BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady začali štvrtkové rokovanie dokončením debaty k návrhu na voľbu predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Predseda sa bude voliť až na budúci týždeň v utorok . Dovtedy sa v parlamente hlasovať nebude.
Poslanci Národnej rady sa vrátili k prerušenej diskusii o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Prihlásených je písomne ešte zhruba 30 rečníkov.
Diskusii doteraz dominovali vystúpenia opozičných poslancov. Kritizovali spôsob prijímania novely. Apelujú na riadnu diskusiu a predloženie novely do medzirezortného pripomienkového konania.
Opozícia nepovažuje podmienky na skrátené legislatívne konanie za splnené. Upozorňuje aj na riziká znižovania trestných sadzieb pri majetkovej trestnej činnosti či na hrozbu straty eurofondov. Odmieta aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Z koalície vystúpil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Odmieta argumenty opozície. Znižovanie trestných sadzieb má podľa neho posilniť možnosti ukladania alternatívnych trestov.
Rovnako odmietol tvrdenia, že po novelizácii nebude za korupčné a majetkové trestné činy hroziť páchateľom trest odňatia slobody. Táto možnosť sudcom podľa neho ostane. Trvá aj na dôvodnosti skráteného legislatívneho konania.
Po ukončení štvrtkového rokovania zostali prihlásení do rozpravy ešte viacerí poslanci.
V piatok ráno by mali zákonodarcovia začať diskusiu o novele tzv. kompetenčného zákona, ktorý vetovala prezidentka Zuzana Čaputová. Trvať by mala 12 hodín.
Návrh, ktorý hovorí aj o zriadení nového ministerstva cestovného ruchu a športu, prezidentka vetovala s viacerými výhradami k jeho ustanoveniam aj k legislatívnemu procesu.