BRATISLAVA. Čiastočne za to môže aj europoslankyňa Smeru Monika Beňová. Pamätná je jej pohotová odpoveď na otázku redaktorky Denníka N počas volebnej noci, keď Smer začal oslavovať víťazstvo. Už vtedy sa špekulovalo, s kým môže ísť strana Roberta Fica do koalície.
„Presvedčíte Hlas?“ opýtala sa novinárka. „Hlas? No jasné!“ odpovedala Beňová so smiechom. Pôsobilo to tak, že koalícia s Hlasom a SNS je pre Smer už jasná vec. O dva týždne spolu uzavreli koaličnú dohodu. Andrejovi Dankovi pri podpise nefungovalo pero.
Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa pritom po celý ten čas vyjadroval v zmysle, že jeho strana je svojprávna, a tak ako s Ficom rokuje o možnej koalícii aj s Progresívnym Slovenskom.
“Ja nebudem žiaden podržtaška. Ani nebudeme niekomu akoby výťahom k moci, aby si tú krajinu zase mohol zobrať do rúk a robiť si tu, čo chce.
„
Beňovej výstup Pellegriniho podráždil. „Takéto správanie sa pani europoslankyne považujem fakt až za urážlivé. Možno po prehýrenej noci mala v hlave aj niečo viac ako myšlienky,“ konštatoval 3. októbra po povolebnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Žiaden podržtaška
Pri ďalších otázkach na tému koalície so Smerom vtedy vyslovil vetu, ktorá sa mu stala osudnou. „Ja nebudem žiaden podržtaška,“ povedal Pellegrini. „Ani nebudeme niekomu akoby výťahom k moci, aby si tú krajinu zase mohol zobrať do rúk a robiť si tu, čo chce.“

Beňová sa následne Pellegrinimu za svoj výrok ospravedlnila. Termín podržtaška sa však ujal ako nová prezývka šéfa Hlasu. Vyslúžil si ju tým, ako po zložení vlády začala jeho strana ochotne podporovať Ficove pochybné zámery.
Išlo najmä o zmeny v trestnej politike, ktorých cieľom je pomôcť bývalým nominantom Smeru stíhaným v závažných kauzách, zmierňovanie postihov za korupciu, krátenie premlčacích lehôt či úplné zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá korupčné prípady rieši. A to všetko v zrýchlenom legislatívnom konaní.
Minister vnútra za Hlas Matúš Šutaj Eštok hneď po nástupe do funkcie odstavil elitných vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, proti ktorým Fico ostro vystupoval.
Heslo podržtaška teraz skandujú davy na protivládnych protestoch po celom Slovensku. Kuriózna situácia nastala minulý štvrtok v Košiciach, kde mal v čase protestu v známej kaviarni Slávia exprezident Rudolf Schuster oslavu narodenín.
Bol na nej aj Pellegrini. Časť protestujúcich sa presunula pred kaviareň a začala skandovať: „Podržtaška, poď von!“
V piatok Pellegrini oznámil, čo sa očakávalo, že bude tiež kandidovať za prezidenta.
Tá podržtaška, ten podržtaška
Ako a kedy vznikol výraz podržtaška? Ako ho správne používať a ako sa dá preložiť do angličtiny?
Slovo podržtaška vo význame „prisluhovač, pätolizač“, „bezvýznamný,
nedôležitý človek“ sa na Slovensku nepoužíva dlho, zistila na žiadosť SME Sibyla Mislovičová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra.
“Slovo podržtaška sa používa v oboch rodoch. V ženskom - podržtašky a v mužskom podržtaškovia, pričom mierne prevažuje ženský rod.
„
V korpuse textov, čo je rozsiahla databáza, ktorú jazykovedci vedú, sú o ňom prvé doklady z roku 2002. Nachádza sa aj v Slovníku slangu a hovorovej slovenčiny od
Petra Oravca z roku 2014. Na Slovensko sa slovo dostalo pravdepodobne z češtiny. V Slovníku nespisovné češtiny je zachytené už v roku 2006.
„Slovo podržtaška sa používa v oboch rodoch. V ženskom podržtašky a v mužskom podržtaškovia, pričom mierne prevažuje ženský rod,“ hovorí jazykovedkyňa.
Výraz podľa nej možno považovať za hanlivý, prípadne silne expresívny. „Keďže ide o expresívny, pejoratívny výraz, je nevhodný do oficiálnych prejavov, čo teda naši politici ani novinári nedodržiavajú,“ dodáva Mislovičová.
Ako ho prekladať
Prekladateľka Ivana Krekáňová v angličtine priamy ekvivalent k výrazu podržtaška nenašla. Najbližšie je podľa nej slovo „minion“.
“K wiki heslu podržtaška ako nevýznamný prisluhovač sa uvádzajú anglické preklady dogsbody, gofer, underling. Ale myslím si, že ani jeden nie je úplne vhodný
„
„Je to taký prisluhovač, poskok. Ale tiež je to významovo trochu odlišné, pretože sa vzťahuje skôr na poskoka pätolizača,“ hovorí.
Druhou možnosťou je podľa nej flunkey, alebo flunky – riťolez, nohsled, poskok.
Ide o niekoho, kto poslušne pracuje pre iného človeka. Bez otázok urobí všetko, čo sa mu povie.
„K wiki heslu podržtaška ako nevýznamný prisluhovač sa uvádzajú anglické preklady dogsbody, gofer, underling. Ale myslím si, že ani jeden nie je úplne vhodný,“ konštatuje prekladateľka.
Zlom nastal po voľbách
Z databázy monitorovacej agentúry Newton media vyplýva, že pred voľbami sa prezývka podržtaška ušla viacerým politikom. Po voľbách už dominoval Pellegrini. Sledovali sme obdobie od januára 2023.
V auguste toho roku označil súčasný poslanec za hnutie Slovensko Ľubomír Galko za podržtašku Roberta Fica a Petra Pellegriniho terajšieho ministra práce Erika Tomáša (Hlas). Uviedol to v reakcii na Tomášovo vystúpenie v televíznej debate.
V júni nazval spisovateľ Ján Štrasser v Denníku N Ficovou podržtaškou osobu Ľ. B., ktorej meno sa nevyslovuje. S najväčšou pravdepodobnosťou myslel aktuálneho podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer).
Ani Blahovi nie je termín podržtaška cudzí. V auguste označil vtedajšieho premiéra Ľudovíta Ódora za podržtašku prezidentky Zuzany Čaputovej. V septembri sa tak vyjadril o Erike Jurinovej vo vzťahu k Igorovi Matovičovi.
Volebný líder Maďarského fóra Zsolt Simon však ešte vo februári uviedol, že Matovičovým podržtaškom je György Gyimesi.
Po voľbách Pellegriniho monopol na uvedený termín narušil len policajný exprezident Tibor Gašpar (dnes poslanec Smeru, pozn. red.) . Matovičovým podržtaškom nazval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Osobitným prípadom je bývalý mafián Tomáš Rajecký. Za podržtašku odsúdeného podnikateľa Zoroslava Kollára ho ešte v júni označil predseda Sme rodina Boris Kollár.

Beata
Balogová
