Tento text je dostupný v angličtine aj v ukrajinčine.
Štyri dni pred Vianocami, kým mnohých Slovákov zamestnávali prípravy na sviatky a zháňanie posledných darčekov, Ukrajinec Vasyl Alekseev stál na malom pódiu. Z plného hrdla spieval vianočné koledy ako známe anglické hity Let it snow a Jingle Bells či slovenské piesne ako Šťastné a veselé a ukrajinské Nova radisť stala.
Jeho vystúpenie bolo súčasťou charitatívneho koncertu pre ukrajinských utečencov, ktorý sa konal v Ukrajinsko-slovenskom dome v bratislavskom Ružinove. Kým on spieval, Mikuláš rozdával deťom sladkosti.
Viaceré koncerty, ktoré tento kyjevský rodák organizuje, sú špeciálne. Zvyčajne v nich mieša rôzne žánre a snaží sa zapájať aj svoje publikum. Dúfa, že ich tak nadchne pre svoj najobľúbenejší žáner – operu.
Aj preto z času na čas spieva na ulici.
„Milujem sledovať, ako okolo prechádzajú ľudia a náhle sa zastavia, aby sa započúvali do opery. Je to pre nich čisté kúzlo,“ hovorí tento mladý tenor. „Počúvajú a ja vidím ich údiv nad tým, že niekto môže takto spievať.“
Alekseeva sprevádza jeho priateľka Iryna. Spoznali sa pred deviatimi rokmi v Kyjeve. Študovali na rovnakej škole a hrali na nástrojoch v orchestri. Iryna nie je len jeho priateľka. Na charitatívnom koncerte v Bratislave ho sprevádzala hrou na klavíri a flaute. Momentálne spolu pracujú na ďalších projektoch.
„Chceme pripraviť náš vlastný koncertný program, kde budem spievať operné árie aj populárne piesne. Baví ma tento druh experimentovania,“ hovorí Alekseev.
S Irynou už dokonca nahrali a produkovali viacero vlastných piesní. Zatiaľ ich však nikto nepočul.
Počas víkendov možno Alekseeva vidieť spievať v uliciach bratislavského hlavného mesta. Častejšie však chodí do Viedne, ktorú tento 30-ročný umelec považuje za európske hlavné mesto kultúry. Zbožňuje tamojšiu atmosféru.
„Lístky na koncerty sa tam predávajú doslova na každom rohu. Je to úžasné,“ hovorí.
V máji 2023 spieval Vasyl Alekseev operné árie aj na bratislavskej autobusovej stanici.
Od klarinetu k chórovému spevu
Alekseev vyrastal iba s mamou. Hudbu začal študovať v šiestich rokoch. Navštevoval prestížnu hudobnú školu v Kyjeve, kde sa naučil spievať a nastúpil aj do školského zboru.
V tom čase sa mu ani nesnívalo, že by sa z neho stal sólista.
„Keď som si v pätnástich mal vybrať medzi zborovým spevom a hrou na klarinete, vybral som si klarinet,“ spomína Alekseev.
Hru na klarinete študoval na Inštitúte hudby Glier v Kyjeve, jednom z najstarších hudobných konzervatórií v meste. Počas štúdia si dokonca našiel prácu na čiastočný úväzok – spieval v cirkevnom zbore sv. Andreja. Vystupoval aj v Chráme sv. Sofie, ktorý patrí k najkrajším pamiatkam ukrajinského hlavného mesta.
Neskôr sa rozhodol, že skúsi šťastie v zahraničí, hoci predtým nikdy neprekročil hranice svojej krajiny. Rozhodol sa pre Slovensko. Pretože zbožňoval zborový spev, vstúpil do zboru v Nitre, kde sa na čas aj usadil.
Veľmi skoro však zbadal rozdiel medzi kvalitou slovenských a ukrajinských zborov.
„Na Ukrajine máme zbor v každom kostole a speváci sú profesionáli. Väčšina študuje na konzervatóriách či hudobných univerzitách. No na Slovensku nie je toľko zborov a speváci sú amatéri,“ podotkol.
„Pokojní“ a „priateľskí“ Slováci ho však príjemne prekvapili. V Kyjeve sa podľa neho každý ponáhľa a nechce sa rozprávať. Na Slovensku to tak nie je. „Ľudia sa zaujímajú o životy iných, komunikácia je pre nich dôležitá.“

Zostať či odísť?
Vo februári 2022 bol Alekseev rozhodnutý odísť zo Slovenska a vrátiť sa domov. Mama mu totiž v telefóne oznámila, že Rusko napadlo Ukrajinu, no ona odmieta odísť.
„Povedala mi, že chce byť užitočná. Šla do centra, kde sa vyrábali Molotovove koktaily na odrazenie nepriateľských útokov. Bola pripravená zomrieť a nenechať Rusov vstúpiť do mesta,“ spomína Alekseev. „Chcel som ísť domov a tiež brániť moju domovinu.“
Svoj plán však zmenil po jednom zo svojich koncertov v bratislavských uliciach. Medzi poslucháčmi bol aj bývalý slovenský minister zahraničných vecí Pavol Demeš, ktorý ho presvedčil, aby ostal a pokúsil sa pomôcť Ukrajine inak. Povedal mu aj to, že je dôležité priblížiť Slovákom ukrajinské umenie a tradície.
Keď začali prichádzať prví ukrajinskí utečenci, Alekseev a jeho priateľka sa rozhodli podeliť o svoju skúsenosť so Slovenskom s krajanmi a pomôcť im nájsť dočasný domov. Momentálne sa zapájajú do charitatívnych projektov, ktoré pomáhajú, napríklad, ukrajinskej armáde.
Hovorí, že kultúrny život Ukrajincov v Bratislave dosiahol nový level. „Chodia sem mnohí umelci aj podnikatelia, ktorí sú pripravení investovať do rozvoja ukrajinskej komunity.“
Veľké plány
Alekseev tiež investuje svoj talent. Pravidelne navštevuje hodiny spevu v Bratislave, kde žije aj jeho učiteľ hudby. Aj to bol dôvod, prečo sa sem presťahoval z Nitry.
„Jedna vec je, keď spievate sám, no úplne iné je, ak vás počúva niekto iný. Učiteľ vám môže povedať niečo, čo jednoducho nepočujete,“ hovorí.
Zdá sa, že jeho tvrdá práca prináša prvé ovocie. Objavil sa už v niekoľkých operách, napríklad vo Verdiho Aide a Suchoňovom Svätoplukovi, ktoré sa hrali v Slovenskom národnom divadle. Spieval aj v populárnej šou Československo má talent. Z nej však neskôr odišiel, pretože bola pre neho časovo náročná a nenechávala mu priestor na rozvoj jeho sólovej kariéry.
Dostal aj ponuku nastúpiť do operného zboru v Banskej Bystrici, no rozhodol sa ju odmietnuť, pretože by to znamenalo opustiť Bratislavu a hodiny spevu.
Jeho veľkým snom je stať sa operným spevákom. Zároveň by rád navštívil každé hlavné mesto Európy.
„Chcem tam spievať a podeliť sa o kúzlo opery s ľuďmi po celej Európe.“
Tento článok vznikol vďaka podpore z UNESCO programu Podpora pre ukrajinských utečencov prostredníctvom médií, ktorý financuje japonská vláda.

Beata
Balogová
