Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Kamila Sopková.
Verejná zbierka na Donio má pomôcť slovenským špecialistom, ktorí robia zákroky na plodoch v maternici na svetovej úrovni. Ľudia sa skladajú na fetoskop a laserový generátor. Prístroje pre lekárov v ružinovskej nemocnici by pomohli operovať plod so širokým spektrom diagnóz, napríklad niektoré rázštepy chrbtice, hernie a mnoho ďalších.
„Ak sa urobí včasný zásah pri niektorých diagnózach, tak dieťa nielenže prežije, ale dokonca môže prežiť ďaleko kvalitne,“ vysvetľuje gynekológ a pôrodník VLADIMÍR FERIANEC.
V rozhovore sa dočítate:
- aký najmenší plod operoval,
- ako sa stavia k diskusii o zákaze interrupcií,
- či sme pozadu v otázkach všeobecného pôrodníctva.
Zbierka Donio má niekoľko stupňov, najvyšší je stotisíc eur. Zatiaľ ste blízko k operačnému fetoskopu, ktorý stojí asi 30-tisíc eur. Nie sú to milióny, ktoré zbierate. Nepozerá sa vám ťažko na niektoré opatrenia, nielen tejto vlády, ale aj predošlých, kde sa napríklad vyhodí miliarda na kompenzáciu energií za jeden a štvrť miliardy eur?
Máte pravdu, tá relativita je absurdná. Na druhej strane, keď sa pozriete na situáciu, že za 30 a viac rokov po zmene režimu sa v hlavnom meste štátu Európskej únie nepodarilo postaviť jednu komplexnú nemocnicu, ktorá by zabezpečovala všetko od výučby medicínskeho dorastu až po špičkové výkony, tak máte odpoveď.
S operačným fetoskopom by ste vedeli operovať mnoho vecí, aj niektoré typy rázštepu chrbtice. Ako by to prebiehalo, ak by ste fetoskop mali?
Fetálna medicína, resp. medicína nenarodeného dieťaťa pozostáva z dvoch častí.
Prvá je prenatálna diagnostika, aj invazívnymi spôsobmi vieme presne zistiť, čo dieťa trápi. Keď máme diagnózu, až potom máme právo začať plod liečiť. Nemôžeme robiť nejaké veci podľa dojmov alebo podľa toho, kto si čo možno aj mylne myslí. Najskôr musíme mať perfektnú diagnostiku a potom prichádza terapia.
Prístupy, ako liečiť plod, sú rôzne. Jeden z najjednoduchších a v minulosti najzaujímavejších postupov bol prostredníctvom matky. To znamená, že matke sa podávali medikamenty, ktoré dostával plod prostredníctvom placenty.
Potom sú tam rôzne jednoduchšie operačné techniky. To sú ihlové a troakárové, keď zavedieme niektoré typy operačných trubičiek do priestoru maternice, čím sa dostávame k plodu. Operujeme hlavne na základe ultrazvukového prístupu, ktorý nám zabezpečuje vizualizáciu. Ultrazvuk je neoddeliteľnou súčasťou.
Keď operujete, tak to vidíte na obrazovke.
Áno. Potom sa používajú takzvané endoskopické metódy. Tam patrí napríklad fetoskopia.
Má rôzne módy, ktoré využíva. Či už je to štandardný prístup, čiže elektrokoagulácia. Tak, ako mnohokrát operujeme už dospelého pacienta laparoskopiou, hysteroskopiou a podobne, tak na tomto princípe funguje aj fetoskopia. V rámci nej sú tri hlavné diagnózy, okrem niektorých menších podtypov diagnóz.
Jednu ste už spomenuli - rázštep chrbtice, potom diafragmatické hernie, čiže veľké bráničné defekty. Tie môžu spôsobiť veľký problém, ak sa neriešia včas, čiže ešte počas gravidity, teda vnútri v maternici.
Veľkou témou sú takzvané monochoriálne gemini, čiže dvojčatá, ktoré majú spoločnú placentu. Tento typ dvojčiat je veľmi komplikovaný z hľadiska embryonálneho vývoja a potom s množstvom variant, ktoré môžu prebiehať patologicky.
Rázštep chrbtice sa tiež dá operovať viacerými spôsobmi. Čiže nielen fetoskopicky, ale aj tzv. otvorenou metódou. Matke sa otvorí maternica a dieťa sa priblíži k otvoru na maternici. So svojím defektom pristúpi ďalší tím detských neurochirurgov, ktorý ten defekt opravia a dieťa sa zase vloží naspäť alebo posunie viacej do maternice. Maternica sa spolu s bruchom zašije a tehotnosť potom pri dodávaní umelej plodovej vody pokračuje ďalej.
Čiže tam dáte nejakú náhradnú plodovú vodu, v ktorej potom plod ďalej zostane.
Otvorený prístup je doteraz najširšie realizovaný. Súčasným trendom je robiť operatívu endoskopicky. A to aj v iných odboroch, akou je chirurgia, gynekológia aj ortopédia. Rehabilitácia pacienta a tolerancia daného výkonu je tu oveľa lepšia.
Aj teraz sú trendy endoskopických operácií defektov neurálnej trubice, čiže tých rázštepových záležitostí. Z maternice sa predtým odsaje polovica plodovej vody, dodá sa tam oxid uhličitý, plod sa zafixuje, endoskopicky sa odoperuje daný defekt, vypustí sa plyn a dodá sa tam naspäť plodová voda.
Koľko týždňov musí mať plod, keď ho operujete?
Závisí to od diagnózy. Niektoré treba operovať veľmi včasne, aby nemali devastačný efekt, lebo ten vývoj nezastavíte.
Aj v minulosti si išiel svojím smerom. Najmarkantnejšie bolo, že detskí chirurgovia prišli s prvými ideami o operáciách v maternici. Uvažovali nad tým, že by nemuseli potom naprávať takto závažné diagnózy a komplikácie. To sa aj potvrdilo. Ak sa urobí včasný zásah pri niektorých diagnózach, tak dieťa nielenže prežije, ale dokonca môže prežiť ďaleko kvalitne.
Aký najmenší plod ste takto dokázali operovať?