BRATISLAVA. Ani jeden z doterajších dvanástich ministrov kultúry od osamostatnenia Slovenska nevzbudil taký rýchly a mohutný verejný odpor ako Martina Šimkovičová, nominantka koaličnej Slovenskej národnej strany.
Vo funkcii bola v pondelok ešte len 90. deň, verejnú výzvu za jej odstúpenie však do týždňa po zverejnení podpísalo už 170-tisíc ľudí.
Ministerka zareagovala trestným oznámením pre údajné "marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu". Nevysvetlila, ako môže výzva mariť prácu jej ministerstva.

V krajinách Európskej únie nie je známy prípad, keď by sa člen vlády cez právomoci polície a prokuratúry snažil spochybniť jeden z najdôležitejších demokratických inštitútov - petičné právo a slobodu prejavu.
Šimkovičovú v utorok počas výjazdového rokovania svojej vlády podporil premiér Robert Fico zo Smeru. Novinárov sa pýtal, za čo by mala ministerka odísť a pochválil ju, že plní vládny program.
Čo sa dá stihnúť za tri mesiace
Po nástupe do funkcie Šimkovičová najskôr písala českému ministrovi kultúry ťažko zrozumiteľný list o "predispozícii kolísky" T. G. Masaryka, ktorý sa podľa nej narodil "uprostred našich národov".
Z novej funkcie propagovala konšpiračnú internetovú televíziu, v ktorej bola predtým moderátorkou, teraz je v nej pravidelnou hostkou bez moderátora.
Pobúril ju obraz bozkávajúcich sa mužov, sama vo voľnom čase maľuje nahé ženy. "Holá žena ako taká nikoho nepoburuje," reagovala.
Šimkovičová vyhlásila aj to, že "odmieta progresívnu normalizáciu", čím myslela svoj plán zastaviť finančnú podporu pre LGBTI+ organizácie.
Nesprávne označila rakúskeho ministra kultúry za ženu, keď v statuse na facebooku, kde ho spomenula, informovala o ich stretnutí. Podľa zistení Denníka N sa Šimkovičová s rakúskym náprotivkom vôbec nestretla.
Ministerka tiež formálne obnovila spoluprácu ministerstva s kultúrnymi inštitúciami v Bielorusku a Rusku. Doteraz boli pozastavené v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.
"Účelové aktivity ministerstva pod vaším vedením sú nesystematické, deštruktívne, netransparentné, vykonávané výlučne z pozície moci, bez odborných kompetencií či reflexie," zdôvodňujú iniciátori petíciu proti zámerom Šimkovičovej.
Ministerka ohlásila zmeny vo fondoch na podporu kultúry, aby mohla vstupovať do rozhodnutí, ktoré organizácie dostanú peniaze.
"Oficiálne komunikačné kanály ministerstva sa zneužívajú na šírenie zavádzajúcich, diskriminačných, homofóbnych a transfóbnych obsahov, čo je nielen za hranicou profesionálnej i ľudskej etiky, ale potenciálne tiež zákona," píše sa vo výzve.

Jarjabek spochybňuje kritiku od žien
Odchod Šimkovičovej si želá viac ľudí, než bol volebný zisk SNS, ktorá ju do funkcie nominovala. Stranu v septembri volilo 166-tisíc voličov, Šimkovičová získala 27-tisíc prednostných hlasov.
Premiér Fico sa v utorok na výjazdovom rokovaní vlády na východe Slovenska novinárov pýtal, za čo by Šimkovičová mala odstúpiť.
"My zorganizujeme petíciu proti mladému Šimečkovi a vyzbierame 500-tisíc a povieme, že má vyvodiť zodpovednosť?" odpovedal premiér na otázky odkazom na predsedu Progresívneho Slovenska.
Odkázal, že Šimkovičová nie je ministerkou PS, ale SNS. Pochválil ju, že plní program vlády.
"Nemáme v programe napísané, že LGBTI je číslo jeden, ale to nie je naša priorita. Nechce dávať peniaze organizáciám, ktoré škodia, ale na opravu pamiatok," povedal Fico napokon.
Podobne sa za ministerku postavil aj dlhoročný poslanec Smeru a člen výboru pre kultúru Dušan Jarjabek."Ministerka zatiaľ nepredložila do parlamentu žiadny návrh zákona. Môže byť pre niekoho sympatická alebo nesympatická a to je pre mňa málo na to, aby som sa vyjadril k jej práci," hovorí.
V rozhovore s redaktorom SME Jarjabek povedal, že najmä ženy podľa neho nemusia byť v kritike ministerky objektívne. "Voči ministerke sa veľmi vyhraňujú. U niektorých poslankýň Národnej rady vidíte v očiach tú nenávisť voči nej," opísal bez podrobnejšieho vysvetlenia svoj dojem.
Pochybnosti o práci ministerky nemajú ani poslanci z SNS.
"Určite vie, čo robí, je na poradách, komunikuje s ľuďmi z brandže a spolu sa vytvára vízia a koncepcia,“ tvrdí predseda kultúrneho výboru za SNS Roman Michelko. O výzve proti Šimkovičovej povedal, že ide o priaznivcov opozície, a ministerka je pre nich dobrý terč.

Šimkovičová trestné oznámenie neobjasnila
"Veľmi si vážim podporu z regiónov, je pre mňa zaväzujúca," napísala Šimkovičová z výjazdového rokovania vlády na ruskej sociálnej sieti telegram, ktorú využíva.
Svoju reakciu na verejnú výzvu na svoje odstúpenie nevysvetlila. Ešte v piatok priznala verejnosti právo na petíciu proti nej, v pondelok už ministerstvo kultúry podalo na iniciatívu trestné oznámenie.
Podpisy sú podľa ministerstva zmanipulované. "Čísla hlasujúcich kontinuálne narastajú lineárnym spôsobom, aj počas nočných hodín. Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich je rádovo v tisícoch," tvrdí o výzve na portáli peticie.com.
Patrik Kimjan spravuje podobný portál mojapeticia.sk. Tvrdí, že je bežné, keď zlomok ľudí podpíše petíciu dvakrát, prípadne ľudia nevystupujú pod skutočnou identitou.
Iniciátori bežne najskôr petície očisťujú, aby ich mohli predložiť orgánom, ktorým sú adresované.
"Aj keby mala prebiehajúca verejná výzva dva milióny podpisov a z nich by bola 1,8 milióna krát podpísaná Červená čiapočka, tak je to jedno, pretože orgán verejnej moci, ktorý je adresátom podpisovej akcie, zaujímajú len tie ozaj finálne predložené podpisy," vysvetľuje.
Šimkovičová v pondelok výzvu zosmiešňovala, keď medzi signatármi našla aj osobu s menom Pamela Anderson. "Pamela Anderson, toto si mi prečo urobila, veď sme boli kamarátky," napísala a pripojila fotografie zo stretnutia s americkou herečkou.
"Priatelia, humor si nenechajte vziať v žiadnej životnej situácii," dodala.
Šimkovičová tiež ešte v nedeľu na telegrame napísala, že účty ministerstva na sociálnych sieťach sú ohrozené. Potom z nich zmizli všetky statusy od jej nástupu do funkcie.

Beata
Balogová
