BRATISLAVA. Obyvatelia obce Sklabiňa si možno ešte pamätajú zásah policajtov z roku 2010 proti túlavej medvedici. Zviera najskôr obkľúčili policajnými autami, no privolanému veterinárovi sa ho uspať nepodarilo. Situácia vyústila až do toho, že medvedica veterinára cez otvorené okno auta pohryzla a policajti ju po niekoľkých výkrikoch "strieľajte!" zneškodnili troma ranami zo samopalu.
Aby sa podobné situácie neopakovali, vznikol začiatkom roka 2022 v dikcii Štátnej ochrany prírody zásahový tím pre medveďa hnedého. Jeho úlohou je nielen ľudí učiť, ako sa pri stretnutí so šelmou správať, ale aj eliminovať problémové jedince.
Tím má aktuálne dvadsaťšesť členov, z ktorých všetci študovali zoológiu alebo poľovníctvo a prešli výberovým konaním Štátnej ochrany prírody. Ide o odborníkov, ktorí sa každoročne vzdelávajú, podstupujú veterinárne školenia, ale aj cvičné streľby.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba sa s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom po novom dohodli, že na základe nariadenia vlády a udelených výnimiek budú môcť medvede usmrcovať policajti aj poľovníci.
„Načo máme políciu, keď nevie vystreliť z guľovej zbrane? Veď nerobme z toho fyziku," reagoval minister Taraba, keď sa ho novinári na pondelkovej tlačovke s ministrom Šutajom Eštokom pýtali, či budú policajtov nejako preškoľovať.
V článku sa dočítate:
- o akých výnimkách na odstrel Taraba rozpráva,
- prečo je strieľanie medveďov policajtmi nebezpečné,
- prečo regulovaný odlov medveďov na Slovensku nie je možný.
Členovia zásahového tímu a ani policajti však zatiaľ z vyjadrení ministrov nevedia povedať, aké kompetencie policajtom pribudnú. Podľa informácií denníka SME ešte ani neprebehli rokovania medzi nimi a ministerstvom.
Zo zákona o Policajnom zbore totiž vyplýva, že policajt má povinnosť usmrtiť zviera, ktoré ohrozuje život a zdravie ľudí. Zjednodušene povedané, policajti mohli v kritických situáciách medvede strieľať aj doteraz.
Čo sa zmenilo
Minister Taraba svoj návrh odôvodnil tým, že intervenčných tímov pre medvede je málo a na miesto nestíhajú prísť na čas. „Pokiaľ ten medveď nebude útočný, polícia nemá dôvod zasahovať, ona len obmedzí jeho priestor, aby tam nedošlo ku kolízii s človekom,“ uviedol.
Následne má polícia požiadať o takzvanú výnimku na nepoľovnú plochu, kde sa bude medveď vyskytovať. Vydávať ju má okresný úrad. Na základe výnimky bude môcť medveďa odstreliť buď policajt, alebo privolaný poľovník. Pohotovostné útvary polície podľa ministra disponujú zbraňami, ktoré sú použiteľné na medvede.
Cieľom je zjednodušiť povoľovaciu právomoc, ktorú dnes má výlučne ministerstvo.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny totiž výnimku z druhovej ochrany, pod ktorú spadá medveď, môže povoliť iba ministerstvo a len vtedy, ak neexistuje iná alternatíva a výnimka neohrozí zabezpečenie priaznivého stavu populácie dotknutého druhu.

„Okresný úrad podľa sídla kraja môže tiež povoliť výnimku z druhovej ochrany, ale len vtedy, ak sa zároveň povoľuje výnimka z územnej ochrany a ak tak určí ministerstvo,“ vysvetľuje bývalý riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo.
V praxi to znamená, že keď sa povoľuje napríklad výnimka pri odstraňovaní náletových drevín, tak môže ministerstvo povoliť aj výnimku voči chráneným druhom vtáctva, ktoré na tých stromoch hniezdi, ale nemôže to spraviť samostatne len voči konkrétnemu druhu zvierat.
Je to nebezpečné
Vedúci zásahového tímu pre medveďa hnedého - západ Marek Veverica na druhej strane hovorí, že môže dôjsť k nebezpečným situáciám.
„Vystreliť na medveďa nie je zábava, tam predsa treba presne vedieť, kde ho máte streliť. Môže sa stať, že ho postrelíte a začne naháňať ľudí,“ hovorí.
"Nie je to také jednoduché a už vonkoncom nie v intraviláne obce niečo zastreliť. My sa v prvom rade snažíme jedinca uspať, ale vyslovene strieľať, my sme ani nestrieľali,“ dodáva.
Minulý rok v spádovej oblasti jeho tímu odstránili sedem problémových medveďov, z ktorých nezastrelili ani jedného. Zvieratá väčšinou uspia a prevezú na bezpečné miesto, kde im veterinár pichne injekciu, ktorá zviera usmrtí.

Než dôjde k radikálnemu rozhodnutiu však musia medveďa identifikovať, opakovane plašiť a až potom žiadať o povolenie na jeho odstránenie. Z rečí ministra životného prostredia nie je zrejmé, či by rovnako postupovali aj policajti.
Podľa Vevericu im policajti rovnako pomáhajú aj teraz a medvede sa snažia aj plašiť. "Boli privolávaní ľuďmi, keď bol medveď niekde v obci, a v podstate keby hrozilo ohrozenie života, tak aj tak mali právomoc použiť služobnú zbraň,“ hovorí.
Deväťdesiatdeväť percent útokov medveďa na človeka sa podľa neho udeje v lese, kde policajti zasahovať nebudú. Väčšinou sú napadnutí lesní robotníci, hubári alebo turisti, ktorí zviera vyrušia v jeho prirodzenom prostredí.