BRATISLAVA. Začalo sa to tým, že dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda odporučil ministerstvu spravodlivosti zrušenie špeciálnej prokuratúry.
Nie však na základe analýzy alebo štúdie, ktorá by sa odvolávala na konkrétne zistenia a dokonca ani nie písomne. Odporúčanie dával ministrovi Borisovi Suskovi ústne a neskôr vysvetľoval, že šlo o jeho vlastný „odborný a vedecký názor“.
Keď Burda napokon pre denník SME začiatkom decembra opísal, čo ministrovi tlmočil, jeho výroky pobúrili mnohých prokurátorov či politikov.
Hovoril totiž o tom, že existencia špeciálnej prokuratúry je „kriminogénnym faktorom pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa“ a že prokurátori úradu možno manipulujú „aj politicky exponované prípady“ a môžu pôsobiť ako zločinecká skupina.
Tridsať prokurátorov špeciálnej prokuratúry následne spísalo vyhlásenie, ktorým sa voči týmto výrokom ohradilo a dekana vyzvalo, aby sa držal faktov. Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) dokonca označila Burdu za „hanbu akademickej obce“.
V stredu sa napokon celá diskusia okolo dekana dostala až pred akademický senát Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Ten mal reagovať na výzvu asi 250 študentov práva tejto univerzity, ktorí Burdu pozývali na odbornú debatu so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.