BRATISLAVA. Peter Kotlár sa stal splnomocnencom vlády pre pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19. Kabinet vo štvrtok schválil jeho menovanie.
"Úlohou novovymenovaného splnomocnenca bude plniť koordinačné úlohy zamerané na posúdenie a analyzovanie zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou COVID-19 v rokoch 2020 - 2022," vysvetlil predseda vlády Robert Fico (Smer), ktorý návrh na rokovanie predložil.

V predkladacej správe menovanie splnomocnenca zdôvodnil procesom manažovania pandémie, ktoré podľa Fica charakterizovalo zlyhávanie ochrany základných práv a slobôd.
Kotlárovou úlohou bude preto tiež zaistiť, aby sa "podobné zlyhania štátu" už neopakovali. Splnomocnenec bude podľa štatútu poradný orgán vlády a svoju činnosť má s vládou koordinovať.
Ako zdravotník sa nedal zaočkovať
Kotlár na dezinformačných weboch už viackrát vysvetľoval, že jeho zámerom je najmä vyšetriť, či pri manažovaní covidových opatrení „nešlo o zločin proti ľudskosti a nebola tým ohrozená bezpečnosť zdravia našich občanov (už dnes vieme, že bola!)“.
Zároveň chcel vyšetrovať aj médiá, osobnosti či politikov, „ktoré boli použité v propagande za účelom dosiahnutia výsledku, ktorý už dnes možno pokladať za trestný čin“.

Práve téma pandémie a očkovania je tou hlavnou, ktorá do parlamentu vyniesla dosiaľ málo známeho telovýchovného lekára a ortopéda Kotlára. Bývalý konateľ internetovej TV Slovan, ktorá šíri hoaxy, bol na kandidátke SNS pôvodne až na 130. mieste, do parlamentu sa prekrúžkoval. Zrejme aj vďaka postojom, ktoré vo vysielaní prezentoval.
„Nikdy som sa nedal ani ako zdravotník zaočkovať v rámci povinných očkovaní pre zdravotníka. Ani moje deti nie sú očkované,“ hovoril v jednom z vysielaní Kotlár.
Úlohy splnomocnenca
Prešetrenie manažmentu covidovej doby nie je podľa Kotlára politickou objednávkou, ale objednávkou spoločnosti. "Cieľom nie je hľadať vinníkov, ale pripraviť sa na možnú ďalšiu pandémiu," vysvetlil. Pravidelne chce prinášať správy z prešetrovania.
Slovensko podľa Kotlára počas pandémie krvácalo "ľudsky aj ekonomicky". "Preto sme sa rozhodli, že zavedieme isté opatrenia, prešetríme toto obdobie, navrhneme správne postupy a poukážeme aj na štruktúry, ktoré by mali niesť plnú zodpovednosť za predchádzajúce vedenie," priblížil.
Úlohou splnomocnenca bude podľa jeho slov spoločne s odborným tímom vedcov, lekárov a právnikov prešetrovať postupy a využívanie zdrojov počas pandémie.
Každá oblasť prešetrovania bude mať podľa neho vlastný tím. O menách chce informovať až po výsledkoch vyšetrovania.
Opozičná kritika
Opozičné KDH označilo Kotlára za konšpirátora. Kresťanskí demokrati poukázali na to, že v súčasnosti by sa niektoré veci pri manažmente pandémie robili inak, no v nepripravenej krajine v roku 2020 sa podľa nich spravilo pre pacientov maximum.
Zároveň súhlasia, aby sa Slovensko ku pandémii vrátilo, no má vyvodiť závery, ktoré ho pripravia na krízové situácie podobného druhu v budúcnosti.
Od vlády očakávajú aj prípadných kompetentných splnomocnencov. "Slovensko nepotrebuje na vyšetrovanie pandémie pána Kotlára, ktorý ide skúmať prítomnosť nanočastíc či mikročipov vo vakcínach. Slovensko potrebuje rozbor pandémie a poučenie sa z nej, aby bolo čo najdôkladnejšie pripravené na nové krízy a nové výzvy pri ochrane obyvateľstva," dodal poslanec František Majerský.
Poslanec PS Oskar Dvořák to považuje za politickú trafiku pre SNS, ktorá poslúži len na to, aby Kotlár aj naďalej šíril dezinformácie.
"Kotlár chce prešetrovať zloženie vakcín a so svojou 'sadou mladého chemika' chce konkurovať etablovaným inštitúciám, ako sú Štátny ústav pre kontrolu liečiv alebo Európska lieková agentúra, ktoré už vakcíny preverili a povedali, že sú v poriadku. Taktiež chce preveriť manažment pandémie, ktorého vyšetrovanie už však v súčasnosti prebieha v gescii Generálnej prokuratúry SR," skonštatoval Dvořák.
Vlády Hegera aj Matoviča robili v čase pandémie podľa poslanca z hnutia Slovensko Mareka Krajčího najlepšie, ako vedeli.
"Myslím si, že sa v tej situácii robilo najlepšie, ako sa vedelo s dostupnosťou všetkých najnovších poznatkov o tomto ochorení. Mnohé procesy boli aj potom neskôr posudzované multicentrickými veľkými štúdiami, ktoré sa dokonca publikovali aj v prestížnych celosvetových časopisoch a následne boli aj implikované v mnohých krajinách sveta," skonštatoval.
Exminister si myslí, že výsledkom preverovania manažmentu pandémie v rokoch 2020 až 2022 by mala byť pripravenosť Slovenska čeliť podobným krízam. "Uvidíme, akými ľuďmi sa obklopí pri posudzovaní toho, čo sa tu dialo, a aké výsledky budú," poznamenal.
Zároveň vyjadril obavy, či v tomto prípade nepôjde len o inkvizičný proces, ktorý bude mať za úlohu potrestať predchádzajúcich vládnych predstaviteľov.

Beata
Balogová
