BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry začalo na sociálnej sieti kontroverznú anketu, či má podporovať kultúrne dedičstvo alebo akcie LGBT+ komunity, na ktorých chce podľa svojho skoršieho oznámenia šetriť.
Postup ministerstva vyvolal kritiku zo strany opozície i mimovládneho sektora.
Diskusia na facebooku
Ministerstvo vyzvalo záujemcov, aby sa zapojili do debaty o tom, či má úrad z obmedzených zdrojov podporovať obnovu kultúrnych pamiatok, zachovanie kultúrneho dedičstva a umeleckú obec, alebo či má podporiť "LGBTI+ akcie, kde sa neplnoleté deti majú učiť, ako sa predvádzať na sexuálnej šou, dúhové sprievody, kde sa polonahí ľudia predvádzajú na námestiach ".

Už pred samotnou anketou ministerka kultúry Martina Šimkovičová povedala, že ministerstvo bude šetriť napríklad na podpore akcií ľudí inej ako heterosexuálnej orientácie či školení mládeže a aktivistov v témach LGBT+.
Tieto akcie ironicky označila za "umenie" s poznámkou, že snáď prežije aj bez štátnych dotácií.
V tejto súvislosti ministerka kritizovala aktivity ohľadom tém LGBT+ z programu mimovládnej organizácie Saplinq, ktoré sa voči výpadom Šimkovičovej v reakcii ohradilo.
Opozícia postup ministerstva kritizuje
Na status rezortu zareagovalo opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Jeho predseda Michal Šimečka skonštatoval, že ministerstvo namiesto podpory kultúry podlieha tlaku a vkusu ministerky Šimkovičovej.
"Od ministerstva kultúry by som očakával, že bude podporovať kultúru - vrátane kultúry verejnej diskusie. Diskusia o rozdeľovaní financií z dotačných mechanizmov v rámci rezortu sa má viesť na príslušných odborných fórach, nie homofóbnymi zaujatými pseudo-anketami na sociálnych sieťach," vraví Šimečka.
Šéf progresívcov považuje predmetný status za ďalšiu pozvánku na štvrtkové protesty organizované opozičnými stranami.
Podpredsedníčka výboru pre kultúru a média z Progresívneho Slovenska Zora Jaurová uviedla, že vecnú a konštruktívnu diskusiu si zaslúži aj post ministerky kultúry.
"Ten, kto chce riadiť tento rezort, musí mať schopnosť rozumieť kultúre v jej najširších súvislostiach, poznať jej rôzne podoby a aktérov, a do hĺbky vnímať jej rozmanitosť a mnohorakosť a ich prínos pre celú spoločnosť. Základným prvkom liberálnej demokracie je ochrana práv menšín a ich vyvažovanie voči väčšine," uviedla.
Zvláštne rozhodnutia
Ministerstvo kultúry pod vedením Šimkovičovej už skôr vzbudilo pozornosť v súvislosti s inými krokmi. Napríklad rozhodlo, že peniaze pôvodne vyčlenené na boj proti dezinformáciám presunie na opravu strechy Slovenskej filharmónie.
Úrad tiež odmietol rozpočet bratislavskej galérie Kunsthalle, v reakcii na to tento týždeň rezignoval jej riaditeľ Len Kratochvil.
Podľa informácií médií chce ministerstvo začleniť Kunsthalle pod Slovenskú národnú galériu. Krok zdôvodnilo tým, že Kunsthalle podľa neho nevyužila svoju historickú šancu ohľadom programu, očakávania verejnosti a hospodárenia.