Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Zuzana Beneková.
Nadácia Zastavme korupciu, Transparency a INEKO odovzdali Petrovi Pellegrinimu petíciu s 38-tisíc podpismi. Protestujú proti zrýchlenému prijímaniu zásadných zmien v trestnom práve. Pellegriniho žiadajú, aby zastavil valcovanie legislatívneho procesu. Doniesli mu do parlamentu preto aj hračkársky parný valec.
"Aby sa trestná politika štátu takto zásadne menila len tým, že o tom diskutujú poslanci v parlamente, nemá obdobu v žiadnom demokratickom západnom štáte," hovorí riaditeľka nadácie Zastavme korupciuZUZANA PETKOVÁ.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo sa momentálne v spoločnosti deje.
- Ako sa pozerá na finančné tresty.
- Ako sa zmenia tresty a procesy pri vyšetrovaní korupcie.
- Čo sa dá v tejto situácii robiť.
Keby ste mali jednoducho vysvetliť, čo sa za novej vlády deje, čo by ste povedali? Časť spoločnosti sa nevie úplne zorientovať.
Absolútna deštrukcia právneho štátu. Po prijatí všetkých zmien vyhlasujeme akúsi beztrestnosť pre páchateľov veľkých korupčných a daňových trestných činov. Javí sa, že to nemá vplyv na bežného občana.
Keď sme tú výzvu spúšťali, stanovili sme si cieľ, že sa pod ňu podpíše päťtisíc občanov, pretože sme si mysleli, že je to téma, ktorá je príliš zložitá na to, aby sa o ňu občania vôbec zaujímali.
Lebo bežný človek vlastne nepácha nijakú zásadnú daňovú trestnú činnosť.
V bežnom živote sa ťa nedotkne, či bude trest za korupciu päť, alebo 12 rokov, pretože ak si čestný človek, úplatky nedávaš. Sami sme boli prekvapení, koľko podpisov sa vyzbieralo.
My sme to v jednej chvíli zastavili, lebo sme chceli výzvu doručiť Európskemu parlamentu predtým, ako začal rokovať o situácii na Slovensku. Keď tu vzrastie korupcia, bude to mať veľký vplyv aj na prosperitu krajiny, aj na to, aké tu budeme mať dôchodky a platy.
Rebríčkom najskorumpovanejších krajín kraľuje Somálsko, jeden z najchudobnejších štátov sveta. Korupcia má vplyv na to, či sem prídu investori, domáci aj zahraniční, a ako sa budeme mať v budúcnosti.
Deje sa to, že korupcia bude na veľkých miestach a nebude sa dať vyšetriť. A ak ju aj nejaký čestný policajt vyšetrí, tak páchateľ dostane veľmi mierny, minimálny trest. Nebude to odrádzať páchateľov od toho, aby korumpovali.
Za predošlých vlád Smeru sme videli, že ovládli políciu, ktorá to potom nevyšetrovala. Teraz idú o krok ďalej práve preto, že viacerí predstavitelia strany Smer už sú obžalovaní a majú prípady na súde?