Po takmer tridsiatich rokoch možno očakávať otvorenie súdneho procesu v kauze únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča z augusta 1995. Ide o jeden z najväčších neuzavretých kriminálnych prípadov v histórii Slovenskej republiky.
Po víťazstve Donalda Trumpa na volebnom zhromaždení v Iowe zostáva najpravdepodobnejším scenárom, že v prezidentských voľbách v Spojených štátov si budú voliči vyberať medzi ním a Joeom Bidenom. Trump aj Biden momentálne lámu rebríčky nepopularity.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kauza únosu prezidentovho syna sa pohla. Pomohla zmena súdnej mapy
- Volebný model: Duel Pellegrini - Korčok môže byť omnoho tesnejší, ako sa zdalo
- Hovorili aj o občianskej vojne. Prvý súboj "temných volieb" priniesol Trumpovi historické víťazstvo
- Ikea v Košiciach? Reťazec hovorí jedno, čísla niečo iné
- Zázrak, tešil sa český pretekár. Rely Dakar vedie so Škodou, na ktorej jazdili naši dedovia
- Ak si chcú dať pacienti rozrezať nohu a mesiac doma ležať, musia si nájsť niekoho iného
Kauza únosu prezidentovho syna sa pohla. Pomohla zmena súdnej mapy

Takmer tridsať rokov od skutku a sedem rokov po zrušení amnestií zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara. V roku 2024 možno očakávať otvorenie súdneho procesu v kauze únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča z augusta 1995.
Na akcii sa podľa výsledkov vyšetrovania podieľala Slovenská informačná služba pod vedením Ivana Lexu. Ide o jeden z najväčších neuzavretých kriminálnych prípadov v histórii Slovenskej republiky.
Aj keď polícia po skončení Mečiarovej éry v roku 1998 prípad objasnila, súdy sa ním odmietli zaoberať. Odvolali sa na sporné Mečiarove amnestie. Pomohla až reforma súdnej mapy, ktorú zaviedla vláda Eduarda Hegera.
Téma prezidentských amnestií a individuálnych milostí je aktuálna aj pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Rozdiel oproti stavu v roku 1998 je ten, že dnes už môže prezident rozhodnúť o amnestii až po právoplatnom uzavretí prípadu súdmi.
Volebný model: Duel Pellegrini - Korčok môže byť omnoho tesnejší, ako sa zdalo

Volebný súboj o prezidentský post by mohol byť omnoho dramatickejší, ako sa doteraz javilo. Ak by sa o budúcom prezidentovi rozhodovalo z dvojice kandidátov Peter Pellegrini a Ivan Korčok, predseda Hlasu a parlamentu doteraz vychádzal ako jasný favorit.
Mal presvedčivý náskok až dvadsať percent podľa prieskumu agentúry AKO z prvej polovice novembra či volebného modelu agentúry Ispos z decembra. V aktuálnom modeli agentúry NMS Market Research pre denník SME by však v prvom kole voľby Ivan Korčok Pellegriniho predstihol o 0,6 percenta.
Ide o zanedbateľný rozdiel na úrovni štatistickej odchýlky, ktorý naznačuje, že obaja kandidáti môžu mať v prvom kole porovnateľné šance. V druhom kole prezidentských volieb by mal len o tri percentá navrch Pellegrini. Stále ide o malý rozdiel na úrovni štatistickej odchýlky.
V krátkosti z domova:
- Dankova nehoda: Po autonehode dal predseda SNS Andrej Danko návod, ako sa môžu podnapití vodiči vyhnúť ročnému väzeniu. Hrozí im podľa Trestného zákona, ak sa po nehode odmietnu podrobiť testu na alkohol či iné návykové látky.
- Liek na rakovinu: Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu schválila preplácanie lieku keytruda na liečbu rakoviny prsníka z verejného zdravotného poistenia. Vyhovela tak odporúčaniu kategorizačnej komisie.
- Kompetenčný zákon: Poslanci prelomili veto prezidentky Čaputovej a opätovne schválili novelu tzv. kompetenčného zákona. Právna norma umožňuje zriadiť nové ministerstvo cestovného ruchu a športu. Výhrady prezidentky parlament neakceptoval.
- Reorganizácia NAKA: Účelom reorganizácie Národnej kriminálnej agentúry má byť aj krátkodobé riešenie podstavu v polícii. Na zasadnutí brannobezpečnostného výboru parlamentu to povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Hovorili aj o občianskej vojne. Prvý súboj "temných volieb" priniesol Trumpovi historické víťazstvo

Niekoľkonásobne obvinený exprezident Donald Trump bol od začiatku hlavným favoritom prvého súboja o nomináciu Republikánskej strany na post amerického prezidenta. Keď Iowčania zrátali hlasy, ukázalo sa, že získal 51 percent hlasov.
Aj po iowskom súboji tak zostáva najviac pravdepodobnou možnosťou tá, že si voliči zopakujú volebný súboj z roku 2020. Trump aj súčasný prezident Joe Biden pritom lámu rebríčky nepopularity. Podľa posledných prieskumov má negatívny názor na Bidena 55 percent Američanov, Trumpa 52 percent.
V prípade Trumpa ide v Iowe o historické víťazstvo, keďže doteraz ešte žiaden prezidentský kandidát nezískal na iowských volebných zhromaždeniach polovicu hlasov.
Rozdiel medzi Trumpom a druhým Ronom DeSantisom, guvernérom Floridy, bol okolo 30 percentuálnych bodov. Doterajší najväčší rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom bol 13 percentuálnych bodov v roku 1988.
Trumpovo víťazstvo dlhodobo ukazovali predvolebné prieskumy, preto sa pozornosť sústredila najmä na súboj o druhé miesto. Tam sa rozhodovalo o tom, kto by sa mohol stať hlavným kandidátom protitrumpovskej opozície u republikánov.
Kto oslobodí svet: Vyznie to demokraticky nekorektne a cynicky, ale štart primárok v Iowe ukazuje, že svet a USA neoslobodia od Trumpa americkí voliči, ale - ak vôbec niekto, tak - sudcovia a prokurátori, píše Peter Schutz.
V krátkosti zo sveta:
- Fico v Maďarsku: Sme odsúdení na spoluprácu a verím, že aj na úspech, povedal Robert Fico v Budapešti, stojac vedľa prikyvujúceho Viktora Orbána. Na oboch premiérov sa v európskych kruhoch s obavami pozerajú ako na potenciálny tandem, ktorý môže skomplikovať pomoc Ukrajine zo strany Únie.
- Povinná evakuácia: Úrady Charkovskej oblasti nariadili povinnú evakuáciu viac ako dvoch desiatok dedín v blízkosti frontovej línie. Ako dôvod uviedli stupňujúce sa útoky ruskej armády v tejto oblasti.
- Kríza v Červenom mori: Po minulotýždňovom zásahu približne šesťdesiatich cieľov v Jemene patriacim húsíjským militantom hlásia americkí predstavitelia úspech. Veľká časť svetovej lodnej dopravy však stále obchádza tranzitné body cez Červené more, ktoré je v dosahu útokov húsíov.
Zo zahraničných webov:
- Hakai Magazine: Môžu sa zvieratá vyvíjať dostatočne rýchlo, aby držali krok so zmenou klímy?
- Project Syndicate: Čo je potrebné na vybudovanie demokratických inštitúcií
- The Guardian: Tyrania algoritmu: prečo každá kaviareň vyzerá rovnako
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Ikea v Košiciach? Reťazec hovorí jedno, čísla niečo iné

Píše sa december 2000 a obyvatelia východu Slovenska sa dozvedajú zaujímavú a zároveň oficiálnu informáciu. Švédsky nábytkársky reťazec Ikea robí konkrétne kroky, aby v dohľadnom čase otvoril druhý obchodný dom na Slovensku. Celkom logicky si preň vybral Košice.
Odvtedy ubehlo 23 rokov a Ikea sa stále spolieha len na jediný, bratislavský obchodný dom. Ten pritom každoročne láme rekordy a patrí nielen medzi slovenské, ale aj stredoeurópske unikáty.
Ikea síce pomyselnú vlajočku v Košiciach napokon zapichla, ale ani zďaleka tam neponúka taký nákupný zážitok ako v hlavnom meste. Všetky jej pokusy a sľuby o plnohodnotnú expanziu na východ republiky vyšli zatiaľ naprázdno. Trh sa však zmenil, čo vedenie reťazca nemôže ignorovať.
V krátkosti z ekonomiky:
- Realitný trh: Rozhýbe sa realitný trh v roku 2024? Alebo budú developeri pod čoraz väčším tlakom, ktorý ich bude nútiť ponúkať nové benefity či zlacňovať ponúkané byty v novostavbách? Najväčšie developerské skupiny veria, že nasledujúce mesiace môžu priniesť zlom.
- Dávky od štátu: Kedy ísť na materskú, aby rodič z možných príspevkov vyťažil čo najviac? Ako sa zariadiť, keď je v rodine viac detí? Ktoré dávky je možné čerpať súčasne a ktoré nie? Na rôzne modelové situácie odpovedá Sociálna poisťovňa a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Investovanie cez brokera: Investovať na vlastnú päsť sa dá rôznymi spôsobmi. Cez podielové fondy v bankách, cez investičné spoločnosti ako Finax, Fondee a Portu alebo cez internetovú brokerskú platformu, prečítajte si o ich poplatkovej štruktúre.
Zázrak, tešil sa český pretekár. Rely Dakar vedie so Škodou, na ktorej jazdili naši dedovia

Pred šiestimi rokmi bol jeho život na vlásku. Po páde v teréne mal Ondřej Klymčiw zlomené štyri stavce, poškodené cievy, ktoré zásobujú mozog, a mal mnoho ďalších vnútorných zranení.
Prognóza lekárov nebola priaznivá. Klymčiw bol dlho v kóme a dávali mu len mizivé šance, že vôbec prežije. Aj po tom, čo sa prebral z umelého spánku, bol na polovicu tela ochrnutý.
Pád sa udial počas Rely Dakar. Klymčiw vedel, že ako pretekár na motocykli sa už na súťaž nevráti. Nehoda ho zmenila, uvedomil si, že veľa nechýbalo a jeho rodina by ostala bez otca. Lenže Dakar je prudko návykový.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ak si chcú dať pacienti rozrezať nohu a mesiac doma ležať, musia si nájsť niekoho iného

"Hovorí sa, že kŕčové žily má až 80 percent ľudí. Je to veľmi vysoké číslo, no dochádza tu k skresleniu. Do tohto čísla sú totiž započítané aj žilky a malé metličky, ktoré sú najjednoduchšou formou kŕčových žíl," vysvetľuje pre SME cievny chirurg Peter Baláž z Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady v Prahe.
"V pravom zmysle slova má kŕčové žily len asi 40 percent populácie. Avšak aj to je stále vysoké číslo. Dôvodom je najmä to, že ľudia sa menej hýbu, menej namáhajú svaly, sú obéznejší - telo pracuje pod väčším tlakom, vytláča väčšiu hmotnosť smerom hore," dodáva.
Kŕčové žily môžu viesť k ďalším zdravotným problémom, preto expert odporúča pacientom operáciu. Ale nie invazívnu, pri ktorej musia ísť do celkovej anestézie a potom sa musia doma mesiac spamätávať.
"Som zásadne proti strippingovým operáciám. Ako lekár by som mal pacientovi poskytnúť najlepšiu možnú liečbu," tvrdí Baláž, ktorého hnevá, že moderné miniinvazívne zákroky zdravotné poisťovne neuhrádzajú.
V krátkosti o zdraví:
- Ozempic uberá kilá: Boj s nadváhou pomocou liekov nie je žiadnou novinkou a má už za sebou viaceré smutné príbehy. Mnohí odborníci veria, že šnúru pretrhnú nové lieky na chudnutie, ktoré napodobňujú črevný hormón. Do tejto kategórie patria napríklad lieky Wegovy a Ozempic, ktoré sa stali len nedávno nesmierne populárnymi.
- Dietetická kuchyňa: V Dunajskej Strede a v jej okolí nebola taká prevádzka, ktorá by mohla zaručiť, že jej jedlo je diétne a nevyvolá alergickú reakciu. Dosiaľ. Nedávno však vznikla špeciálna kuchyňa, ktorá chcela túto potrebu vyplniť a teraz vyvára pre deti s celiakiou či s cukrovkou.
- Strata sluchu: Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že poruchu sluchu má viac ako 430 miliónov ľudí, teda viac ako päť percent svetovej populácie. A ak vám predpíšu načúvací prístroj, neváhajte ho nosiť, môže vám pomôcť znížiť riziko úmrtia.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dobré ráno: Konšpiračné médiá sa utiekajú k vládnej propagande
- Vizita: Syndróm polycystických vaječníkov je ochorením na celý život
- Všesvet: Výstavbu bytov odmietli a zmenili letisko na obrovský park. Ako sa rozvíja alternatívny Berlín
- Vedátor: Človek dokáže zmeniť planétu
Recept dňa

Klasiky aj novinky, na panvici aj v rúre. Vybrali sme pre vás desať receptov na skvelé zeleninové placky.
Dnes očakávame
- Prezidentka Čaputová pozvala na rokovanie zástupcov justície, právnych expertov a právnické autority v súvislosti s predloženými zmenami v oblasti trestného práva
- Začiatok dvojdňového zasadania Vojenského výboru NATO
- Samsung predstaví nové smartfóny línie S24
Dnes v histórii

V roku 1970 bolo sprevádzkované letisko Poprad-Tatry pre medzinárodnú dopravu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
