Hoci sa premiér Robert Fico vymedzuje voči vybraným štandardným médiám vrátane SME, z obrazoviek zďaleka nezmizol. Okrem „občianskych“ médií si obsah rád vytvára aj sám. Najčastejšie ho vidíme prihovárať sa sledovateľom na sociálnych sieťach čelom ku kamere.
Najnovšie deväťminútové video z inscenovanej porady na Úrade vlády o znižovaní cien potravín je iné. Šéf Smeru sedí za vrchom stola a v bielej košeli sa pohráva s okuliarmi. Direktívne, no zároveň žoviálne pritom úkoluje štvoricu úradníkov vrátane dvoch ministrov za Smer.
Podľa marketingového experta Branislava Masaroviča z agentúry Business & Marketing service Fico tento formát volí, pretože nikto iný mu podobný nekritický priestor neposkytne. Na facebooku ho navyše môže tešiť aj možnosť ľudí reagovať alebo video zdieľať.
„Robert Fico vie, že potrebuje zostať v centre pozornosti, potrebuje dať svojim priaznivcom argumenty, aby ho vedeli obhajovať. Veľmi dobre vie, kto je jeho priaznivec/volič a tým vie, čo a kde má povedať,“ hovorí pre SME Masarovič.
Žáner: „politická inscenácia“
Štyria účastníci Ficovej porady počas jeho intervencie ticho sedia a pritakávajú. Podchvíľou im zablúdi pohľad. Inokedy sa tvária, že si niečo zapisujú či študujú materiály. Ich herecký výkon je, na rozdiel od ostrieľaného Fica, menej presvedčivý.
Z diváckeho hľadiska patrí k highlightom videa moment, keď sa minister pôdohospodárstva Richard Takáč strojene rozhorčí nad nárastom ceny masla, ktorú pritom minister financií Ladislav Kamenický prečítal nesprávne.
Kamenický sa rýchlo opraví, postupne upokojí a sľúbi, že jeho rezort bude sledovať vývoj cien potravín. Tajomne naznačí aj vznik akejsi aplikácie na porovnávanie najpálčivejších cien.
Podľa politológa Pavla Baboša z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského nie je podobný typ komunikácie na slovenskej politickej scéne vôbec zaužívaný.