Bratislava 21. marca (TASR) - Predseda integračného výboru NR SR František Šebej zastáva názor, že Slovensko bude súčasťou "všetkých scenárov" rozširovania NATO. Ako ďalej povedal pri hodnotení pracovného pobytu vo Veľkej Británii, na ktorom sa zúčastnil spoločne so šéfmi zahraničného a brannobezpečnostného výboru Petrom Weissom a Vladimírom Palkom, na všetkých stretnutiach zaznievalo, že "krajiny budú posudzované podľa vlastného výkonu v reforme ozbrojených síl a politického systému".
Palko poznamenal, že posledné slovo o rozširovaní budú mať významní politici členských krajín NATO, aj keď diskusia o ňom nateraz nie je intenzívna. "Pred summitom NATO to prepukne a vtedy bude dôležité, aby boli rozhodujúci politici informovaní o stave pripravenosti kandidátskych krajín. Nečakali sme na signály, vysielali sme ich my o tom, čo Slovensko urobilo za posledné mesiace," uviedol Palko. Britskí partneri dostali informácie o personálnych zmenách na Ministerstve obrany SR smerujúcich k civilnej kontrole rezortu a reforme Armády SR, o Bezpečnostnej stratégii SR, o pripravovanom zákone o ochrane utajovaných skutočností či vytvorení Národného bezpečnostného úradu.
Dôležitým pre partnerov v súvislosti s Bezpečnostnou stratégiou SR sa podľa Šebeja javí jej prijatie širokým politickým konsenzom. Verejná podpora vstupu SR do NATO je pre našich partnerov ukazovateľom budúcej lojality krajiny, bez ohľadu na zmenu vlád. "V konečnom dôsledku bude o rozšírení Severoatlantickej aliancie rozhodovať dvojtretinová väčšina členov amerického Senátu," vyhlásil Weiss s tým, že všetci traja koncom apríla odcestujú do USA s tým istým cieľom ako do Anglicka.
Slovenskí parlamentári v Londýne rokovali s predsedami branno-bezpečnostného a zahraničného výboru Dolnej snemovne britského parlamentu Bruceom Georgeom a Donaldom Andersonom a členmi výborov, na Ministerstve zahraničných vecí Veľkej Británie so zástupcom štátneho tajomníka pre obranu a spravodajské služby Steveom Wrightom. Predsedovia výborov NR SR boli vo Veľkej Británii aj ako členovia parlamentnej skupiny pre rýchly vstup SR do NATO, ktorej zámerom je lobovanie u významných členských štátov NATO za vstup SR do tohto bezpečnostného zoskupenia.