Príjemný víkend! Zuzana Kedroňová vyštudovala módne návrhárstvo, pracovala pre slávne značky Tommy Hilfiger a Calvin Klein, ale aj učila deti výtvarnú výchovu. Prvé svadobné šaty ušila pre zákazníčku zo záclony jej starej mamy. Reportérka Denisa Prokopčáková sa s ňou zhovárala aj o tom, koľko sú ochotní nevesta a ženích investovať do svadobných šiat či koľko šiat ročne nedokončí, pretože sa svadba zruší.
Reportérka Kristína Kúdelová zhodnotila dokumentárny film o krásach Slovenska od svetoznámeho britského prírodovedca a filmára Nigela Marvena. Píše, že jeho zámerom bolo, aby prírodu a biodiverzitu na území Slovenska obdivoval. Preto nepolitizuje, aj keď je dnes ochrana životného prostredia na celom svete a špeciálne u nás veľkou politickou témou. Bol tu hosťom a tak sa správal.
Prinášame vám aj texty, z ktorých sa dozviete, aké nové slovenské filmy tento rok prídu do kín či aké hudobné legendy sa v roku 2024 vrátia na scénu s novými albumami. A neopomíname ani novinky z vedy.
Verí, že svadobné šaty nie sú len kusom bielej látky omotanej okolo tela

Ateliér Zuzany Kedroňovej v súčasnosti vyprodukuje každý rok približne sto kusov svadobných šiat pre slovenský trh.
„Som v tomto asi veľmi romantická. Svadobné šaty pre mňa nie sú len kusom bielej látky omotanej okolo tela. Verím, že k nim patrí emócia, vidím v nich symboliku. Žena, ktorá si ich vyberá, sa v nich chce cítiť krásna, pre seba aj pre partnera, ktorého si berie za muža. Je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote."
V rozhovore sa dočítate aj, aká bola jej cesta k otvoreniu vlastného ateliéru, či si pamätá prvé svadobné šaty, ktoré ušila a čo by na nich zmenila, odkiaľ k nej prichádzali prvé zákazníčky, ktorú časť šiat je konštrukčne náročné zhotoviť, ktorú kombináciu materiálov by nikdy nedala na svoje svadobné šaty aj či pri navrhovaní kolekcie tuší, ktorý model bude najpredávanejší.
RTVS premietla Divokú krásu Slovenska: Akoby Nigel Marven nakrúcal v inej krajine, ako žijeme

Odkedy sa britský prírodovedec Nigel Marven začal venovať televíznej tvorbe, sníval o tom, že nakrúti ságu stepnú. Kobylka, ktorá môže dorásť do veľkosti dvanásť centimetrov, patrí medzi najvzácnejší hmyz.
Podarilo sa mu to na našom území. To, ako časť po časti rozoberá tehotnú modlivku a požiera jej plod, sa stalo súčasťou jeho dokumentu Divoká krása Slovenska.
Marven, zamestnaný v službách National Geographic a Animal Planet, už so svojím štábom prešiel všetky kontinenty. Niekoľko rokov pracoval po boku sira Davida Attenborougha. Vraví, že všetko podstatné sa naučil práve vtedy, no na rozdiel od neho dnes pracuje rýchlejšie a aj za menej peňazí.
Rozpočet jeho filmov sa nepribližuje k miliónovej sume, stačí mu desatina z nej. Podstatné je, aby výsledok prekvapil aj samotných obyvateľov krajiny, kde práve nakrúcal a ponúkol im približne hodinku na to, aby sa cítili hrdí.
Slováci na to mali príležitosť prvé dni nového roka, keď Divokú krásu Slovenska zaradila do programu RTVS.
Sexi Slováci nepijú alkohol. Ale s Čechmi sa na teambuildingu zbližujú len veľmi úboho

Pred tým, ako sa komédia Ideme na teambuilding začne, v úvodných titulkoch tvorcovia divákom oznamujú, že nie sú fanúšikmi nadávania, vulgárnosti, alkoholu ani drog a že ich nechcú promovať.
Je to zvláštne upozornenie pred filmom, v ktorom všetka akcia a dialógy vychádzajú len z týchto elementov a v podstate v ňom nie je nič iné. V tlačovej správe to nazvali drzý humor.
Keď na začiatku filmu tvorcovia uvádzali, že alkohol a drogy nie sú ich svet, pravdepodobne predpokladali, že v našom regióne je ešte stále veľa takých fanúšikov, čo sa na tom zasmejú.
Ich predpoklad môže byť správny. Na tento teambuilding sa v Česku prišlo od premiéry z konca decembra pozrieť už vyše sto tisíc divákov. Reakcie publika na slovenskej premiére druhý januárový týždeň však boli až prekvapivo chladné.
Mafiáni, komédie aj horor. Nové slovenské filmy lákajú do kina

Vojna policajtov, Kavej, MIKI, Lóve 2, Smršť... Ohlásené premiéry slovenských filmov na rok 2024 dávajú nádej, že si bude z čoho vyberať a že niektoré filmy opäť môžu prepísať rebríček najnavštevovanejších filmov po roku 1993.
Najlepším slovenským filmom roka 2023 bol nepochybne Invalid Jonáša Karáska. Na oficiálne čísla návštevnosti od Únie filmových distribútorov si budeme musieť ešte zopár týždňov počkať, v každom prípade na takmer 190-tisíc divákov, ktorí film videli len v prvom polroku 2023, sa druhý najväčší hit minulého roka Perinbaba a dva svety už asi nedotiahne.
Invalida prvý premiérový víkend videlo „len“ 25-tisíc divákov, dobré recenzie a najmä osobné odporúčania divákov medzi sebou potom posielali do kina ďalších divákov.
Hypochondri zomierajú skôr ako tí, ktorí sa menej starajú o svoje zdravie. Ako je to možné?

O vymýšľaní rôznych chorôb alebo ich zveličovaní existuje veľa vtipov. Slovo hypochonder preto nabralo výsmešný až pejoratívny nádych.
Stačia totiž aj náznaky miernej nádchy a takého človeka okamžite pohltia obavy, ktoré sa končia tými najčernejšími scenármi. Hypochondria fascinuje vedcov aj dnes. So zaujímavou štúdiou, ktorú uverejnil odborný časopis JAMA Psychiatry, prišli nedávno experti zo Švédska.
Z ich zistení vyplýva, že ľudia, ktorí ňou trpia, sa nedožívajú vyššieho veku. A to napriek tomu, že sa často až prehnane starajú o svoje zdravie. Naopak, majú tendenciu zomierať skôr.
Ako je to možné?
Urážajú tučných? Sú rodovo necitliví? Človek raz zahynie na to, že sa uráža, vraví Ricky Gervais

Ešte keď bol Ricky Gervais tínedžerom, zavolal mame a povedal jej, že je po úraze v nemocnici. Vyslovil obavu, že úplne oslepol. Mohla som zinfarktovať, povedala, keď zistila, že je to vtip.
Ja viem, odpovedal.
Divákom svojho nového stand-upu chcel na príklade tejto spomienky vysvetliť, kam je v humore ochotný zájsť a akú láskavosť im práve robí.
Keď vymýšľal názov novinky, predstavoval si ľudstvo na pokraji priepasti. To, čo spôsobí jeho zánik, môže byť klimatická kríza, epidémia, nukleárna skaza - alebo niečo celkom iné.
Armageddon je variáciou toho, čo chcel ironizovať minule, a spôsob, akým to robil, vôbec nezmenil. Jeho značkou zostáva uličnícky humor, ktorému sa nedá ubrániť, ale ktorý občas treba predýchať.
S neskrývanou a nákazlivou radosťou, ako sa mu publikum darí rozosmiať, prechádza cez holokaust, mentálne aj fyzické znevýhodnenia (aj keď trvá na tom, že lepšie slovo je hendikep), slovník súvisiaci s LGBTI komunitou, rakovinu, pedofíliu, náboženstvo alebo AIDS.
Hudobný rok 2024: Návraty chystajú The Cure, Nick Cave aj Paul McCartney

„Musíme urobiť ešte jednu nahrávku. Musí to byť tá najsilnejšia, najsmutnejšia, najdramatickejšia a najemotívnejšia nahrávka, akú sme kedy urobili, a potom to môžeme nechať tak.“ Takto vraj motivoval klávesista Roger O'Donnell speváka Roberta Smitha k vytvoreniu nového albumu kapely The Cure.
Hovorí sa o ňom už dlhšie a tento rok by hádam mohol konečne vyjsť. Na albumových novinkách pracujú aj ďalšie hudobné hviezdy, medzi ktorými sú Dua Lipa, Billie Eilish, Nick Cave and the Bad Seeds alebo Lenny Kravitz.
Neustále vám niečo uniká a ľudia sa bavia bez vás. Ako mať z toho radosť?

Vaši kamaráti sa zrejme bavia bez vás.
U mnohých by toto poznanie vyvolalo strach, že o niečo prichádzajú - v angličtine sa prezýva FOMO, čo je skratka frázy fear of missing out. Nové výskumy však naznačujú, že sa nemusíme báť, že o niečo prichádzame, práve naopak, môžeme si to užívať.
Ak chcete tento rok zlepšiť svoje duševné zdravie, skúste namiesto strachu objaviť radosť z toho, že vám niečo uniká (JOMO – joy of missing out).
„JOMO nám pripomína, že sa nielenže nemusíme báť, že nám niečo dôležité unikne, ale že sa z toho môžeme aj skutočne tešiť,“ hovorí Tali Gazitová , docentka informačných vied na Bar-Ilanovej univerzite v Izraeli.
Výskum JOMO je iba na začiatku a zameriava sa na účinky sociálnych médií. Radosť zo zmeškania však môžete objaviť aj v zvyšných častiach vášho života, a to tak, že si vyberiete, kedy sa od niečoho chcete vzdialiť. Takýto prístup môže pôsobiť regenerujúco, pretože vám pomáha, aby ste sa nezaoberali inými ľuďmi.
„JOMO je vlastne schopnosť byť tu a teraz,“ povedala Gazitová. „Vedieť si užívať to, čo robíte práve teraz, bez toho, aby ste sa pozerali doľava a doprava a žiarlili, alebo sa obávali, že vám niečo unikne.“
Kultúrne tipy

Ľudovít Feld bol pri tom, Marek Ormandík pozýva na druhý breh. Kam za kultúrou od 12. do 19. januára?
Víkendový recept

Víkend je ideálny na to, upiecť si niečo dobré. Vybrali sme desať receptov na krásne mramorové koláče.

Beata
Balogová
