláda podľa svojho programového vyhlásenia rešpektuje, že zmena volebného systému, osobitne počtu volebných obvodov, vyžaduje zmenu Ústavy SR.
Je pripravená zriadiť expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí alternatívy legislatívnych zmien volebnej legislatívy pre voľby do NR SR s cieľom zmeny počtu volebných obvodov.