BRATISLAVA. Prezidentské voľby sa budú konať o 75 dní, kampaň medzi prvým a druhým kolom pretne Veľká noc. Kandidatúru zatiaľ oficiálne oznámilo sedem kandidátov.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil oficiálny termín prezidentských volieb, prvé kolo sa uskutoční 23. marca. Dňom oznámenia volieb plynie aj čas prípadným uchádzačom na podanie svojej kandidatúry.
Pellegrini, ktorý je sám favoritom volieb, oznámi svoju kandidatúru na budúci týždeň v Banskej Bystrici. Zatiaľ sa neplánuje vzdať pozície predsedu parlamentu ani postu lídra strany.
"Ak sa stanem prezidentom, urobím všetko pre to, aby som dodržal literu zákona, že prezident má byť nestranícky," reagoval na otázku, či sa vzdá postu predsedu strany, ak vo voľbách uspeje.
Lehotu na utvorenie volebných okrskov a volebných miestností určil predseda parlamentu do 30. januára, lehotu na utvorenie okresných a okrskových volebných komisií do 19. februára. Prvé zasadnutie komisií má byť do 29. februára.
V texte odpovedáme na tieto otázky?
- Kedy budú prezidentské voľby?
- Dokedy musia kandidáti oznámiť svoju kandidatúru a odovzdať podpisy predsedovi parlamentu?
- Kedy sa končí mandát súčasnej prezidentke a kedy ju nový prezident nahradí?
- Kto už avizoval svoju kandidatúru a o kom sa ešte hovorí?
- Koho podporia parlamentné strany?
- Kto môže kandidovať?
- Kedy sa začína volebná kampaň?
- Koľko peňazí môžu kandidáti minúť na kampaň?
- Ako sa volí a dá sa voliť zo zahraničia?
- Kedy je moratórium?
Kedy budú prezidentské voľby?
Prvé kolo volieb sa bude konať v sobotu 23. marca.
Ak v prvom kole nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo sa bude konať o štrnásť dní, v sobotu 6. apríla. Voľby vyhrá ten, kto v ňom následne získa nadpolovičnú väčšinu všetkých odovzdaných hlasov.
Na to, aby bol niekto zvolený v prvom kole, potrebuje polovicu hlasov zo všetkých právoplatných voličov na Slovensku. Napríklad v parlamentných voľbách mohlo voliť takmer 4,4 milióna voličov, na zvolenie prezidenta v prvom kole by tak bolo treba približne takmer 2,2 milióna hlasov.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil voľby tak, že medzi prvým a druhým kolom budú veľkonočné sviatky. To môže mať vplyv aj na prebiehajúcu kampaň.
Dokedy musia kandidáti oznámiť svoju kandidatúru a odovzdať podpisy predsedovi parlamentu?
Do polnoci 29. januára.
Na podanie kandidatúry musí uchádzač predložiť podpisy od pätnástich poslancov parlamentu alebo od 15-tisíc občanov.

Kedy sa končí mandát súčasnej prezidentke a kedy ju nový prezident nahradí?
Aj keď sa meno budúceho prezidenta dozvieme ráno 7. apríla, mandát úradujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí až 15. júna 2024.
V tento deň sa uskutoční aj oficiálna inaugurácia nového prezidenta, ktorý sa následne ujme svojej funkcie.
Kto už avizoval svoju kandidatúru a o kom sa ešte hovorí?
Doteraz oznámili kandidatúru siedmi kandidáti. Ivan Korčok bude jedným z favoritov, prieskumy dávajú isté šance aj Štefanovi Harabinovi a Jánovi Kubišovi. Ján Drgonec, Beáta Janočková či Peter Kuťka, ktorí tiež zbierajú podpisy na kandidatúru, majú skôr len teoretickú šancu.
Ako posledný oznámil kandidatúru europoslanec a predseda mimoparlamentnej strany Slovenský patriot Miroslav Radačovský. O podpisy plánuje požiadať desať poslancov SNS a päť poslancov z iných politických strán.
Zo známejších mien zvažujú kandidatúru ešte predseda SNS Andrej Danko a Robert Mistrík, ktorý už kandidoval pred piatimi rokmi, no napokon sa vzdal v prospech Čaputovej.
Peter Pellegrini už povedal, že svoju kandidatúru oficiálne oznámi 19. januára.

Koho podporia parlamentné strany?
Hnutie Progresívne Slovensko a SaS podporia v boji o post hlavy štátu bývalého ministra zahraničia Ivana Korčoka.
SNS podporí buď Andreja Danka, alebo iného kandidáta z vlastných radov, keďže sa im nepodarilo s Pellegrinim dohodnúť, že za podporu Hlas prenechá SNS niektorý z vládnych postov.
Smer prisľúbil podporu Petrovi Pellegrinimu.
Postoj ostatných strán zatiaľ nie je jasný.
Kto môže kandidovať?
Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca parlamentu a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.
Znamená to, že musí byť bezúhonný, nesmie mať záznam v registri trestov ani byť právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. Podpisy musí získať buď od pätnástich poslancov parlamentu, alebo 15-tisíc občanov.
Kedy sa začína volebná kampaň?
Dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.
Koľko peňazí môžu kandidáti minúť na kampaň?
Kandidát na prezidenta môže na svoju volebnú kampaň minúť najviac 500-tisíc eur spolu pre obidve kolá volieb.
Do tejto sumy sa započítavajú všetky náklady, ktoré kandidát využil na svoju propagáciu už aj 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb.
Vo voľbách vedie kampaň kandidát na prezidenta a spravovanie financií vedie cez transparentný účet, ktorý je sprístupnený verejnosti.
Ako sa volí a dá sa voliť zo zahraničia?
Voliť môže každý občan nad osemnásť rokov s platným občianskym preukazom, v prípade, že ho nemá alebo nemá trvalý pobyt na území Slovenska, tak sa preukáže platným cestovným pasom.
Volič môže hlasovať aj mimo miesta svojho bydliska, v takom prípade musí mať hlasovací preukaz.
O jeho vydanie musí požiadať obec písomnou žiadosťou najneskôr pätnástich pracovných dní predo dňom konania volieb alebo osobne najneskôr posledný pracovný deň predo dňom konania volieb.
Zo zahraničia sa v prezidentských voľbách voliť nedá.
Kedy je moratórium?
Moratórium začína plynúť 48 hodín pred dňom konania volieb. Počas moratória je zakázané viesť volebnú kampaň akýmkoľvek spôsobom a uverejňovať prieskumy verejnej mienky.
Zákaz sa tiež vzťahuje na zobrazovanie platenej politickej reklamy prostredníctvom sociálnych sietí a politické bannery, ktoré sú vystavené na dopravných prostriedkoch.