BRATISLAVA. Prvý decembrový týždeň stálo pred úradom vlády asi päťtisíc protestujúcich, druhý týždeň ich bolo do desaťtisíc a v poslednom týždni pred Vianocami už na Námestí SNP v Bratislave skandoval proti vláde vyše pätnásťtisícový dav.
Z tejto informácie vyplývajú dve skutočnosti. Opozícia je čoraz úspešnejšia v mobilizácii verejnosti na protivládne protesty. Avšak stále existujú obmedzenia a nepresnosti, ktoré majú organizátori, polícia a médiá pri odhade počtov zhromaždených.
Počet protestujúcich je totiž kľúčovým údajom, cez ktorý organizátori aj oponenti hodnotia úspech alebo neúspech akcie. Občas preto množstvo ľudí na zhromaždeniach podľa svojich zámerov nadhodnotia alebo podhodnotia.

Existuje niekoľko metód, ako odhadnúť počet ľudí v menších aj vo väčších davoch. Najbližšie ich bude možné využiť vo štvrtok, nakedy Progresívne Slovensko, KDH, SaS a tiež občianski aktivisti pripravujú štvrté kolo protestov v Bratislave a ďalších mestách na Slovensku.
Opozícia sa tak snaží vytvoriť verejný tlak na vládu, aby upustila od zámeru rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, znižovať trestné sadzby za ekonomické trestné činy a odňať ochranu oznamovateľov korupcie pre policajtov.
Keď sú na tom istom proteste stovky aj tisíce ľudí
Na rovnakom mieste v Bratislave, na akom sa vo štvrtok bude konať ďalší opozičný protest, sa v roku 2012 zhromaždili ľudia na protestoch Gorila v reakcii na zverejnenie prepisov odpočúvaní z konšpiračného bytu na Vazovovej ulici.
Tlačová agentúra Slovenskej republiky vtedy odhadla počet účastníkov na Námestí SNP na osemsto, denník SME z akcie reportoval približne tisíc ľudí a televízia Markíza vo večernom spravodajstve odhadovala prítomnosť asi dvetisíc ľudí.
Rozdiel medzi najnižším a najvyšším odhadom bol pritom až 150 percent. Polícia svoj odhad nezverejnila, priaznivci akcie však kritizovali médiá, že veľkosť davu podhodnotili.