Zďaleka nie všetci bývajú po absolvovaní prijímacích pohovorov spokojní.
Ak je žiak či rodič presvedčený, že niektorá z úloh na prijímacích skúškach presiahla rozsah preberaného učiva na základnej škole, najúčinnejšie je čo najskôr vyjadriť protest riaditeľovi školy. Najlepšie ešte pred rozhodnutím o prijatí či neprijatí študentov do prvých ročníkov.
Súlad prijímacích skúšok s príslušným učivom pravidelne kontroluje Štátna školská inšpekcia. Podľa jej zistení majú tendenciu vyžadovať v testoch znalosti nad rámec základnej školy gymnáziá, najmä v predmete slovenský jazyk a literatúra.
V tomto prípade by mohli pomôcť jednotné štandardizované testy.
V článku si prečítate:
- Oplatí sa absolvovať prípravný kurz?
- Čo robiť, ak je na prijímacích skúškach učivo navyše?
- Čo radí štátna školská inšpekcia?
V rozsahu učiva zo "základky"
Ministerstvo školstva školám vymedzuje len predmety a rozsah učiva, ktorý prijímacia skúška pokrýva, všetko ostatné si stanoví škola vo vlastných podmienkach na prijatie. Tie sú zverejnené zvyčajne na webovej stránke školy a uchádzači a ich rodičia v nich nájdu dôležité informácie nielen o prijímacej skúške, ale o všetkom, čo škola pri prijímaní zohľadňuje.
"Škola musí zabezpečiť, že obsah, rozsah a úroveň skúšky nepresahuje vzdelávacie štandardy štátneho vzdelávacieho programu základnej školy," vysvetľuje Otto Révész, riaditeľ Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach.
Pri výbere budúcich študentov sa o výsledky prijímacích pohovorov opierajú najmä tie stredné školy, kde pre väčší záujem prebieha aj prísnejšia selekcia. Výsledky však nie sú jediným kritériom na prijatie.

Niektoré stredné školy organizujú aj prípravné kurzy na prijímacie pohovory, iné zastávajú razia teóriu, že žiaci by sa mali dokázať pripraviť aj sami, prípadne im vopred poskytnú prijímacie testy použité v minulých školských rokoch.
Žiaka lepšie spoznajú
Napríklad na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove prebiehajú prijímačky písomnou formou z matematiky a zo slovenského jazyka a literatúry v trvaní 60 minút pre každý predmet.
"Na prijímacích skúškach sa snažíme zadávať nielen tzv. testové úlohy s výberom odpovede alebo formou doplňovačiek, ale aj úlohy s písaním postupu riešenia, prepisovaním a dopĺňaním pravopisného textu a podobne. Chceme tým eliminovať tipovanie, či zapísanie len počutého výsledku," hovorí Iveta Marcinčinová, riaditeľka priemyselnej školy.