BRATISLAVA. Do nelegálneho biznisu s vývozom liekov do zahraničia boli na Slovensku zapojené takmer tri desiatky lekární. Škoda bola vyše sedem miliónov eur. Nekalú činnosť lekární odhalili vlani na jar inšpektori Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a podali podnety na ministerstvo zdravotníctva.
Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) ku koncu minulého roka odvolala bez uvedenia dôvodu strojcu celého odhalenia, šéfa liekového ústavu Petra Potúčka.

Jej komunikačný odbor takmer trištvrte roka po akcii liekových inšpektorov vraví, že ministerstvo sa práve rozhoduje, akú pokutu udelí každej z identifikovaných lekární. Ich zoznam zatiaľ kontrolóri ani ministerstvo nezverejnili.
Ústav pre kontrolu liečiv o lekárňach zapojených do nelegálneho biznisu s liekmi informoval aj Generálnu prokuratúru. Do uzávierky však neodpovedala na otázku, v akej fáze je prípad z jej strany. Hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová prisľúbila odpovede v piatok.
Známe je však to, že nelegálny reexport vyšetruje aj NAKA a Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici.
V článku sa dočítate
- v akej fáze je šetrenie nelegálneho reexportu liekov zo strany ministerstva zdravotníctva
- čo vieme o lekárňach, ktoré boli zapojené do ilegálneho biznisu
- prečo ŠÚKL nechcel zverejniť zoznam lekární zapojených do kauzy
Dumanie nad pokutou
„Ministerstvo zdravotníctva začalo správne konania proti dvadsiatim deviatim lekárňam,“ napísal jeho komunikačný odbor. Každá z lekární už podľa neho dostala oznámenie o začatí správneho konania.
„V súčasnosti ministerstvo pripravuje rozhodnutia o uložení pokuty,“ dodal komunikačný odbor. Nešpecifikoval však, dokedy sa ministerka bude rozhodovať, akú pokutu udelí lekárňam zapojeným do nelegálneho biznisu.
Nelegálny reexport liekov
- Do nelegálneho reexportu liekov bolo zapojených najmenej 29 lekární,
- Škoda, ktorá pri ňom vznikla, sa odhaduje najmenej na sedem miliónov eur.
- Každej z 29 lekární navrhol Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pokutu 50-tisíc eur.
- ŠÚKL dal v tejto súvislosti podnety na ministerstvo zdravotníctva a Generálnu prokuratúru.
- Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) sa práve rozhoduje, akú pokutu dostanú lekárne.
- Nelegálny reexport vyšetruje okrem ŠÚKL aj NAKA a Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici.
„Navrhovali sme každej z dvadsiatich deviatich lekární pokutu 50-tisíc eur,“ povedal v tejto súvislosti tento týždeň v rozhovore pre SME bývalý šéf ŠÚKL Potúček. Naznačil, že túto pokutu môže ministerstvo zvýšiť alebo aj znížiť.
Hoci kontrolóri identifikovali dvadsaťdeväť lekární, ktoré sa do nelegálneho biznisu s liekmi zapojili, „zistení bolo viac, ale hovoríme o tom, čo im bolo jednoznačne preukázané počas dvoch mesiacov,“ povedal Potúček v rozhovore.
O tom, o ktoré lekárne ide, nie je nateraz známe nič viac. Bývalý šéf ŠÚKL len podotkol, že „z vonkajšieho pohľadu nemajú tieto lekárne nič spoločné“. Znamená to, že sú to samostatné lekárne a nie sú súčasťou lekárenských sietí, ako napríklad Dr. Max alebo Apotheke, či Benu.
Vyhrážanie sa inšpektorom
Keď denník SME robil s Potúčkom rozhovor ešte vlani v júli, povedal, že zoznam lekární nechce ŠÚKL zverejniť aj preto, že sa bojí o bezpečnosť svojich inšpektorov.
„Nezverejňovaním mien týchto lekární chránime aj bezpečnosť našich zamestnancov. Prosím preto verejnosť o trpezlivosť. Bližšie informácie určite zverejníme v čase, keď to budeme považovať za bezpečné,“ povedal vtedy.
Inšpektori od lekární zapojených do nelegálneho vývozu liekov zo Slovenska zažívali najrôznejšie vyhrážky.

„Vyhrážajú sa najmä slovne, cez anonymné telefonáty alebo e-maily,“ povedala vlani hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiášová o tom, ako priekupníci liekov útočia na inšpektorov. „V minulosti sme mali aj prípady fyzického zabránenia vstupu inšpektorom do lekárne,“ dodáva.
Šéfa Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa takéto praktiky nelegálnych obchodníkov neprekvapujú.
„Pri reexportoch sa bavíme o miliónových biznisoch. Ak niekto bude cítiť, že mu iný ten biznis ohrozuje, aj tak je vysoko pravdepodobné, že sa nebude strániť akýchkoľvek postupov,“ povedal vlani.
Vysoké riziko pri výkone inšpekcie si uvedomuje aj ŠÚKL. „V prípade predvídaného nebezpečenstva pre inšpektorov sa vykonávajú inšpekcie v súčinnosti s policajnými zložkami,“ uviedla Matiášová.

Beata
Balogová
