BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry podáva v zastúpení generálneho tajomníka Služobného úradu Lukáša Machalu trestné oznámenie pre petíciu za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Ako informoval hovorca rezortu Pavol Čorba, trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru podali z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému, sabotáže, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, poškodzovania cudzích práv a ďalších možných súvisiacich trestných činov.

Manipulácia hlasovania?
„Na základe monitoringu petície „Otvorená výzva na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej“ si myslíme, že existuje dôvodné podozrenie na poškodzovanie cudzích práv, na neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, neoprávnený prístup do počítačového systému, manipuláciu s hlasovaním, marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu,“ píše sa v trestnom oznámení.
Rezort kultúry tiež predpokladá, že značná časť podpisov pod predmetnou petíciou je rôznymi spôsobmi manipulovaná, a to s ohľadom na reálny čas i množstvo podpisov.

„Čísla a podpisy v petícii nereprezentujú vo všetkých prípadoch skutočne overené fyzické osoby. Čísla hlasujúcich kontinuálne narastajú lineárnym spôsobom aj počas nočných hodín. Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich je rádovo v tisícoch,“ tvrdí ministerstvo.
Na základe toho i ďalších zistení preto podľa nich existuje reálny predpoklad, že elektronická petícia je cielene manipulovaná.
Vlna kritiky
Otvorená výzva na odstúpenie ministerky kultúry má do pondelkového popoludnia vyše 150-tisíc podpisov. Iniciátori výzvy vyčítajú ministerke autokratický spôsob vedenia rezortu, nezáujem o odbornú diskusiu a kroky, ktoré sú v rozpore s prijatou stratégiou kultúry a kreatívneho priemyslu.
Rovnako poukazujú i na diskriminačné a zavádzajúce vyhlásenia, prednesené prostredníctvom oficiálnych komunikačných kanálov ministerstva.
Vlna kritiky sa zdvihla po ministerkiných útokoch proti LGBTI+ organizáciám, ako aj pre aktuálne návrhy úprav zákonov z oblasti kultúry.
Umelecká obec aj opozícia ich vníma ako snahu vlády o väčší vplyv nad kultúrnymi inštitúciami. Najkritickejšie reakcie vyvolali navrhované úpravy v zákone o múzeách a galériách.

Problémy so sociálnymi sieťami
Ministerstvo kultúry tiež prestáva používať svoje facebookové a instagramové stránky na kontakt s verejnosťou. Podľa vyjadrenia Šimkovičovej majú preukázateľné informácie, že na tieto stránky ministerstva vstupovali tretie subjekty.
Preto ich nebudú používať až do prešetrenia s cieľom zaistiť kybernetickú bezpečnosť rezortu i jeho informácií.
Ako šéfka rezortu kultúry uviedla na sociálnej sieti Telegram, facebookový profil ministerstva kultúry čelí od novembra minulého roka permanentnému kybernetickému ohrozeniu a ministerstvo si nemôže byť isté tým, že do jeho obsahu nie je zasahované zvonka.