BRATISLAVA. Riaditeľovi nemocnice či štátnej zdravotníckej inštitúcie zatelefonujú, aby prišiel na ministerstvo. Tam mu zvyčajne šéf služobného úradu Michal Belák oznámi, že ho ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu odvolala. Prečo, nepovie.
Ministerka, ktorá riaditeľa odvolala, sa s ním ani nestretne.
Dolinková takto za niekoľko týždňov odvolala najmenej desať šéfov nemocníc a zdravotníckych inštitúcií. Najviac tesne pred vianočnými sviatkami, keď skončili šéf Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček či riaditeľ popradskej nemocnice Jozef Tekáč.

Niektorých koniec ešte len zrejme čaká, lebo parlament zatiaľ neschválil novelu kompetenčného zákona, po ktorej bude môcť ministerka odvolať napríklad šéfku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renátu Blahovú. Dolinková s ňou má spor ešte z čias, keď sama šéfovala Zväzu ambulantných poskytovateľov.
Sympatizantov Hlasu sa s najväčšou pravdepodobnosťou Dolinkovej čistky nedotknú. Napríklad šéfa Fakultnej nemocnice v Nitre Michala Fajina síce vymenoval ešte minister úradníckej vlády Michal Palkovič, ale Fajin má pevné väzby na Hlas.
Robil napríklad šéfa kancelárie nitrianskemu županovi Branislavovi Becíkovi (dnes Hlas) a hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Kubinec kandidovala v komunálnych voľbách za tím Igora Kršiaka podporovaného touto stranou.
Konanie Dolinkovej nie je prekvapivé. Mnohí ministri zdravotníctva odvolávali po nástupe do funkcie šéfov zdravotníckych inštitúcií a nemocníc. Najmä v prípade, ak prišiel minister z iného politického tábora ako jeho predchodca.
Aj Dolinkovej dávnejší predchodca Marek Krajčí z OĽaNO bol kritizovaný za výmeny riaditeľov. Napríklad, keď za šéfa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave vymenoval lesníka Petra Magáta, ktorého kvalifikáciou bolo, že predtým šéfoval poliklinike v Seredi.
Dolinková zas za šéfa popradskej nemocnice vymenovala Stanislava Kandrika, ktorého najvyšším kariérnym postom bol prednosta mestského úradu v malom spišskom mestečku.
Ministerka má právo vymeniť šéfov štátnych nemocníc a podriadených organizácií. Dokonca má právo neuviesť dôvod výmeny, hoci viacerí jej predchodcovia to robili. Aj preto Dolinkovej postup vyvoláva vlnu nevôle.
Denník SME dostal za posledné dni tri listy zamestnancov nemocníc, ktoré kritizujú buď Dolinkovej výmeny riaditeľov, alebo pomery v nitrianskej nemocnici, na ktorej čele je člen Hlasu Fajin. V listoch sa píše, že ho posielajú aj médiám, lebo ministerka im neodpovedá.
Ministerka neodpovedala ani na otázky SME, hoci na to mala takmer dva dni.
V článku sa dozviete
- koho a ako ministerka za posledné týždne odvolala,
- ako vnímajú odvolaní riaditelia, že im nepovedala dôvod a nestretla sa s nimi,
- prečo sa netrasie stolička šéfa nitrianskej nemocnice, ktorému sa búria zamestnanci.
Popravy pred Vianocami
"My sa pýtame, prečo?" píšu zamestnanci popradskej nemocnice ministerke k odvolaniu riaditeľa Jozefa Tekáča. List je podpísaný len "zamestnanci Nemocnice Poprad".
"Aké dôvody vás k tomu viedli, pani ministerka, keď v predvolebnej kampani ste deklarovali apolitizáciu zdravotníctva? Táto vaša garancia stojí na likvidácii odborníkov, vážená pani ministerka?" pýtajú sa ďalej v liste.
Pripomínajú, že Tekáča bez uvedenia dôvodu odvolala po tom, čo popradská nemocnica obsadila vlani v decembri tretie miesto v ankete INEKO Nemocnica roka 2023. Jej výsledky šéf mimovládnej organizácie Dušan Zachar zverejnil počas konferencie SME Healthcare summit 2023.

Nemocnici Tekáč šéfoval aj za druhej vlády Smeru. Vtedy ho odvolal koncom roka 2014 minister zdravotníctva za Smer Viliam Čislák po kauze predraženej stravy nielen v tejto nemocnici, od firiem Dora gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions.
Za šéfa nemocnice ho v roku 2021 opäť vymenoval bývalý minister zdravotníctva za vtedajšie OĽaNO (teraz Slovensko) Vladimír Lengvarský.
Zamestnanci popradskej nemocnice ministerke pripomínajú, že zdravotnícke zariadenie vlani uspelo so svojím projektom na rekonštrukciu. Z plánu obnovy mu Lengvarský priklepol 40 miliónov eur.
Výzvu na rozdelenie 212 miliónov eur na rekonštrukciu slovenských nemocníc však prešetruje európska prokuratúra, pre podozrenie z machinácií.
Dolinkovej noví šéfovia
- Nemocnica Poprad - Stanislav Kandrik
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv - Roman Dorčík
- Univerzitná nemocnica Martin - Peter Durný
- Fakultná nemocnica Trenčín - Michal Plesník
- Fakultná nemocnica Žilina - Juraj Kacian
- Fakultná nemocnica Prešov - Juraj Smatana
- Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Banská Bystrica - Pavol Piatrov
- Fakultná nemocnica Trnava - Daniel Žitňan
- Všeobecná zdravotná poisťovňa - Michal Ďuriš
- Národné centrum zdravotníckych informácií - Pavol Vršanský
V prípade popradskej nemocnice je zaujímavé najmä to, prečo na Tekáčovo miesto Dolinková vymenovala Kandrika. Ten ešte nepôsobil v zdravotníctve. Jeho najvyššou funkciou bol post prednostu mestského úradu v mestečku Spišské Vlachy, ktoré nemá ani štyritisíc obyvateľov.
Okrem toho pôsobil ako hlavný kontrolór v niekoľkých obciach na Spiši a bol tajomníkom poľovného združenia.
Opäť sa ponúka politická linka ako pri Fajinovi. Kandrik kandidoval v župných voľbách v roku 2022 za Hlas. Za svoj volebný obvod sa do košického župného parlamentu nedostal, bol tak len náhradníkom.
Kandrik pre SME pripustil, že kandidatúra za Hlas mu mohla pomôcť pri nominácii na šéfa popradskej nemocnice.
Pred Vianocami si verdikt od ministerky vypočul aj šéf štátnych kontrolórov liečiv Potúček. Ako riaditeľ liekovej agentúry sa vlani za ministra Palkoviča zviditeľnil záťahom proti nelegálnym obchodníkom s liekmi.
Jeho inšpektori odhalili ilegálny obchod s liekmi za sedem miliónov eur, určili 29 lekární, ktoré boli zapojené do vývozu liekov do zahraničia. Každej z nich úrad navrhol pokutu 50-tisíc eur. V týchto dňoch o nich rozhoduje ministerstvo zdravotníctva. Napriek tomu Dolinková Potúčka odvolala.
"Bolo to náhle. Bol som 21. decembra 2023 pozvaný na ministerstvo zdravotníctva a tam mi bolo oznámené, že mi ďakujú za doterajšiu činnosť," hovoril Potúček v nedávnom rozhovore pre SME.
Ministerka mu nielenže nepovedala, prečo ho odvoláva, ale ani sa s ním nestretla. Ani keď sa po vlaňajších októbrových voľbách stala ministerkou, ani pri jeho odvolaní, ani po ňom.
"Samozrejme, že ma prekvapilo, že ma odvolala. Predtým tomu nič nenasvedčovalo," povedal Potúček.
Za jeho nástupcu ministerka vymenovala Romana Dorčíka, ktorý pred pár rokmi pracoval v inšpekcii ŠÚKL, ktorá má odhaľovať aj nelegálny obchod s liekmi. Činnosť inšpekcie, keď v nej bol Dorčík, kritizovala Európska lieková agentúra. Z inšpekcie aj ústavu odišiel v roku 2021, keď sa jeho šéfom stal Potúček.

Ministerkine slová považuje za absurdné
Deväť dní po Novom roku odvolala Dolinková aj šéfa Univerzitnej nemocnice v Martine Ivana Kocana. Kocan pritom vyhral vlani vo februári konkurz na šéfa martinskej nemocnice na päť rokov. Bolo to však za vlády Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, teraz Demokrati).
"Odvolanie prebehlo veľmi rýchlo. V pondelok 8. januára mi volala sekretárka generálneho tajomníka služobného úradu, či môžem prísť na druhý deň do Bratislavy, stretnúť sa s generálnym tajomníkom služobného úradu," približuje Kocan.
Šéf služobného úradu Belák so šéfom majetku štátu Milanom Brdárskym mu povedali, že končí vo funkcii. Brdárskeho Dolinková vymenovala za šéfa sekcie, hoci v roku 2014 vystupoval v kauze nákupu piešťanského CT, pre ktorý padla jej dávnejšia predchodkyňa Zuzana Zvolenská zo Smeru.
Kocan vraví, že ani jemu ministerka nepovedala, prečo ho odvoláva. Zámer, že ho chce odvolať, mu neprezradila, ani keď sa s ním stretla vlani 15. decembra. Pri jeho odvolaní už nebola.
Po vymenovaní nového riaditeľa martinskej nemocnice Petra Durného Dolinková povedala, že cieľom výmeny je, aby sa "projektový tím nemocnice zobudil". Ten pripravuje výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Martine. Jeho súčasťou bol aj Kocan. Hrubá stavba nemocnice je financovaná z plánu obnovy.
"Považujem vyjadrenie za absurdné, lebo projekt je komplexný a zložitý. Takto to zjednodušiť a uviesť takýto dôvod a dať takúto hlášku, tak tým uráža ľudí, ktorí na projekte robia," reaguje na vyjadrenie ministerky Kocan.
"Určite áno," odpovedá na otázku, či aj jeho urazili slová ministerky. Na projekte novej martinskej nemocnice robí Kocan od roku 2018.
Na rozdiel od neho nemá nový riaditeľ Durný o projekte novej nemocnice žiadne vedomosti. V martinskej nemocnici robil pred dvadsiatimi rokmi a potom prešiel do vojenskej nemocnice v Ružomberku.
"Veľmi sa nechystám spolupracovať s novým riaditeľom. Roky v tejto nemocnici zbieram skúsenosti, ako bývalý riaditeľ ju poznám veľmi dobre a teraz mám odovzdávať svoje know-how? Prečo?" kladie si rečnícku otázku Kocan.

Polosmrtiaci kokteil
"Vnímam to negatívne," odpovedá analytik Zachar na otázku, ako hodnotí odvolávanie riaditeľov nemocníc a zdravotníckych inštitúcií bez uvedenia dôvodu.
Tým, že ministerka nekomunikuje, manažéri štátnych zariadení podľa neho nevedia ani predvídať, aké sú jej očakávania od ich výkonu a či tieto očakávania vôbec vedia napĺňať.
Analytik vraví, že pri takomto prístupe potom vyvstávajú otázky, či nejde o čisto politické nominácie a presadzovanie systému "našich ľudí".
"Pre mňa sú tieto takmer plošné výmeny nepochopiteľné a znakom toho, že pred odbornosťou a výsledkami tu ide často viac o motiváciu mať politický vplyv na chod nemocnice či inej inštitúcie v zdravotníctve," pokračuje Zachar.
Výmeny riaditeľov podľa neho prekvapujú najmä pri nemocniciach, ktorým sa darí. Okrem popradskej a martinskej nemocnice je to aj trenčianska fakultná. Jej riaditeľ Tomáš Janík priviedol nemocnicu zo strát do zisku. Nestačilo to. Ministerka ho aj tak odvolala.
"Táto neistota a veľký vplyv politikov vždy aktuálne vládnucej moci na bežný chod štátnych zdravotníckych zariadení a iných inštitúcií je polosmrtiacim kokteilom," vraví analytik.
Fakt, že sa Dolinková odvolávaným vyhýba, je podľa Zachara dôkazom "o osobnostnej výbave človeka, úrovni štábnej kultúry a možno aj o miere presvedčenia ministerky, či robí spravodlivé a odôvodnené odvolávanie riaditeľov podložené dátami, analýzami, argumentami a faktami".

Bašta Hlasu v Nitre
O Fajinovi sa hovorilo ako o nominantovi Hlasu, už keď ho bývalý minister Palkovič vymenoval v auguste minulého roka za šéfa nemocnice.
Do parlamentných volieb bol zhruba mesiac a strana Petra Pellegriniho bola nádejným členom budúcej vládnej koalície. Kuloárne špekulácie o vzťahu Fajina a Hlasu potvrdila v utorok hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.
"Michal Fajin je členom strany Hlas," napísala SME. Nitrianskemu županovi Branislavovi Becíkovi z Hlasu robil Fajin krátky čas šéfa kancelárie. "Nikdy sa tým netajil," vraví Kubinec.
Tatiana Kubinec kandidovala v posledných komunálnych voľbách v Nitre za tím Igora Kršiaka. Je to neúspešný kandidát na nitrianskeho primátora, ktorého podporoval Hlas.
Hovorkyňa na súvisiacu otázku reagovala, že jej kandidatúra nesúvisí "s výkonom môjho povolania".

V nitrianskej nemocnici sa však po nástupe Fajina darí aj jej manželovi Kamilovi. Je prevádzkovým námestníkom riaditeľa, hoci je len bakalár a na tento post treba podľa kolektívnej zmluvy Fakultnej nemocnice Nitra vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Ďalší člen vedenia nemocnice ekonomický námestník Michal Adami nemá ani bakalársky titul.
"K obsadeniu vami menovaných pozícií došlo rozhodnutím úzkeho vedenia fakultnej nemocnice v súlade s platnou a účinnou kolektívnou zmluvou, ktorá je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv," reaguje na to Kubinec.
V prílohe dodatku kolektívnej zmluvy je však napísané, že námestník musí mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Denník SME tiež dostal minulý týždeň dva listy zamestnancov nemocnice. Jeden bol určený ministerke a druhý riaditeľovi Fajinovi. List Dolinkovej je podpísaný len všeobecným "kolektív zamestnancov FN Nitra".
V liste zamestnanci kritizujú nielen ustanovenie manžela hovorkyne za námestníka, ale aj to, že im telefonuje, aby z facebookovej stránky nemocnice mazali kritické komentáre na jej adresu.
"Nie je to pravda," reaguje Kubinec.
Zamestnanci nemocnice kritizujú v liste aj riaditeľa Fajina za to, že hoci je nemocnica v niekoľkomiliónovej strate, nerieši trojmiliónový dlh zdravotnej poisťovne Dôvera za uznané, ale nezaplatené výkony, aby si nepohneval Pentu.
"Je to bod, ktorému sa riaditeľ nemocnice FN Nitra intenzívne venuje," oponuje im hovorkyňa.
„Neexistujú žiadne výkony vo FN Nitra, ktoré by boli medicínsky uznané, ale Dôvera ich nezaplatila. Nemáme žiadny dlh voči FN Nitra. Takéto tvrdenie je klamstvo,“ reaguje na tieto tvrdenia hovorca Dôvery Matej Štepianský.
Fajinovi zas napísali lekári ušno-nosno-krčnej kliniky. Pod listom sú podpísaní. Šéfa nemocnice kritizujú za to, že vôbec nerieši personálnu situáciu na ich klinike. Zhoršila sa po tom, ako z nej odišiel jeden atestovaný lekár v dôchodkovom veku. Klinika tak nemá dosť atestovaných lekárov a všetci jej lekári podali k 1. decembru výpovede.
V liste Fajinovi napísali podmienky, za ktorých sú ochotní ich stiahnuť, okrem iných aj to, aby zabezpečil atestovaných lekárov. V uplynulých dňoch šéf nemocnice na podmienky pristúpil a lekári výpovede stiahli.

Beata
Balogová
