Vláda Roberta Fica odvolala prezidenta Hasičského a záchranného zboru Pavla Mikulášeka už druhýkrát. Od prvého januára ho nahradil Adrián Mifkovič, ktorý doteraz pôsobil na krajskom riaditeľstve v Trnave.
Keď Mikulášeka prvýkrát odvolal vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, podľa vlastných slov dostal prijateľnejšiu ponuku ako tú, ktorú má dnes od ministra Matúša Šutaja Eštoka. Proti jeho rozhodnutiu sa bude brániť.

Mikulášek je aktuálne mimo činnej štátnej služby, dostáva päťdesiat percent z platu. Bude to tak najviac pol roka, kým nenastúpi na inú funkciu. Ak si žiadnu nevyberie, môže požiadať o výsluhový dôchodok, na ktorý má po tridsiatich dvoch rokoch v zbore nárok.
Šutaj Eštok Mikulášeka neodvolal osobne, správu mu doručila štátna tajomníčka Lucia Kurilovská. Rovnako tak urobila aj v prípade riaditeľa Horskej záchrannej služby Mareka Biskupiča.
Mikulášeka si na miesto prezidenta vybral ešte v roku 2011 vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. Po nástupe vlády Igora Matoviča ho opäť vymenoval Roman Mikulec.
Práve Mikulec navrhol pred pár mesiacmi odvolať Kurilovskú z funkcie rektorky Akadémie Policajného zboru, keď tam inštruktor postrelil študentku.
V článku sa dočítate:
- aké kroky plánuje bývalý prezident voči ministerstvu vnútra podniknúť,
- v akom stave zanechal Hasičský a záchranný zbor,
- ako do práce hasičov zasahuje minister vnútra a o čom všetkom rozhoduje,
- aký má názor na nového prezidenta Adriána Mifkoviča,
- čo robil Kaliňákov generál Alexander Nejedlý v Prahe a prečo jeho pozíciu zrušili.
Keď ste začiatkom decembra spolu so štátnou tajomníčkou Luciou Kurilovskou odovzdávali novú techniku hasičom v Malackách, vedeli ste, že sa vás nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chystá vymeniť?
Nie, nemal som k tomu žiadne indície a ani mi to nenapadlo.
Neočakávali ste to už po výsledkoch volieb?
Ja nie som človek, ktorý sa nejako do hĺbky zaujíma o politiku. Nevidel som dôvod, prečo by to tak malo byť. Neviem o tom, že by som v niečom hrubo pochybil alebo že by som niečo nezvládol natoľko, že by som za to mal niesť zodpovednosť.
Kedy ste sa o tom dozvedeli a ako prebiehala komunikácia s ministrom?
Dozvedel som sa o tom od pani štátnej tajomníčky Kurilovskej, ktorá mi to proste oznámila pri našom osobnom rozhovore.

Akú ste dostali ponuku?
Ponuka prichádza až na konci celého konania. Dostal som ponuku viacerých funkčných miest, z ktorých som si zatiaľ žiadne nevybral, pretože viem o ďalších miestach, na ktoré som plne kompetentný, a tie v ponuke neboli. Chcel som komunikovať so služobným úradom, či neprehodnotí ponuku voľných miest.
Viete konkretizovať, o aké miesta by ste mali záujem?
Teraz je to otvorená záležitosť, nerád by som to komentoval.
Ak si z ponúknutých miest nevyberiete, tak čo?
Je povinnosťou služobného úradu ponúknuť voľné miesta, to sa aj stalo. Buď sa príslušník v niektorom z nich profesijne nájde, alebo nie.
Čo budete teraz robiť?
Využijem svoje práva a zvažujem, že proti príslušným rozhodnutiam podám rozklad, komunikujem s advokátskou kanceláriou.
Čiže to skončí na súde ako v prípade policajtov, ktorých minister postavil mimo službu.
To je predčasné hodnotiť, podstatné je, ako sa k tomu postaví služobný úrad, ako to vyhodnotí a, áno, je to jedna z možností, ktorá nie je vylúčená.
Pripomína vám to situáciu z roku 2012, keď vás po nástupe druhej Ficovej vlády vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák odvolal a nahradil vás Alexander Nejedlý?
Máte pravdu, že je to v mojom prípade takpovediac repríza, aj keď nie úplne. Ten spôsob a komunikácia sú iné a takisto ponúkané voľné miesta v zbore sú iné. Vtedajší minister mi ponúkol miesto, ktoré som bol ochotný akceptovať.
Takže teraz ten prístup ministra vnútra hodnotíte horšie?
Menej prijateľne.
Čo sa stalo s vaším prvým viceprezidentom Jozefom Voľanským?
Dúfam, že nič, že pán plukovník je stále prvým viceprezidentom. Nateraz nemám informácie, že by to malo byť inak. O jeho odbornosti niet žiadnych pochýb, je to človek, ktorý pôsobí niekoľko desiatok rokov na rozličných funkciách v zbore.
Ešte ste s ním nehovorili?
Nemal som tú možnosť.
V akom stave je Hasičský a záchranný zbor
Ste spokojný s tým, v akom stave ste Hasičský a záchranný zbor zanechali?
Ak si prečítame program tejto vlády, tak jedna z mála inštitúcií, ktorá je tam hodnotená pozitívne z hľadiska jej výsledkov, je Hasičský a záchranný zbor. Mám za to, že tie roky, ktoré som v ňom strávil na rozličných funkciách, napomohli k tomu, v akom stave sa teraz nachádza.
Prežili sme veľmi ťažké nasadenia, na ktoré sme nikdy neboli pripravení, tak ako nikto v tomto štáte. Prekvapila nás vojna na Ukrajine, kde hasičský a záchranný zbor vykonával veľmi veľa činností, na ktoré pôvodne nebol určený a museli sme ich zvládať veľmi rýchlo. Dosiahli sme to, že sa ľudia na hasičov môžu spoľahnúť.
Spomeniem ešte nasadenia našich modulov v zahraničí, ktoré predtým dvadsať rokov vôbec neboli. A za tie tri roky ich bolo šesť alebo sedem.
Čo je to nasadenie modulov, nasadenie techniky?
Sú to skupiny ľudí s technikou, ktoré slúžia pre nasadenie, či už doma, alebo v zahraničí pri nejakých živelných katastrofách. To je to, keď naši hasiči pomáhali v Grécku, Talianku alebo teraz vo Francúzsku. Sú to veľmi kredibilné ukážky toho, že zbor dokáže pracovať na medzinárodnej úrovni.
A čo sa vám nepodarilo?
Určite by sa mi veľmi páčilo, keby sme pokračovali v obnove hasičských staníc, dosiahli väčšie úspechy v oblasti integrovaného záchranného systému. Keby sa podarilo, tak ako sme navrhovali, urobiť niečo so služobným časom príslušníkov, ktorý je predmetom žalôb.
Pretože pracujú dlho?
Je to skôr otázka výkladu Európskej komisie, čo sa má započítavať do služobného času a čo nie. To sú problémy, ktoré som zdedil a ktoré dovtedy neboli riešené.
Je podľa vás zbor v dobrej kondícii, čo sa týka techniky?
Jedna z vecí, s ktorou nie som spokojný, je stav obstarania výstroje. Počas môjho pôsobenia sa ten deficit znížil, ale žiaľ s ohľadom na procesy verejného obstarávania sa nám to nepodarilo úplne vyriešiť a nie je to úplne otázka, ktorú vie hasičský zbor ovplyvniť, pretože procesy obstarávania majú na starosti určité komoditné skupiny, ktoré nie sú súčasťou zboru.
Čo to znamená?
Napríklad osobné ochranné pracovné prostriedky, prilby, zásahové obleky, topánky, rukavice, to je jedna komoditná skupina, ktorá patrí hasičom. Tam sa nám podarilo obstarať všetko, čo im chýbalo.
Výstroj bežný, ako sú uniformy, košele, tričká, nezásahové topánky, to nie je komoditná skupina, ktorú rieši zbor. Tento viacročný problém je myslím nielen v Hasičskom záchrannom zbore, ale aj v iných uniformovaných zložkách.

V priebehu roku 2020 sa zmenili pravidlá rozdeľovania dotácií z ministerstva vnútra pre dobrovoľných hasičov. Musia spresniť, na čo peniaze používajú. Je to takto priehľadnejšie?
My sme chceli, aby výsledkom tej dotačnej schémy boli nejaké konkrétne ciele, aby tie financie neboli minuté všeobecne, ale aby boli poskytované adresne.
Čiže došlo aj k nejakým konkrétnym situáciám, keď ste považovali to rozdelenie peňazí za neadresné?
Mali sme niekoľko poznatkov z kontrolnej činnosti iných orgánov, kde sme v opatreniach zapracovali tento systém, a ja mám za to, že je funkčný.
Nemôže sa teraz prezident svojvoľne rozhodovať, ktorý dobrovoľný hasičský zbor podporí?
Nie, takto to nefunguje. Dotácie sú nastavené podľa toho, ako sú tie zbory zaradené. Existujú isté kategórie, aké technické vybavenie a aký personál dobrovoľné hasičské zbory majú a podľa toho dostávajú z dotačnej schémy financie.
Ako do práce hasičov zasahuje minister
Prvýkrát ste boli prezidentom zboru ešte za vlády Ivety Radičovej. Druhýkrát ste sa tam dostali až v roku 2020 za vlády Igora Matoviča. Čo všetko sa dá z tejto pozície ovplyvniť, keď si tam každá vláda potrebuje dosadiť svojho nominanta?
Toto nebolo vždy obvyklé v hasičskom zbore. Nie je to žiadna politická funkcia, ale výsostne odborná.
Keď sa pozrieme, ako to funguje v zahraničí, nie je obvyklé, až na výnimky, že sú tí ľudia s výmenou politických garnitúr menení. Najmä pri tých koncepčných úlohách, ktoré niekedy presahujú ročné rámce, je potom veľmi ťažké držať kontinuitu a smerovanie zboru.
Nepôsobí to odradzujúco pre vašich kolegov z hľadiska kariérneho rastu, keď počítajú s tým, že ak by aj dosiahli nejakú vyššiu funkciu, tak zrejme pri výmene vlády budú odvolaní?
Dúfam, že nie.
Vás to zrejme neodradilo, keď už vás raz odvolali a potom ste znova prijali tú ponuku.
Sú dve možnosti, ako môžete nazerať na veci, ak ich chcete meniť. Buď môžete hovoriť, že všetko je zlé a nemá cenu bojovať, alebo ste v stave urobiť pre veci maximum a napriek tomu, že niekedy narazíte na situáciu, ktorá vás nenapĺňa úplne optimizmom, musíte sa postaviť a ísť ďalej.
Za vašej éry na čele zboru sa vystriedali piati ministri vnútra, nakoľko zasahuje do práce hasičov minister?
Cez ministra idú všetky závažné rozhodnutia, či už operatívneho, alebo koncepčného charakteru. Tá spolupráca by mala byť na každodennej báze. Je nevyhnutné, aby mal vždy dosť informácií a argumentov, aby ich dokázal aj vnímať, ale aj presadzovať vo vláde.
Viete uviesť príklady, o čom minister rozhoduje?
Má kompetencie v personálnej oblasti, vymenúva krajských riaditeľov, rozhoduje o prioritách v oblasti pridelenia peňazí. Niekoľko pánov ministrov, ktorých som zažil, bolo aj opakovane prítomných pri zásahoch veľkého rozsahu.
S ktorým z ministrov sa vám spolupracovalo najlepšie?
Nedá sa jednoznačne povedať, s ktorým sa robilo najlepšie, najhoršie, a to ani nie je úlohou prezidenta. Nerád by som nikomu ublížil alebo niekoho preferoval.
Stalo sa vám pri niektorom ministrovi, že ste s jeho názorom nesúhlasili alebo že ste mali spor?
Názory môžu byť rozdielne. Keď chcete ministra o niečom presvedčiť, musíte mať argumenty a víziu, s ktorou sa stotožní. Ak to dokážete, tak môžete realizovať tie ciele, ktoré ste si predsavzali, ak nie, tak to nemusí byť chyba ministra.
Čo sa stalo krátko po vymenovaní Mikulášeka
Prečo bývalý minister vnútra Roman Mikulec dovolil po vašom vymenovaní bývalému prezidentovi zboru Pavlovi Nerečovi stať sa viceprezidentom, keď bol nominantom Ficovej vlády? Veril mu alebo ste ho presvedčili vy?
Ja som do tohto rozhodnutia nijako nevstupoval a pánovi kolegovi Nerečovi boli poskytnuté všetky náležitosti, ktoré patria viceprezidentovi, až kým sa nerozhodol sám odísť zo zboru.
Kedy sa rozhodol odísť?
Myslím, že to bolo koncom kalendárneho roka 2020 po nástupe ministra Mikulca.
Čiže pár mesiacov po vašom vymenovaní.
Pol roka myslím.
Po Nerečovi nastúpil váš viceprezident pán Voľanský alebo tam bol ešte niekto medzi nimi?
Nie, ja som túto funkciu nemal dlho obsadenú, pretože dostať ľudí do najužšieho tímu a ponúknuť im podmienky, v ktorých budú ochotní pracovať, nie je jednoduché. Ale pán Voľanský pracoval vtedy už ako riaditeľ odboru riadenia hasičských jednotiek a pre mňa bolo logickým krokom, že sa stane viceprezidentom.
Súčasný prezident zboru Adrián Mifkovič bol Nerečovým viceprezidentom. Po vašom príchode odišiel na vlastnú žiadosť, prečo?
Neodišiel po mojom príchode. Podľa mojich informácií požiadal o preloženie na inú organizačnú zložku zboru ešte pred mojím príchodom. Ja som do jeho rozhodnutia nijako nezasahoval a vo funkcii, ktorú si on vybral, som s ním priebežne prichádzal do kontaktu, ale neovplyvňoval som jeho prácu.
Čiže, ešte keď bol prezidentom pán Nereča, tak sa pán Mifkovič rozhodol odísť?
Ja keď som nastúpil do funkcie, pán kolega Mifkovič už na prezídiu nebol, bol v Trnave.
Prečo si ho teraz minister vybral ako prezidenta?
Nemám túto informáciu.
Bude podľa vás dobrým prezidentom?
To ukáže čas. Teraz by bolo veľmi predčasné to hodnotiť.

Čo je úlohou prezidenta
Aké vzdelanie a osobnostné predpoklady musí mať prezident?
Kvalifikačné predpoklady presne určuje zákon. Je to kombinácia odbornej spôsobilosti, čo je kvázi vnútorné vzdelanie v rámci zboru, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a požiadavka na odbornú prax, čo znamená počet odpracovaných rokov v zbore.
Je to manažérska pozícia, ktorá je veľmi špecifická. Nie je to ako riadiť nejakú fabriku, lebo tu sa naozaj predpokladá živý kontakt s výkonom služby, a to aj tým spôsobom, že ste v prípade nejakých veľkých udalostí na mieste.
Robí často prezident aj také rozhodnutia, od ktorých závisia život a zdravie jeho podriadených?
Určite príslušníci, ktorí sa vo väčšej miere zúčastňujú na zásahoch, či už na okresných, alebo krajských riaditeľstvách, robia takéto rozhodnutia častejšie. Ale v prípade nejakých veľkých udalostí sa očakáva od určitej skupiny funkcionárov, že rozhodnú buď na mieste, alebo na základe informácií z operačného strediska.
Čo je bežnou náplňou práce prezidenta?
Na tej práci je okrem iného zaujímavé, že nemáte ani jeden deň taký istý. Samozrejme, je to množstvo pracovných stretnutí so spolupracujúcimi organizáciami s inými urgentnými zložkami, veľa práce je v oblasti legislatívneho procesu, pripomienkovania zákonov a vyhlášok alebo ich tvorby.
Prezident by v žiadnom prípade nemal prestať byť v kontakte s tou každodennou realitou výkonných útvarov, aby sa neuzavrel do nejakej bubliny. Treba sa napríklad pri služobných cestách zastaviť na hasičských staniciach a pozrieť sa, v akých podmienkach kolegovia pracujú, aké majú problémy.
Aké úlohy a verejné obstarávania čakajú na nového prezidenta?
Ja len spomeniem to, čo sme spoločne s kolegami začali. Pripravovali sme verejné obstarávanie na obstaranie výškovej techniky a základnej zásahovej techniky, vrátane vozidiel.
Veľké úlohy čakajú zbor v rámci plánu obnovy vrátane výstavby a rekonštrukcie niekoľkých hasičských staníc a samozrejme aj tzv. integrovaných hasičských centier.
Čo robil Nejedlý v Prahe
Poznali ste sa s bývalým prezidentom Alexandrom Nejedlým, ktorý z funkcie odišiel ešte pred Nerečom? Jeho meno sa spája s kauzou hasičov, ktorí boli registrovanými bobistami, no o ničom nevedeli. Slovenský zväz bobistov vďaka tomu na dotáciách vytiahol od ministerstva školstva 300-tisíc eur.
Čo sa týka kauzy bobisti, myslím si, že ju riešila prokuratúra, k personálnemu riešeniu tých ľudí, ktorých sa to týkalo, došlo v podstate v tom období, keď sa tá kauza objavila.
Prečo si nový minister vnútra nevybral práve pána Nejedlého, keď na poste pôsobil aj predtým za vlád Roberta Fica?
K tomu sa nechcem vyjadrovať, pretože by som len špekuloval.
Ste ešte v nejakom kontakte alebo viete, čomu sa aktuálne venuje?
Nemám nejaký vážnejší dôvod byť s ním v kontakte a neviem, v akej oblasti sa teraz pohybuje.
Pán Nejedlý bol po odchode z funkcie hasičským pridelencom v Prahe, funkciu zrušil po príchode na ministerstvo Roman Mikulec. Dostal ju iba pán Nejedlý alebo bol v Prahe ešte niekto?
Neevidujem, že by predtým boli nejakí pridelenci v Prahe.
Prečo sa táto pozícia zrušila, bola zbytočná?
To by som nechcel komentovať, neprináleží mi to. Je to vec rezortu vnútra a ministerstva zahraničných vecí.
A čo bolo náplňou jeho práce?
Neviem.

Beata
Balogová
