BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala koaličných poslancov, aby zásadné zmeny Trestného zákona, ktoré prepíšu fungovanie právneho štátu na Slovensku, neprijímali bez riadnej odbornej diskusie a expresne rýchlo.
"Nerobte to takto a s takými dosahmi," prihovárala sa poslancom Smeru, Hlasu a SNS.
"Som presvedčená, že keby ktokoľvek iný robil takéto významné zmeny v skrátenom legislatívnom konaní, bili by ste na poplach," dodala hlava štátu v pléne parlamentu.

O mimoriadne vystúpenie požiadala po tom, čo parlament v januári začal rokovať o rozsiahlych zmenách v Trestnom zákone, ktoré rušia špeciálnu prokuratúru a zásadne znižujú tresty za ekonomickú kriminalitu. Proti zmenám aj minulý týždeň protestovali na námestiach desiatky tisíc ľudí.
Prezidentka vraví, že nespochybňuje právo vládnej väčšiny aj zásadne meniť politiky štátu. "Vyhrať voľby však neznamená môcť robiť všetko," povedala Čaputová.
Hoci by sa zmeny v trestoch mohli dotknúť aj neuzavretých káuz oligarchu Jozefa Brhela, Norberta Bödöra či bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, hlava štátu priamo nevyslovila, že by zmeny koalícia presadzovala, aby pomohla svojim stíhaným bývalým nominantom a spriazneným ľuďom. Premiérovi Ficovi však pripomenula jeho vlastný výrok, že novela je mocenským rozhodnutím.
Príhovor Zuzany Čaputovej si priamo v sále parlamentu vypočul aj premiér Robert Fico a ďalší členovia vlády, ale aj väčšina poslancov všetkých poslaneckých klubov.
Výnimkou boli poslanci za SNS, ktorí neprišli, lebo prezidentka v októbri odmietla za ministra životného prostredia vymenovať popierača klimatickej krízy Rudolfa Huliaka.
Podpredseda parlamentu za Smer Ľuboš Blaha síce v sále bol, listoval si však v knihe Smrť generála Lučanského.
„To, že tu teraz stojíme, nie je vyjadrením rešpektu k pani prezidentke, ale k zmene zákona,“ reagoval neskôr premiér Fico na vystúpenie hlavy štátu aj s ministrami svojej vlády za chrbtom.
Denník SME v piatich bodoch vysvetľuje najdôležitejšie momenty vystúpenia prezidentky.
1. Expresné konanie môže spôsobiť celospoločenské škody
"Nesprávne alebo dôkladne nepripravené nastavenie by mohlo spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou."
Už tretí deň nemala podľa pôvodných plánov koalície Smeru, Hlasu a SNS existovať špeciálna prokuratúra. Pri predložení návrhu rátali s tým, že po rýchlom prerokovaní a schválení rozsiahlych zmien začnú platiť už od 15. januára.
A to bez toho, aby o nich riadne diskutovali odborníci a dotknuté inštitúcie, bez vypracovaných relevantných analýz či bez bez možnosti poslať ministerstvu spravodlivosti akékoľvek pripomienky.