BRATISLAVA. Andrej Danko má šťastie, že je podpredseda parlamentu, ktorý vrazil do semaforu, a nie Bulhar, ktorý začiatkom januára na diaľnici autom vpálil do stojana čerpacej stanice pri Trnave.
Banálnu nehodu, pri ktorej šéf SNS v noci narazil do semafora a ušiel z miesta činu, polícia rieši v špeciálnom režime. Jej vedenie neodpovedá ani na základné otázky.
Danko havaroval vo štvrtok 11. januára po 23.00 h v noci. Na križovatke v bratislavskej Dúbravke, kde býva, autom vrazil do stĺpa so semaforom a potom ušiel z miesta činu.
Ako príklad na porovnanie si denník SME vybral nehodu, ktorá sa stala presne týždeň predtým, vo štvrtok 4. januára za bieleho dňa.
Na diaľnici D1 v smere z Piešťan do Trnavy 28-ročný Bulhar vo vysokej rýchlosti preletel autom cez čerpaciu stanicu Červeník. Zachytil palivový stojan, pri ktorom vtedy nikto netankoval.
"Ako zázrakom sa pri nehode nikto nezranil," informovala trnavská polícia hneď na druhý deň v statuse na facebooku . Opísala všetky okolnosti nehody a priložila aj video z priemyselných kamier. Podobne polícia postupuje bežne.
Zmariť vyšetrovanie
Od Dankovej nehody uplynulo v utorok 12 dní a polícia sa naďalej odmieta k vyšetrovaniu vyjadriť.
"Zverejňovanie akýchkoľvek informácií by vzhľadom na charakter veci a prebiehajúce štádium konania mohlo zmariť, prípadne sťažiť samotné dokazovanie," tvrdila hovorkyňa bratislavskej polície Jana Šimunková. Odvolala sa na pokyny dozorujúcej prokuratúry, že vyšetrovanie má mať "neverejný charakter".
“Nemôžeme nič zverejniť, kým nebude uzavreté vyšetrovanie.
„
V minulosti tak policajti nepostupovali ani pri oveľa závažnejších kauzách. Aj po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo februári 2018 vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar (dnes poslanec za Smer) vystúpil so základnými informáciami hneď v prvý deň.
Pri Dankovi polícia zatajovala hneď od začiatku. Najskôr nechcela povedať, kedy ho podrobila skúške na alkohol. Potom priznala, že to bolo až 15 hodín od nehody, keďže ho dovtedy nevedela nájsť. Krvný test, ktorý môže preukázať požitie alkoholu aj po dlhšom čase, mu nerobila.
Portál noviny.sk na základe vlastných zdrojov informoval, že 17. januára, teda šesť dní po nehode, zobrali Dankovi vodičský preukaz.

Ministrove sľuby
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu pred týždňom sľuboval, že zverejnia všetko vrátane kamerových záznamov, ktoré nehodu zachytávajú. "Verím, že to bude ešte tento týždeň," vyhlásil v utorok 16. januára.
Nestalo sa tak. Policajný prezident Ľubomír Solák po týždni v parlamente opäť odmietol odpovedať na akékoľvek otázky. "Nemôžeme nič zverejniť, kým nebude uzavreté vyšetrovanie," opakoval.
“Prokurátor zakázal informovať o čomkoľvek na tomto výbore, lebo je to živá trestná vec.
„
Zvolať výbor pre obranu a bezpečnosť po Dankovej nehode žiadali poslanci opozície. Koaliční poslanci neprišli, takže sa zasadanie ani nezačalo.
"Prokurátor zakázal informovať o čomkoľvek na tomto výbore, lebo je to živá trestná vec," povedal poslanec Gašpar zo Smeru, ktorý výboru predsedá.
Dedeček a Lipšic
Zástupca opozičnej SaS Juraj Krupa upozornil, že video z autonehody Dušana Dedečka, ktorý v roku 2022 zabil päť ľudí na bratislavskej zastávke Zochova, zverejnili po niekoľkých hodinách.
V Dedečkovom prípade však video nezverejnila oficiálne polícia. Nehoda sa stala 2. októbra, a na internet dal niekto video na druhý deň.
Ani pri tragickej nehode súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica zo septembra 2016 nebola polícia tým, kto video zverejnil. Havária sa stala 19. septembra. Video rozposlal 10. októbra anonym vybraným redakciám.
Rozdiel je v tom, že pri Dankovi zverejnenie videa sľuboval priamo minister.

Aktér Danko
Danko sa viac k nehode nevyjadruje. V utorok v parlamente bol, aj viedol schôdzu. Vozí ho už len ochranka.
Zavinenie nehody Danko nepopieral. Odmieta, že by ušiel z miesta, lebo bol pod vplyvom alkoholu. Jeho verzia je taká, že autom odišiel, lebo si myslel, že nešlo o nehodu, ale len o škodovú udalosť, pri ktorej políciu volať netreba.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka nariadil začať trestné stíhanie pre prečin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Hrozí za to trest od jedného do päť rokov.
Právnik Danko tvrdil, že bude prvý v histórii, koho stíhajú za poškodený semafor. Nie je to však pravda. V minulosti už také prípady boli.

Za odmietnutie dychovej skúšky Danka stíhať nemožno. Na šoféra, ktorý po nehode odmietne fúkať, sa hľadí, ako keby vyšiel s pozitívnym testom. Išlo by o trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Tým, že Danko na mieste nehody nezostal, ide o iný prípad.
S nabúraným autom sa Danko vrátil domov a zavrel ho do garáže. Zverejnené doteraz neboli ani fotografie vozidla s poškodeniami, ktoré na ňom pri zrážke so semaforom vznikli.
Po nehode na mieste zostalo evidenčné číslo registrované na SNS. Z auta unikal olej, stopa viedla až do Dankovej garáže.

Beata
Balogová
