SME

Europoslanci odsúdili snahu Ficovej vlády zmeniť trestný zákon

Za uznesenie hlasovalo 496 zo 630 prítomných poslancov.

Premiér Robert FicoPremiér Robert Fico (Zdroj: SITA)

ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu v stredajšom hlasovaní v Štrasburgu prijali uznesenie, ktoré kritizuje návrh novely trestného zákona predložený vládou slovenského premiéra Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za uznesenie hlasovalo 496 zo 630 prítomných poslancov, 70 bolo proti a 64 sa zdržalo hlasovania.

Oslabenie boja proti korupcii

Text uznesenia, ktorý vznikol po rozprave v pléne z 13. decembra, vyjadruje obavy európskych zákonodarcov o schopnosť novej slovenskej vlády bojovať proti korupcii a chrániť finančné záujmy EÚ, ak bude schválená navrhnutá novela Trestného zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V decembrovej rozprave vystúpilo okolo 30 zákonodarcov, medzi nimi aj 13 z celkového počtu 14 slovenských europoslancov.

Nové pravidlá rušia Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá sa zaoberá najzávažnejšími trestnými činmi a korupciou, a zároveň zmierňujú tresty za niektoré majetkové trestné činy.

Súvisiaci článok Beňová obvinila opozíciu z účelového manipulovania Európskeho parlamentu Čítajte 

Upozornenie v tejto veci dostala začiatkom decembra slovenská vláda aj zo strany Európskej komisie, ktorá požiadala Slovensko, aby nepokračovalo v novelizácii Trestného zákona a zrušení ÚŠP, pretože tieto návrhy treba dôkladne zvážiť.

Eurokomisia naznačila, že je pripravená na ďalšie politické a technické diskusie so slovenskou vládou s cieľom podrobnejšie preskúmať tieto otázky, pričom zamýšľané zmeny a doplnenia zákona odporúča konzultovať aj s Benátskou komisiou Rady Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Kritické stanovisko Európskej prokuratúry

V podobne kritickom duchu sa v decembri vyjadrila aj Európska prokuratúra (EPPO), ktorá po analýze navrhovaných zmien týkajúcich sa Trestného poriadku, Trestného zákona, zákona o prokuratúre a zákona o ochrane oznamovateľov dospela k záveru, že tieto kroky predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu.

V konkrétnej rovine by to podľa EPPO minimalizovalo odhalenie možných podvodov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ a narušilo funkčný mechanizmus podávania správ medzi Európskou prokuratúrou a špeciálnou prokuratúrou.

Obavy o médiá aj tretí sektor

Európsky parlament ďalej apeluje na slovensku vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského Trestného poriadku, ktorý v súčasnosti umožňuje generálnemu prokurátorovi zastaviť trestné stíhanie, a aby zamedzila jeho zneužívaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako nevhodné a neúctivé odsúdili europoslanci poznámky premiéra Fica na adresu študenta práva, ktorý bol súčasťou iniciatívy na podporu akademickej diskusie o stave právneho štátu na Slovensku. Uznesenie vyzýva všetkých politických predstaviteľov, aby s verejnosťou komunikovali konštruktívne a úctivo.

Europarlament je znepokojený aj plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia.

Poslanci vyjadrili aj znepokojenie z plánovanej reštrukturalizácie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a vyjadrujú poľutovanie nad rozhodnutím premiéra a ďalších vládnych predstaviteľov prerušiť komunikáciu s kľúčovými médiami.

Vyzvali vládnych predstaviteľov, aby sa zdržali verbálnych útokov na jednotlivcov a zástupcov médií, ktoré podľa europoslancov v minulosti prispeli k vytvoreniu priaznivého prostredia pre násilné zločiny, ako bola vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

Fico odpovie

"Rukopis uznesenia Európskeho parlamentu je rukopisom slovenských opozičných europoslancov, ktorí narozprávali svojim kolegom nezmysly, nepravdy a tie sa nakoniec prejavili aj v obsahu dokumentu," uviedol premiér Robert Fico.

"Vo vládnej koalícii si musíme definitívne uvedomiť, že proti nám stoja politickí protivníci, opoziční poslanci, tak doma, ako aj v zahraničí, ktorí sú pripravení urobiť akékoľvek špinavosti v tomto politickom boji. Na to musí byť pomerne rázna, tvrdá, ale demokratická odpoveď," skonštatoval predseda vlády.

Myslí si, že je čas, aby sa vláda "špinavým útokom" proti Slovenskej republike postavila.

Fico sa pýta napríklad, prečo by sa mal europarlament zaoberať tým, že Úrad vlády SR nekomunikuje s niektorými slovenskými médiami alebo nejakým študentom právnickej fakulty.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí opoziční europoslanci podľa neho huckajú orgány Európskej únie proti Slovensku a nahovárajú ich na prijatie rôznych trestov, napríklad pozastavenie využívania eurofondov.

Pellegrinimu chýbajú argumenty

Prijatie rezolúcie predtým, ako je niečo vôbec schválené, považuje predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. "Je to obyčajná politika europarlamentu," vyhlásil.

"Kritiku alebo nejaké rozhodnutia budem akceptovať vtedy, keď bude niekto kritizovať konkrétne znenie a nie zatiaľ hypotézu," dodal.

Podotkol, že zatiaľ ide stále o návrh zákona, ktorý sa bude meniť. "Zmeny, ktoré bude zákon mať a na ktorých budem aj osobne trvať, vychádzajú z diskusie aj názorov a posunov. Diskusia bude trvať ešte extrémne dlho," skonštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

O aké zmeny pôjde, špecifikovať nechcel. Naznačil, že ešte chce diskutovať napríklad o premlčacích lehotách, výškach škôd či sadzbách.

Pellegriniho mrzí, že sa v zahraničí aj doma vytvára obraz, ktorý má zo Slovenska robiť krajinu vymykajúcu sa z bežných štandardov.

"Mrzí ma, že k takej aktivite prispeli aj europoslanci, ktorí majú zastupovať záujmy Slovenskej republiky a motivovali svojimi vystúpeniami k takýmto diskusiám a prijatiu nejakých rezolúcií," skonštatoval.

Dodal, že na svojej budúcotýždňovej ceste v Bruseli sa chce stretnúť s predsedníčkami europarlamentu a eurokomisie. "Zdá sa mi, že dnes ich pohľad na vec bol tendenčný a nebol založený na úplnej realite," povedal.

Zároveň zdôraznil, že europarlament nie je nadradený slovenskému parlamentu a že krajinu neriadi zahraničie, ale vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Lexmann rezolúciu nepodporila

Europoslankyňa Miriam Lexmann z KDH uznesenie nepodporila. Uviedla, že tento týždeň sú na programe plenárneho zasadnutia vnútropolitické otázky štyroch členských krajín.

Európsky parlament podľa jej slov často zasahuje do ich výlučných právomocí. „Žiaľ, tento aktivizmus a ideologizácia vážne naštrbili jeho dôveryhodnosť aj v očiach občanov,“ vyhlásila europoslankyňa.

Ako ďalej Lexmann uviedla, Kresťanskí demokrati boli od samého začiatku proti tomu, aby sa slovenská vnútropolitická otázka prenášala na pôdu parlamentu.

Ako však zdôraznila, je jednoznačne proti tomu, aby bol Úrad špeciálnej prokuratúry zrušený, a je aj proti navrhovanej novele Trestného zákona.

„Robím všetko pre to, aby sa nám podarilo zastaviť toto ohrozenie spravodlivosti a boja proti korupcii na domácej pôde. Spolu s tisícmi občanov stojíme na našich námestiach a rovnako bránime právny štát na Slovensku aj v Národnej rade SR,“ uviedla Lexmann.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda klame o eurofondoch

Lexmann súčasne odmietla klamstvá a obvinenia zo strany predsedu vlády Roberta Fica, podpredsedu vlády Tomáša Tarabu, ako aj ďalších koaličných predstaviteľov o tom, že v Bruseli otvorila otázku odňatia eurofondov pre Slovensko.

„Práve naopak, celé roky sa ako jedna z mála poslancov v Európskom parlamente zasadzujem za striktné dodržiavanie zakladajúcich zmlúv a ochranu výlučných kompetencií členských štátov a neustále zdôrazňujem, že odoberanie eurofondov sa nemôže používať ako nástroj trestania členských štátov. Tak to bolo v prípade Poľska a Maďarska, o to viac platí, keď ide o Slovensko,“ uzavrela Lexmann.

Dôvod na stiahnutie novely, odkázal Šimečka

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka si myslí, že vládna koalícia by mala okamžite stiahnuť novelu Trestného zákona, aby Slovensko neprišlo o peniaze z európskych fondov a z Plánu obnovy.

"Toto uznesenie je jedno z posledných upozornení, že ak Slovensko nezatiahne ručnú brzdu a neustúpi od promafiánskeho balíčku, tak Európska komisia začne konať. Je už najvyšší čas sa spamätať a nepripraviť kvôli ochrane zopár Ficových nominantov o peniaze celé Slovensko," uviedol Šimečka.

"Fico hazarduje s eurofondmi, hoci dobre vie, že miliardy pochádzajúce najmä zo západných členských štátov k nám môžu prestať tiecť hneď potom, ako zruší právne garancie ich ochrany pred rozkrádaním. A vinu za to ponesie len on sám spolu s Pellegrinim a Dankom," vysvetlil šéf progresívcov.

Šimečka zareagoval aj vyjadrenie Roberta Fica, v ktorom predseda vlády avizuje "ráznu a tvrdú reakciu" zo strany vládnej koalície.

SkryťVypnúť reklamu

"Namiesto vyhrážania sa opozícii by mal v sebe nájsť Robert Fico posledné zvyšky zodpovednosti voči krajine, ktorú vedie a nebrať svojou túžbou po beztrestnosti a pomste Slovákom a Slovenkám prístup k európskym peniazom," uzavrel Šimečka.

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

Michal Šipoš

Odmietol, že by za transakčnú daň bola zodpovedná predchádzajúca vláda.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 226
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 645
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 198
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 574
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 847
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dalibor Dvorský v zápase Slovensko - Kazachstan na MS v hokeji do 20 rokov 2025.

Jeho účasť na šampionáte by mohol zmariť tím St. Louis Blues.


Samuel Honzek pred debutom v NHL.

Do prípravy sa zapojí Samuel Honzek z Calgary.


Alexander Ovečkin takmer pristál na striedačke Montrealu.

Montreal vo štvrtom zápase série prehral s Washingtonom 2:5.


Slovenskí hokejisti do 18 rokov.

Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok, 28. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu