BRATISLAVA. Peter Pellegrini už nebude čakať, kým koalícia schváli koniec špeciálnej prokuratúry, aby mu tento sporný krok nekazil kampaň pred prezidentským voľbami.
V pondelok vyhlásil dátum prezidentských volieb na 23. marca a nepriamo ohlásil aj vlastnú kandidatúru.
Opozičným poslancom sa tak dlhými vystúpeniami v decembri v parlamente podarilo nielen oddialiť prijatie vládneho trestného balíčka, ale z ovplyvňovania právneho systému spravili aj tému prezidentských volieb.
Všetci kandidáti musia podať kandidátky do 30. januára. Pellegrini s tým počíta.

„Osobné rozhodnutie som prijal," povedal. "Vzhľadom na potreby splniť ešte určité náležitosti straníckeho charakteru ako zvolanie predsedníctva (...), vám chcem oznámiť, že oficiálne svoju kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky chcem oznámiť 19. januára."
Je už isté, že vláde sa dovtedy nepodarí v parlamente presadiť novelu Trestného zákona, ktorou sa ruší špeciálna prokuratúra a znižujú trestné sadzby za ekonomické trestné činy.
V pondelok sa po vianočnej prestávke ešte len začala rozprava o návrhu na skrátené konanie. Do diskusie sa prihlásilo 58 opozičných poslancov. Ich vystúpenia by podľa prepočtov SME mohli trvať aspoň týždeň, nasledovať budú ešte ďalšie dve rozpravy k samotnému návrhu novely.
Kritizovaný trestný balíček vlády obsahuje aj zrušenie ochrany oznamovateľov korupcie, ak ide o policajtov, k čomu sa poslanci dostanú zrejme až vo februári.
K odďaľovaniu prijatia balíčka však prispeje aj koaličná SNS, ktorá tým koná v neprospech Pellegriniho.
Prednosť má Dankovo ministerstvo športu
Čas na kampaň pred prezidentskými voľbami bude krátky, len 75 dní, teda dva a pol mesiaca.
SNS Andreja Danka zhodou okolností napomôže opozícii, aby rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry bolo hlavnou spoločenskou témou dlhšie. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž pred týždňom svojím vetom zbrzdila vznik nového ministerstva športu, ktoré SNS presadila v októbri ako podmienku vstupu do vládnej koalície s Hlasom a so Smerom.
Nové ministerstvo malo pôvodne fungovať už od 1. januára, čo chce SNS čo najskôr napraviť.
Očakáva sa, že Smer a Hlas vyhovejú Dankovej urgencii, aby koalícia zaradila do programu rokovanie o prelomení prezidentkinho veta. S návrhom plánuje Pellegrini prísť v stredu a dostal by sa ešte pred rokovanie o novele Trestného zákona.
Keďže prelomeniu veta musí tiež predchádzať rozprava, opoziční poslanci už avizujú, že aj túto diskusiu budú naťahovať. Opozícia tak získa aspoň týždeň času navyše, keď môže zvolávať ďalšie verejné zhromaždenia proti trestnému balíčku vlády.
Pellegrini sa pritom podľa prieskumov nemôže spoliehať na to, že mu k zvoleniu za prezidenta budú stačiť hlasy priaznivcov koaličných strán. Masové verejné zhromaždenia opozície mu preto škodia.
Aj preto v poslednú hodinu rokovania pred Vianocami Pellegrini presadil, aby rušenie špeciálnej prokuratúry bolo v januári prvým bodom rokovania. Bez zmeny programu by sa zámer podarilo presadiť zrejme až v marci, teda tesne pred prezidentskými voľbami.
Stranám PS, KDH a SaS sa v decembri podarilo zorganizovať tri série protestov. Na poslednom sa v dvanástich mestách zúčastnilo odhadom vyše 25-tisíc ľudí. Zhromaždenia budú pokračovať aj tento rok - prvé budú vo štvrtok.
Pellegriniho hlavný súper vo voľbách Ivan Korčok v pondelok už naznačil, že sa začína proti súperovi, neoficiálnemu kandidátovi, vymedzovať.
"Je úplne zrejmé, že bude naďalej verne slúžiť tejto koalícii,“ povedal Korčok s tým, že sám chce byť kandidátom, ktorý by po zvolení vyvažoval kroky vládnej koalície.
Pellegrini Dankovi: Zachovám si úroveň
SNS nebude Pellegriniho v jeho úsilí stať sa prezidentom podporovať, čo je zrejmé od minulého týždňa, hoci ide o koaličného partnera.
Danko nezvyčajne ostro na Pellegriniho zaútočil. V rozhovore pre portál Pluska nazval lídra Hlasu alibistom, zatiaľčo Fica spomínal ako „silného žraloka“.
Varoval Pellegriniho pred prehrou v prezidentských voľbách, ak sa s SNS nedohodne na podpore. Smer už Pellegrinimu podporu prisľúbil, ale SNS ju podmienila dohodou, že po zvolení Pellegriniho za prezidenta získa od Hlasu ministerstvo hospodárstva.
Obchod v pondelok Pellegrini opäť odmietol. Rozdelenie funkcií na základe výsledku strán v parlamentných voľbách podľa neho nijako nesúvisí s prezidentskými voľbami. Prezidentské voľby koaličná zmluva nespomína.
SNS tvrdí, že len ziskom ďalších pozícií vo vláde dokáže pred vlastnými voličmi zdôvodniť podporu pre Pellegriniho kandidatúru.
"Ak idete za prezidenta, novinári vás doslova vyzlečú. Budú sa pozerať, kto je prvá dáma,“ odkázal Danko Pellegrinimu. "Určite by o zdravotnom stave kandidáta mali občania vedieť všetko. Vrátane jeho orientácie, manierov, správania, finančnej hotovosti,“ tvrdil.
Pellegrini v pondelok odmietol Dankove narážky komentovať. "Zachovám si úroveň," odvetil.
Šéf SNS povedal, že Pellegrini definitívne nebude spoločným kandidátom koalície. Kandidatúru zvažuje sám Danko, zbiera už aj podpisy občanov. V pondelok nadviazal na svoj výrok, že bude Pellegrinimu tvrdým oponentom.
„Prezidentský boj bude niečo iné, a keď sa tam aj niečo zomelie, tak to nesmie ísť na úkor koalície,“ povedal Danko.

V sále je pripravených ďalších 58 rečníkov
Pellegrini v pondelok o deviatej ráno ešte nebol v rokovacej sále, keď sa poslanec Gábor Grendel z klubu strany Igora Matoviča postavil pred rečnícky pult ako prvý opozičný poslanec.
Do diskusie k návrhu na expresné prerokovanie novely Trestného zákona sa prihlásilo 58 poslancov. Mohlo ich však byť ešte viac, ak by tento bod Pellegrini nečakane neotvoril už 22. decembra pred sviatkami.
Predkladateľ návrhu, minister spravodlivosti za Smer Boris Susko vtedy už aj vystúpil s úvodnou rečou. Nemohol ju vraj odložiť, lebo druhý januárový týždeň mal byť na dovolenke.
V pondelok však sedel v sále, čo mu Grendel sarkasticky pripomenul. "Sme radi, že ste tu, pán minister. Mali ste byť na dovolenke," povedal.
Za prvých šesť hodín stihli vystúpiť ani nie piati poslanci. Rokovanie k skrátenému konaniu, ktoré kritizujú opozícia, prezidentka aj časť odbornej verejnosti, preto potrvá zrejme až do začiatku budúceho týždňa.
Koalícia zatiaľ neohlásila nočné rokovania či predčasný koniec rozpravy, ktorými s pomohla v decembri. Vládni poslanci aj Pellegrini by tým mohli posilniť podanie na Ústavný súd proti obsahu aj priebehu schvaľovania trestného balíčka, ktoré ohlásili prezidentka aj opozícia.
Poradie rokovania o trestnom balíčku vlády
Parlament začal rokovať v pondelok 8. januára. Prvý bod poslanci otvorili vystúpením ministra spravodlivosti Borisa Suska zo Smeru už v piatok 22. decembra.
Poradie bodov programu:
- Skrátené legislatívne konanie o novele Trestného zákona (rušenie špeciálnej prokuratúry)
- *Prvé čítanie o novele Trestného zákona (rušenie špeciálnej prokuratúry)
- Druhé a tretie čítanie o novele Trestného zákona (rušenie špeciálnej prokuratúry)
- Skrátené legislatívne konanie o novele zákona o ochrane oznamovateľov
- Prvé čítanie o novele zákona o ochrane oznamovateľov
- Druhé a tretie čítanie o novele zákona o ochrane oznamovateľov
*Na toto miesto v programe pravdepodobne parlament predradí prezidentkou vetovaný kompetenčný zákon, ktorým sa zriaďuje nové ministerstvo športu.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
