BRATISLAVA. Na základe výsledkov vyšetrovania príslušníkom oddelenia Riaditeľstva Národnej polície v Kyjeve bolo trestné konanie zastavené. Osoba, ktorá sa dopustila trestného činu, nebola identifikovaná.
S takým záverom ukrajinská polícia uzavrela kauzu vraždy Mečiarovho exministra hospodárstva Jána Duckého. Neznámy páchateľ ho vo vchode bytovky v bratislavskom Ružinovej zastrelil 11. januára 1999 – teda presne pred 25 rokmi.
Išlo o prvú vraždu vysokopostaveného politika v histórii samostatného Slovenska. Motív ani identitu objednávateľa sa vyšetrovateľom nikdy nepodarilo odhaliť.
Z vykonania popravy bol obvinený Ukrajinec Oleg Tchorik, ktorý pracoval pre vtedajšieho šéfa ukrajinskej mafie na Slovensku Vladimíra Miškova.
Spomienka na Miškova
„S Miškovom som bol prvý raz v kontakte v roku 1998, keď chceli jeho zavraždiť niekde pri Senci,“ spomína vtedajší šéf bratislavskej polície Jaroslav Penc. V súčasnosti robí advokáta. Známy je aj z účinkovania v relácii TV Joj Súdna sieň.
“On asi v 80-kilometrovej rýchlosti preliezol na sedadlo spolujazdca a vyskočil z auta. Než tí, čo po ňom strieľali, stihli zabrzdiť a otočiť sa, on už bol pripravený a pálil po nich.
„
„Predbiehalo ho auto a padla dávka z kalašnikova. On asi v 80-kilometrovej rýchlosti preliezol na sedadlo spolujazdca a vyskočil von. Než tí, čo po ňom strieľali, stihli zabrzdiť a otočiť sa, on už bol pripravený a pálil po nich,“ popisuje Penc incident s Miškovom, veteránom z ruskej vojny v Afganistane.
Na prvý pohľad pritom podľa neho Miškov bol nevýrazný človek. Streľbu s políciou vôbec nechcel riešiť. Naznačoval, že si to vybaví sám.
Aféry šéfa SPP
Deväťdesiate roky spojené s mečiarizmom boli mafiánskymi historkami pretkané. Duckého dal niekto odstrániť krátko po voľbách v roku 1998, keď Mečiara vystriedala prvá vláda Mikuláša Dzurindu. Začali sa vyšetrovať kauzy Mečiarovej éry.